Sposoby wykonywania hełmu - Laminat
 
Mandaloriański hełm z laminatu


Krok pierwszy: Pepakura


Potrzebne materiały:
- papier o gramaturze 240g/m2
- klej (najlepiej cyjanoakrylowy w dużej ilości)

Potrzebne narzędzia:
- ostre nożyczki
- nożyk do tapet/skalpel
- linijka

Pierwszym krokiem jest ściągnięcie pepakury z hełmem oraz darmowego programu Pepakura Viewer 3. Można je znaleźć po tymi adresami:

- http://www.tamasoft.co.jp/pepakura-en/ - program
- http://www.4shared.com/file/buAtaorv/BobaFett_helmet_unfolded_by_fi.html

Następnie plik z hełmem otwieramy w Pepakura Viewer i na papierze 240g/m2 drukujemy wszystkie strony. Wycinamy elementy znajdujące się na wydrukowanych przez nas arkuszach papieru. Trochę tego będzie, niektórzy z was może nawet dorobią się odcisków na dłoniach, ale warto się przyłożyć do równego i dokładnego wycięcia wszystkich elementów. Kiedy uporacie się już z tym zadaniem przyjdzie czas na najbardziej frustrujący etap w całej waszej pracy nad hełmem, a mianowicie jego sklejanie.

Uzbroiwszy się w niewyczerpane pokłady cierpliwości można przystąpić do sklejania naszych wyciętych elementów, które najlepiej zacząć od policzków, a kopułę zostawić na koniec. Prawie każdy z wyciętych elementów będzie posiadał linie jego gięcia oraz numery mówiące o miejscu przyklejenia kolejnych części. Przed sklejeniem należy dany element odpowiednio wygiąć przy czym najlepsze efekty daje wstępne płytkie nacięcie wzdłuż linijki za pomocą skalpela lub noża do tapet linii gięcia elementu. Jednocześnie należy pamiętać iż linia przerywana zaginana jest w dołek, a linia z kropką i kreską w górkę. Mając tak przygotowane elementy można zabrać się za ich sklejanie. Najlepiej do tego celu nadaje się klej cyjanoakrylowy z racji szybkości schnięcia i dobrego wiązania papieru. Wsporniki oraz miejsce pod "uszka" warto znajdujące się wewnątrz hełmu warto podkleić grubszym kartonem. Zapobiegnie to deformacji hełmu.

Krok drugi: Laminowanie


Potrzebne materiały:
- żywica poliestrowa 1kg
- mata szklana ok. 1 m2
- utwardzacz do żywicy Betox-50PC 1 tubka

Potrzebne narzędzia:
- pędzle malarskie
- pojemnik do mieszania żywicy (zwykły plastikowy się nada)
- krótki patyk itp. do rozmieszania żywicy
- nożyczki
- foli budowlana lub inna rzecz do ochrony otoczenia przed zabrudzeniem żywicą
- pilnik

Pierwszym krokiem przy laminowaniu sklejonego przez nas hełmu będzie wstępne utwardzenie go żywicą. Wszystkie opisane poniżej czynności należy wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. W celu nałożenia laminatu do naszego pojemnika wlewamy porcję żywicy (nie za dużo, bo szybko twardnieje i nie zdążymy jej nałożyć na hełm) i dodajemy utwardzacz w tym przypadku radzę dodać jej tyle, aby po rozmieszaniu z żywicą zmieniła ona kolor z żółtego na różowawy. Pozwoli to na szybsze wysychanie żywicy i zapobiegnie klejeniu się naszego hełmu do naszych rąk. Tak przygotowaną mieszaninę nanosimy za pomocą pędzla na zewnętrzną powierzchnię naszego hełmu. Zapobiegnie to przeciekaniu żywicy podczas właściwego laminowania.



W czasie będzie się utwardzać (jest to proces egzotermiczny, więc należy uważać bo pojemnik z żywica może się bardzo nagrzać) zewnętrzna warstwa żywicy możecie pociąć z pomocą nożyczek matę szklaną na różnej wielkości prostokątne kawałki dostosowując je do wewnętrznego kształtu naszego hełmu. Kiedy nasz hełm wreszcie wyschnie można zabrać się za jego właściwe laminowanie. W tym celu znowu przygotować należy żywice oraz pocięte przez nas kawałki maty szklanej. Kawałkami maty szklanej wykładamy wnętrze naszego hełmu (proponuję robić to etapami np. najpierw kopułę, później ścianki boczne), a następnie przy pomocy pędzla przesączamy je przygotowaną przez nas żywicą. Należy jednocześnie pamiętać o dość mocnym przyciskaniu pędzla do maty, aby pozbyć się znajdującego się w niej powietrza. W ten sam sposób laminujemy uszy hełmu i inne dodatkowe elementy.



Tak zalaminowany oraz utwardzony hełm szlifujemy na jego rantach pilnikiem, aby zetrzeć wystające kawałki maty szklanej. Można je także odciąć nożyczkami jeśli nie jest wam ich szkoda.

Krok trzeci: Szpachlowanie i szlifowanie


Potrzebne materiały:
- szpachla poliestrowa 1kg
- utwardzacz do żywicy Betox-50PC 1 tubka

Potrzebne narzędzia:
- szpachelka japońska lub każda inna
- pojemnik do mieszania szpachli
- foli budowlana lub inna rzecz do ochrony otoczenia przed zabrudzeniem szpachlą
- pilnik
- papier ścierny o ziarnistości 80/240
- poxilina

W czasie klejenia i laminowania na hełmie mogły pojawić się całkiem spore nierówności, coś się źle skleiło itp. Wszystkie te niedoróbki oraz kopułę hełmu wyrównać można za pomocą szpachli. Jest to żmudna i wymagająca sporo cierpliwości praca. Ten etap tworzenia hełmu także należy wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Pierwszym krokiem przy szpachlowaniu jest jej wymieszanie z utwardzaczem. W tym celu napełniamy za pomocą szpachelki pojemnik szpachlą oraz dodajemy do niej utwardzacz (ilość utwardzacza którą należy dodać jest podana na opakowaniu. Jego zbyt duża ilość ujawnia się jako szybko powstające grudki u masie szpachlowej). Tak przygotowaną masę nanosimy cienką warstwą za pomocą szpachelki na hełm. Należy zrobić to w miarę gładko, aby nie dokładać sobie pracy podczas szlifowania. Szpachlę w której pojawią się grudki należy wyrzucić i przygotować jej nową porcję (takie twarde ziarna w masie wykruszają się podczas szlifowania).



Utwardzoną szpachlę szlifujemy za pomocą papieru ściernego (mokra szpachla zakleja papier ścierny i szybciej się on zużywa). Papier o mniejszej ziarnistości stosujemy przy szlifowaniu grubych warstw szpachli, a o większej ziarnistości w celu wygładzenia jej powierzchni. Przy czy należy pamiętać, że szpachla podczas wysychania zmniejsza swoją objętość, tak więc w przypadku dużych ubytków będzie trzeba ją nakładać i szlifować kilka razy. Jeśli jesteście w posiadaniu szlifierki możecie przyśpieszyć za jej pomocą swoją pracę i jednocześnie uniknąć bólu rąk wywołany ręcznym szlifowaniem.

Uszy oraz inne elementy hełmu możecie przykleić do niego za pomocą poxiliny jest to kit który nie zmienia swojej objętości i dobrze się szlifuję więc można go wykorzystać, także do wypełniania ubytków w hełmie.



Krok czwarty: Malowanie


Potrzebne materiały:
- farby w sprayu
- farba podkładowa
- taśma malarska itp.

Potrzebne narzędzia:
- folia budowlana lub inna rzecz do ochrony otoczenia przed zabrudzeniem farbą

Malowanie hełmu odbywa się w podobny sposób jak samej zbroi. Warto przed nałożeniem właściwych kolorów pomalować hełm farbą podkładową pozwoli to na uzyskanie jednolitego odcieniu zastosowanych przez nas farb. Na warstwę farby podkładowej możecie nałożyć farbę w kolorze chromu, która będzie imitować metal. Przetarcie tej farby wodnym papierem ściernym 500 daje efekt jej zmatowienia i poczernienia, moim zdaniem zaczyna wtedy przypominać swoim wyglądem stal. Taśmę malarską można wykorzystać jako warstwę chroniącą już pomalowane części hełmu i pozwalającą na naniesienie innych kolorów. Wizjer w prostu sposób można wykonać wycinając go z wieczka od plastikowego pojemnika oraz nałożenie na niego folii do przyciemniania szyb samochodowych. Jego zaletą jest duża elastyczność przy jednoczesnej wystarczającej sztywności tego materiału w przypadku takiego zastosowania.



Autor: Rangka`ra

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Kontakt: kontakt@mandayaim.com
Copyright © 2009-2023




Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 23,584,587 unikalne wizyty