Wywiad - K W Jeter
 
Tajemnica Boby Fetta: Wywiad z autorem, K.W. Jeterem

19 Lutego 1999

Niewielu z nas kiedykolwiek zapomni mrożącą krew w żyłach scenę z Imperium Kontratakuje, gdy Han Solo został żywcem zamknięty w karbonitowej trumnie, i był transportowany przez łowcę nagród, Bobę Fetta, do ładowni jego statku, Slave'a I. Ponieważ pojmanie i przekazanie Hana Solo do pałacu Jabby jest ważnym pomostem pomiędzy Imperium kontratakuje a Powrotem Jedi, działania Boby Fetta stały się czymś kluczowym dla prezentowanej w filmowej trylogii historii. Jednakże, w filmach widzimy dość mało Fetta, nie dowiadujemy się niczego o jego przeszłości, nie poznajemy też jego metod chwytania zdobyczy. Urzeka nas jego bezlitosna skuteczność, jego doskonałość, i jego przerażająca Mandaloriańska zbroja, i jesteśmy pozostawieni głodni informacji, większej ilości zdjęć, więcej czegokolwiek o niezawodnym Fettcie.

Na szczęście dla fanów Fetta, niesamowity łowca nagród jest głównym bohaterem "Spisku Xizora", nowej powieści cenionego autora Science-Fiction, K.W. Jatera. W drugiej części niesamowitej serii "Wojny Łowców Nagród" Boba Fett stara się pozostać krok przed wszystkimi, w rozległem spisku wrogów prowadzących zdradziecką wojnę o kontrolę nad galaktycznym półświatkiem.

Typ gościa "gotowego do akcji".

Niebezpieczny, zdecydowany Boba Fett stał się jednym z najbardziej popularnych charakterów Trylogii Star Wars. Ostatnio czytelnicy magazynu Star Wars Insider wybrali go w głosowaniu drugą najbardziej popularną postacią w historii SW. Figurki z nim, oraz repliki hełmu są jednymi z najchętniej kupowanych gadżetów. Spisex Xirowa wbił na 8 miejsce listy najlepiej-się-sprzedających New York Timesa, i wspiął na szóste miejsce w kolejnych tygodniach. Inne książki o Bobie Fettcie, wliczając "Opowieści Łowców Nagród" Kevina Andersona odniosły podobny sukces.

Co jest takiego w cichej i tajemniczej postaci Fetta że wzbudza takie zainteresowanie? Chodzi o fakt że jest łowcą nagród z prawie-perfekcyjną historią realizacji swych celów? To że wymaka się przeciwnikom z taką łatwością? Fakt, że lata statkiem którego wygląd jest jednym z najbardziej intrygujących w galaktyce, to że nosi zbroje która jest równie funkcjonalna co przerażająca?

Fett jest tak interesującą postacią zapewne z powodu swojego skromnego udziału w filmach. Jest swoistym nawiązaniem do serii spaghetti westernów z "człowiekiem bez imienia (Man with No Name)". Eastwood grał zresztą łowcę głów w drugim filmie z tej trylogii, zatytułowanym "Za kilka dolarów więcej". Jeter wierzy, że Boba stał się taką ikoną ponieważ "Jest zaprzeczeniem, odwrotną wersją wersją cichych, powściągliwych i brutalnych aktorów - takich jak Eastwood." Jater uważa, że nawet gdy Boba nic nie robi, gdy "po prostu czeka - cichy i uważny", także sprawia wrażenie niesamowicie zdolnego i bezwzględnego.

Innym "urokiem" Fetta jest fakt, że nosi na sobie jedną z najciekawszych kolekcji "sprzętu" w filmowej historii. "Sporą częścią fajności Star Wars są "zabawki" mówi Jater "cały ten sprzęt, i te wszystkie ciekawe bronie. A on jest facetem który chodzi mając na sobie sporą ich ilość. Fett jest uzbrojony od czubka głowy po stopy. Jest typem gościa "gotowego do akcji"".

Jeter zabiera się za Bobę Fetta

Pisząc trylogie o Łowcach nagród Jater musiał mieć pewność że ma ciekawą, wielowątkową fabułę która nie zostanie odarta ze wszystkich tajemnic aż do ostatnich stron ostatniej książki. Aby to osiągnąć, Jeter musiał stworzyć pewne nowe postacie. Czytelnicy nieznający EU poznają zmysłowego i zdradzieckiego Fallena, księcia Xizora, publicznie jednego z pionków Imperatora, a sekretnie przywódce syndykatu przestępczego Czarne Słońce, oraz Kud'ara Mub'ata, spiskującego pajęczarza którego sieć stanowi centralny punkt problemów gildii łowców nagród. Jeter musiał użyć także pewnych już istniejących postaci i ich relacji. Czytelnicy zauważą że jego Boba Fett jest ciut bardziej komunikatywny niż Boba którego widzieli w filmowej trylogii.

"Czułem że sprawienie że uczynienie go bardziej rozmownym jest koniecznę" wyjaśnia Jeter. " Byłoby strasznie trudnym, jeśli nie niemożliwym, stworzenie fabuły gdyby nie umiał on dyskutować z ludźmi z równą łatwością jak ich zabijać".

Żłoży Ci On Ofertę Której Nie Możesz Odrzucić

Podczas gdy nadrzędny wpływ na każdą pisaną w ramach uniwersum SW książkę mają oczywiście Star Warsowe filmy, to Jeter wspomina że jego książkom o łowach nagród nadawała także inna filmowa trylogia - Saga Ojca Chrzestnego Francisa Forda Copolli.

Głównym wpływem tych filmów na serię o Łowcach Nagród jest kwestia "każdy spiskuje przeciw każdemu". Zanim Jeter zaczął pisać książkę, podstawowym zaleceniem jakie dostał od departamentu publikacyjnego Lucasfilmu był "Myśl jak Ojciec Chrzestny". Dla Jetera miało to sens. "Filmy z Ojcem Chrzestnym" zauważa " to trylogia o ludziach którzy są albo przestępcami, albo drobnymi przestępcami... jak Łowcy Nagród". Idąc za modelem przedstawionym przez Copollę w filmach, Jeter musiał stworzyć książkę opowiadającą o potyczkach między rożnymi osobowościami i siłami w przestępczym światku .

Tym co interesuje Jetera w łowcach jest fakt, że gdy znajdą się w nieciekawej, groźnej sytuacji, to mogą liczyć tylko i wyłącznie na siebie. "Postacie w Ojcu Chrzestnym nie mogą po prostu zadzwonić na 911 żeby poradzić sobie z problemami" mówi Jater. "Podobnie jak Boba Fett"

Boba Fett odnajdzie Zwycięstwo czy Odkupienie?

Jeter jest w trakcie pisania ostatniej książki trylogii, "Polowania na Łowcę", które wyjdzie w Lipcu 1999. Na chwile stając się równie tajemniczym jak Boba Fett, Jeter zamyśla się nad losem bohatera "Boba Fett wygra, i nie wygra" mówi Jeter "Jest on tak mroczną postacią, że nie można mówić właściwie w jego przypadku o szczęśliwym zakończeniu. Ale można powiedzieć, że zakończenie trylogii będzie dla niego pewne konsekwencje.

Wywiad pierwotnie ukazał się (obecnie jest on niedostępny, dajemy link do archiwum) na łamach serwisu StarWars.com

Tłumaczenie: X-Yuri.


 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,680,559 unikalne wizyty