Zapomniany splendor
 
Zapomniany splendor - Te Ani’la Mand’alor

Czasy rządów Mand’alora Boby Fetta są obecnie postrzegane jako jeden z najlepszych okresów w chwalebnej historii Mando’ade. Lecz 3937 lat wcześniej miały miejsce rządy Mandalora Ostatecznego i to nie byle jakie rządy. Za czasów jego panowania Mandalorianie niemal doprowadzili do upadku Starej Republiki w trwających 16 lat wojnach mandaloriańskich. Czemu za czasów Janga Fetta, Fenna Shysy i Boby Fetta nie wspominano o tych chwalebnych chwilach? Mówię chwalebnych gdyż pomimo klęski w tej wojnie chwała i zasługi zwykłego mandalorianskiego żołnierza są dosyć imponujące. Jednak skutki tejże wojny nie napawały radością klanów.
Najpierw znana każdemu mandalorianinowi garść faktów. Po śmierci Mandalora Nieposkromionego na Dxunie jeden z wojowników zgodnie ze zwyczajem założył maskę poległego Mand’alora i de facto stał się nowym władcą wojowników Manda’yaim. Mając doświadczenia z poprzedniej wojny, Mandalor Ostateczny postanowił w tajemnicy stworzyć nową silną armię w tym słynnych Neo-konkwistadorów
Co było świetnym posunięciem. Tu chciałbym się zatrzymać i powiedzieć, że z perspektywy czasu działania te okazują się wręcz strategicznie właściwe. Mamy tu ocenę sytuacji i własnych możliwości, co czyni Mandalora Ostatecznego wojownika, a przede wszystkim znakomitego dowódcę i organizatora. Rozpoczęcie w 3976 roku BBY ataków na systemy Zewnętrznych Rubieży, a potem przez atak na stację Flashpoint w 3966 BBY rozpoczęcie otwartej wojny z Republiką. Wiemy jak potoczyły się losy wojny i znamy jej koniec lecz co Mandalorianie o niej sądzili? Sam późniejszy Mandalor- Canderous Ordo wspominał pozytywnie udział w wojnach oraz samo ich znaczenie:
Chcieliśmy wziąć udział w bitwie, która przejdzie do historii. I udało się nam. Ani ja, ani żaden inny Mandalorianin nie żywi do Revana urazy. Udział w tej bitwie był najwspanialszą chwilą w moim życiu. Gdyby Revana był Mandalorianinem, nic w galaktyce by nas nie powstrzymało.
Tekst dotyczy oczywiście ostatniej bitwy o Malachor V oraz o postrzeganiu Revana jako wroga.

Co z dalszymi epokami? W trakcie Wielkiej Wojny Galaktycznej na pewno Mandalorianie jeszcze żyli duchem tych opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie bo pomimo klęski sama świadomość tworzenia takiej historii oraz udział w bitwach to dla wojownika niemal marzenie, jednak skutki tejże wojny były znaczące, skoro Mandalorianie musieli przez 300 lat odbudowywać swe siły do kolejnego uderzenia. Ale w czasach Upadku Starej Republiki to tylko Wataha Śmierci pamiętała o takich wydarzeniach gdyż opierali na tym swoje cele i propagandę. Na pewno o tych czasach pamiętał ród Fettów, którego przodek Cassus Fett brał udział, a nawet był adiutantem Mand’alora Ostatecznego i zdobywcą Taris. Jednak sam Jango Fett jakoś nie przejawiał zainteresowania minioną epoką. Odważę się nawet powiedzieć, że może nic o tym nie wiedział w końcu nie wiemy jak ten ród rozwijał się po śmierci Cassusa. W czasach rządów pacyfistów na Mand’yaim, polityka i przekonania próbowały kreować nową wizję Mandalorian czemu historia Te Ani’l Mand’alora i jego wojen nie sprzyjała. Czasy Boby Fetta i jego władzy tworzyły własną ważną historię, a Boba pewnie nie znał historii swego ludu na tyle dobrze lub nie przykładał dużej wagi do tego tematu. Jednak same czasy odeszły w przeszłość, ale pomimo to przetrwały jako opowieści o dokonaniach przodków i chwalebnej historii tej rasy, która po za Sithami i Yuuzhan Vongami była siłą zdolną zagrozić Republice i Jedi.
Reasumując czasy te jako że z jednej strony chwalebne i ważne powinny być wzorem do naśladowania przez potomnych, to jednak widmo klęski oraz jej następstwa spowodowały zaniknięcie idei Mandalora Ostatecznego o stworzeniu wielkiego imperium mandaloriańskiego. Odżyła ona jednak w repertuarze idei Watahy Śmierci co mogło zdeprawować tę ideę i zniechęcić innych Mandalorian przez postępowanie wyżej wymienionej frakcji. Tak to niestety bywa, że wielkie idee zostaną zaprzepaszczone i zmienione przez potomnych lecz sama pamięć o nich pozostanie. Czasy Wojen Mandaloriańskich powinny napawać dumą każdego Mando’ade.

Piner Tor


 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,661,520 unikalne wizyty