Wyroby skórzane #2
 
Wyroby skórzane #2

Aby stworzyć pochwę na nóż, najpierw trzeba stworzyć szablon. W tym celu należy możliwie dokładnie odrysować i wyciąć kształt ostrza. Po wycięciu powinno się jeszcze przyłożyć szablon do ostrza i przyciąć tam, gdzie to konieczne - im dokładniej zostanie to zrobione, tym lepiej. Odrysowany kształt ostrza można zmodyfikować, zależnie od wizji artystycznej. Następnie należy nakleić szablon na odpowiednią skórę; do pochew na nóż dobre będą skóry sztywniejsze; (ja osobiście zazwyczaj wykorzystuję skóry bydlęce lub końskie o grubości od 2 do 4 mm)można oczywiście odrysować szablon bez naklejania, ale naklejając, zyskuje się pewność, że szablon nie będzie się przesuwał. Później trzeba wyciąć całość, zostawiając minimum 1 cm zapasu z każdej strony na odcinku, gdzie pochwa ma być zszywana; na koniec zawsze będzie można przyciąć brzegi. Pracując, warto pamiętać o podkładce, najlepiej gumowej, gdyż nie tępi specjalnie noży (do cięcia skór), łatwo wyczyścić z niej klej i ogółem jest dość sympatyczna. Szablon na skórze należy odrysować dwa razy, tak, by wycięte elementy tworzyły przód i tył pochwy. Jest to też dobry moment żeby stworzyć mocowane do paska, np. przyszywając do tylnej części lub przyczepiając na nity odpowiedniej szerokości szlufkę. Następne kroki zależą od tego jaką pochwę na nóż chce się zrobić.
Opcja pierwsza - dla pochwy uwzględniającej rękojeść:

Należy położyć nóż na płaskiej powierzchni i zmierzyć odległość między ową powierzchnią a ostrzem u nasady. Następnie trzeba wyciąć ze skóry wąskie paski i nakleić je wzdłuż brzegów tyłu i przodu; ich wysokość powinna być równa wartości zmierzonej odległości. Jeśli jest za mała, należy skleić kilka pasków ze sobą. Kolejnym krokiem jest naklejenie pasków wzdłuż brzegu spodniej części pochwy na odcinku, do którego przylegać będzie ostrze. Paski powinno się też pocieniować; ściąć ich wysokość tak, by patrząc z boku miały kształt klina. Jeśli ma się do czynienia z nożem o głowni jednosiecznej, można nakleić pasy z dwóch stron, lub jedynie od strony grzbietu. Pochwy na noże o głowni obosiecznej powinny mieć naklejone pasy na całym odcinku przylegającym do ostrza. Następnym krokiem jest przymierzenie, czy ostrze pasuje do tak skonstruowanej pochwy - czy nie jest ona za mała, bądź za luźna; czy po włożeniu będzie się dało je wyjąć. Jeśli trzeba, jest to dobry moment na wprowadzenie poprawek. Po ewentualnych korektach należy dokleić wierzchnią część formy i całość przeszyć. W przypadku szycia ręcznego warto najpierw zrobić w odpowiednich miejscach dziurki, przez które przewlecze się później igłę; odpowiednim narzędziem do tego będzie szydło mieczowe (takie spłaszczone). W przypadku szycia na maszynie można wykorzystać ów centymetr zapasu, jako przestrzeń po której posuwać się będzie stopka maszyny. Na koniec można dociąć brzegi i wyrównać je gruboziarnistym papierem ściernym.
Opcja druga - dla pochwy okrywającej samo ostrze:

Opcja ta jest zdecydowanie prostsza. Wystarczy skleić ze sobą brzegi przedniej i tylnej części pochwy i zszyć je, po czym wyrównać brzegi.
Teoretycznie pochwa jest gotowa; w praktyce powinno się jeszcze zadbać o estetyczny wygląd - czyli pochwę wyrównać, ozdobić, czy pomalować.Autor: Sh`ehn

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Kontakt: kontakt@mandayaim.com
Copyright © 2009-2023
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 21,934,659 unikalne wizyty