GG10 - Nagrody nielegalne oraz od osób prywatnych
 
Nielegalne nagrody

Nielegalne nagrody to takie, których nie zarejestrowano w Imperialnym Biurze Wykrywania Zbrodni. Są zwykle oferowane przez osoby o niezbyt dobrej reputacji (kryminalistów, gangsterów itp.) które chcą uciszyć lub schwytać delikwenta bez zbędnego zwracania uwagi.

Nagrody te są wynikiem osobistych porachunków albo powodowane sytuacją, w której dana osoba nie może pójść do władz z powodu nie posiadania dowodów działalności poszukiwanego lub też owe dowody mogą pogrążyć i ją.

Nagrody są oferowane przez luźną siatkę informatorów z półświatka. Każdy kto posiada w Imperium na tyle pieniędzy, żeby pozwolić sobie na wyznaczenie zapłaty jakiej życzą sobie doświadczeni łowcy, może przesłać wiadomość ową siatką.

Wielu łowców przyciąga brak wymaganych pozwoleń i łatwość zadania: trzeba tylko znaleźć cel i załatwić sprawę jak wymaga klient. Zapłata będzie otrzymana przy dostarczeniu osobnika i nie będzie żadnych pytań.

Chociaż gangsterzy, łowcy niewolników i przemytnicy są zwykle kojarzeni z takimi nagrodami, członkowie wielkich korporacji, politycy, szlachta a nawet szanowani oficjele Imperium korzystają z tego typu nagród aby pozbyć się "osobistych problemów". Także szanującym prawo obywatelom zdarzało się wynajmowanie łowców do zlikwidowania osobistych rywali albo wyciszenia skandalu w rodzinie.

Korporacje, chociaż legalnie mogące wyznaczać nagrody, lubią czasem "załatwić sprawę prywatnie". Na przykład: szpieg przemysłowy wykradł ważne dokumenty przedstawiające plany nowego centrum medycznego, które korporacja chce wybudować. Jej szefowie pragną aby dokumenty i złodzieja oddać w jednym kawałku. Jeśli z oryginalnych dokumentów wynikało, że kompania, z której je wykradziono ukradła formułę innej kompanii, to jasnym jest, że chce załatwić sprawę po cichu niż niepotrzebnie kłopotać Imperium błahostkami.

Oczywiście nielegalne nagrody wiążą się z niebezpieczeństwami. Wysokie grzywny, więzienie, czy praca przymusowa w obozie czekają na tych, którym udowodni się taką działalność. Jest też sprawa implikacji kryminalnych: jako że nie jest to nagroda legalna, każda akcja wymierzona w dany cel kwalifikuje się jako zbrodnia. W związku z tym łowca może być oskarżony o porwanie, zabójstwo, konspirację, morderstwo itp.

Chociaż takie nagrody są nielegalne a co za tym idzie polowanie także, wielu łowców w potrzebie decyduje się na to, aby wyprzedzić innych, zacząć od nowa albo spłacić dług. Jeśli sprawa się wyda, taki łowca nie będzie miał się do kogo zwrócić.

Nagrody od osób prywatnych

Reprezentanci Imperium nie są jedynym źródłem mogącym wyznaczać nagrody. Inne osoby z galaktyki współzawodniczą z nimi w pozyskiwaniu usług łowców. Te potencjalne źródła można podzielić na 2 grupy: korporacje i prywatne osoby. W związku z tym nagrody nazywane są "prywatnymi".

Nagrody "prywatne" muszą być rejestrowane w Imperialnym Biurze Śledczym (albo w agencji lokalnej) i są obwarowane następującymi warunkami:
- Należy przedłożyć wiarygodny dowód zbrodni.
- Wartość nominalna nagrody płacona jest z góry.
- Wyznaczający płaci należną Biuru opłatę rejestracyjną.

Korporacje i osoby prywatne wyznaczają nagrody jako czynnik motywujący, kiedy lokalni oficjele nie mają odpowiedniej liczby ludzi ani specjalnej ochoty do zajęcia się danym osobnikiem. Korporacje wyznaczają zwykle nagrody za szpiegostwo przemysłowe, uszkodzenie mienia, ataki na personel, kradzież ważnych danych itp. spraw mających wpływ na ich działanie. Prywatne osoby wyznaczają nagrody bo nie zawsze i nie każdy planetarny rząd ma czas i ochotę doprowadzić mordercę, porywacza lub włamywacza przed oblicze sprawiedliwości. Zdarzają się też przypadki skorumpowanych oficjeli, którzy odmawiają zajęcia się sprawą nawet jeśli dotyczy ona poważnego przestępstwa. W takich przypadkach obywatele biorą sprawy we własne ręce.

Nagrody zależą od danej społeczności, tak samo jak odpowiednie wymagania i opłaty. Najbardziej decydującymi czynnikami w wyznaczaniu nagród są wysokość nagrody i jak szeroko można ją rozpowszechnić aby dotarła do łowcy. Nagrody, które zwykle znajdują się na jednym kontynencie albo w jednym mieście wahają się od 10 do 100 kredytów. Te, które wyznaczane są na całej planecie albo w systemie to 50-500 kredytów. Nagrody w całym sektorze mogą wahać się od 1000 do 10.000 kredytów. Nagrody galaktyczne to 50.000 kredytów.

Podobnie jak pozwolenia dla indywidualnych łowców, system opłaty rejestracyjnej jest elastyczny. Zawsze mogą zdarzyć się wyjątki i koszty mogą zależeć od rządu planety, lokalnych zwyczajów i tradycji itp. Opłaty są wysokie, bo Imperium nie chce być "zalane" nagrodami od obywateli, którzy wyznaczają nagrody za byle błahostkę.

Źródło: Galaxy Guide 10: Bounty Hunters
Tłumaczenie: Urthona

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,680,417 unikalne wizyty