GG10 - Zapłata "w naturze"
 
Zapłata "w naturze"


Zapłatą za udane łowy są zwykle kredyty (oczywiście suma wypłacana jest po potrąceniu kosztów pozwoleń, ewentualnych kosztów zniszczeń itp.) Na wielu światach najbardziej popularną metodą przesyłania dużych sum pieniędzy są "czipy kredytowe". Te zakodowane dla bezpieczeństwa karty identyfikacyjne zawierają komputerowe dane finansowe łowcy i pozwalają na kredytowanie, obciążanie oraz zawiera kurs wymiany każdej ilości Imperialnej lub lokalnej waluty - z odpowiednimi kodami dostępu.

W pewnych sytuacjach, ponieważ urzędnicy imperialni nie mogą zapłacić od ręki z powodu braku funduszy albo innych nieprzewidzianych okoliczności, mogą wystawić tzw. imperialny nakaz zapłaty. Oznacza to, że każdy inny imperialny oficjel, który ma pieniądze, powinien zapłacić okazicielowi dokumentu. Ponieważ jest okazywany przez okaziciela innym osobom, jest to wygodny sposób na przekazywanie dużych sum pieniędzy bez wzbudzania podejrzeń albo kradzieży.

W ostatnich latach, nieformalna opcja zapłaty przyjęła się w polowaniach na Zewnętrznych Rubieżach. Ponieważ brakuje ekwipunku i zasobów, niektóre rządy planetarne pozwalają łowcom na "prawo do odzysku" w zamian za zrzeczenie się przez nich zapłaty. Chodzi tu o to, że łowcy mogą przywłaszczyć sobie rzeczy osobiste, broń itp. które posiada ich cel (na mocy rozporządzenia lokalnego) jako zapłatę. Chociaż niewielu łowców wyobraża sobie życie tylko z takich metod zapłaty, niektórym z nich pozwala to przeżyć jako tako w trudnych czasach.

Alternatywne środki zapłaty mogą być stosowane z różnych powodów. Osoba, która wyznaczyła cel może po prostu nie mieć pieniędzy pod ręką, ale ma zdolności, które są równie wartościowe. Tak samo przez wymianę dóbr lub usług ciężko Imperium wyśledzić niepewne lub nielegalne nagrody. Jeśli chodzi o nagrody wyznaczane legalnie, zapłata "w naturze" musi być oznaczona jako część nagrody. Dla nielegalnych nagród jest to tylko silnie sugerowane (dla dobrego samopoczucia i życia wyznaczającego nagrodę osobnika). Kilka przykładów:

- Odroczenie wypłacenia nagrody.
Wartość nominalna nagrody jest wypłacana w przyrostowych sumach (zwykle dla "szefa" łowcy, który zarządza jego finansami). Czas przelania zapłaty to zwykle od 2 do 20 standardowych lat. Zamiast pełnej wartości nominalnej w jednorazowej wypłacie, łowca zwykle otrzymuje dodatkowe 1 do 5 %

- Darowanie ziemi.
Akt darowania rezydencji albo wcześniej określonego obszaru niezamieszkałego albo nie wykorzystanego znajdującego się na planecie. Miejsca te są wykorzystywane jako prywatne miejsce zamieszkania albo źródło wykorzystania komercyjnego.

- Prawa do wydobycia.
Prawo do wydobywania określonego złożą mineralnego w określonym miejscu systemu planetarnego albo systemu gwiezdnego jakoś całości.

- Prawo do wydobywania wody.
Odpowiednie prawo do wydobywania wody w rozległym obszarze posiadłości na planecie, które można potem sprzedać albo wykorzystać zgodnie z życzeniem właściciela.

- Zapasy.
Zwykle (chociaż nie wyłącznie) używane w sytuacji, kiedy łowca wypełnił kontrakt dla korporacji. Zamiast wypłaty w kredytach, łowca otrzymuje zapasy równe 110 % wartości nominalnej nagrody.

- Dzieła sztuki.
Niektórzy łowcy znani są z kolekcjonowania pamiątek mających dla nich osobiste znaczenie i z artystycznej duszy. W tym wypadku zapłatą może być rzadkie malowidło, rzeźba, stary i drogi manuskrypt, hologram albo instrument muzyczny o dużej wartości.

- Dobra materialne i usługi.
Dobra materialne mogą być ubraniem, artykułami pierwszej potrzeby, paliwem, amunicją, dodatkową bronią (teoretycznie leży to w kwestii lokalnych rozporządzeń dla legalnych nagród) itp. Usługi mogą oznaczać: dostęp do imperialnych, korporacyjnych lub prywatnych zakładów naprawczych albo autoryzację żądania naprawy sprzętu, statku czy broni. W rzadkich przypadkach usługi te mogą znaczyć tyle, że łowca będzie mógł wykorzystać np.specjalne oprogramowanie komputerowe albo droida, które ułatwią przyszłe polowania.

- Bezpłatny transport.
Nie każdy łowca może pozwolić sobie na osobisty statek. Bez niego koszt polowania w innych systemach gwiezdnych, na planetach itp. może przekraczać jego możliwości. Aby nieco pomóc sobie w tej sytuacji, łowcy decydują się czasem zamiast na kredyty to na voucher uprawniający do podróżowania w granicach Imperium. Chociaż nie uprawniają one łowcy do zajęcia miejsca pasażera, który zapłacił normalną cenę, vouchery pozwalają na łatwe przemieszczanie się między jednym systemem planetarnym a drugim, zapewniając komfort i wygodę.

Źródło: Galaxy Guide 10: Bounty Hunters
Tłumaczenie: Urthona

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,680,616 unikalne wizyty