GG10 - Typy łowców.
 
KIM JESTEM?

Ostatnią decyzją dotyczącą łowcy nagród jest jego modus operandi, "metody działania". W tym kontekście termin ten odnosi się do ogólnych metod stosowanych przez łowcę podczas polowania. Oczywiście każde polowanie jest inne i łowca musi być gotowy by dostosować się do zmieniających okoliczności, ale zawsze istnieją powtarzające się wzory. Z czasem te wzory tworzą prywatny sposób polowania każdego łowcy.
Po wyjaśnieniu tego, poniżej zaprezentowano krótko szereg rozpoznawalnych typów działania. Choć gracze nie są ograniczani do nich, wybór jednej z tych opcji może pomóc w zrozumieniu postaci. Wybór powinien bazować na znanej historii postaci, jego lub jej motywacjach oraz umiejętnościach.

Poniższe profile stanowią część pracy "Środki i Metody Łowców Nagród: Porównanie psychologicznych perspektyw i kwantyfikacji" autorstwa Sorasa Varna z Imperialnego Instytutu psychologicznego badającego zachowania.

Opóźnione Pojmanie
Niebezpośrednie działanie. Łowca zazwyczaj łapie istoty z otoczenia swego celu. Przesłuchuje swe ofiary by dowiedzieć się ile może zmuszając przy tym cel by patrzył jak coraz więcej i więcej jego przyjaciół tajemniczo znika. W końcu cel traci pewność siebie czego rezultatem jest fatalny błąd który łowca może wykorzystać.

Wyzywający
Ten łowca preferuje odnalezienie swojego przeciwnika i wtedy wyzwanie go na walkę jeden na jeden. Ten łowca woli szybkie rozwiązanie sprawy (zapewne z powodu ego albo wierząc, że zmierzenie się z celem zapobiegnie śmierci wielu niewinnych) i w tym celu często zaryzykuje swoim życiem w sytuacjach gdy inni wybraliby bezpieczniejszą drogę.

Koneser
Koneser jest łowcą nagród który poluje tylko na określony typ ofiar, przykładowo tylko na rebelianckich oficerów, tylko Gamorrean i tak dalej. Cokolwiek go interesuje, łowca przygotowuje się do konkretnego celu wykorzystując osobiste oraz rasowe słabostki, interesy i uprzedzenia dla swej korzyści.

Łowca-Droid
Łowca-Droid to specjalna grupa: mechaniczne byty które wybrały polowanie na żywe organizmy. Droidy nie posiadają pełni praw obywatelskich w Imperium - stanowią czyjąś własność. Droidy muszą być sprytne i ostrożne, często przyjmując fałszywą tożsamość, na przykład "niegroźnych" droidów protokolarnych albo medycznych. Łowcy tacy wzbudzają także strach jako że są szeroko znane jako pozbawione serca maszyny. Reputacja ta może być często wykorzystana na korzyść łowcy.

Ostentacyjny
Zamiast działać w cieniu, ostentacyjny łowca woli ukazać swa obecność celowi otwarcie, wręcz bezczelnie. Polegając na wyprzedzającej ich osobistej reputacji łowcy ci często oferują łapówki bądź osobiste przysługi w zamian za informacje lub świadczenie usług. Hojność taka może sprawić, że w odpowiedniej chwili pojaw się jakiś zdrajca z kluczowymi informacjami pozwalającymi na niemal idealne pojmanie.

Dżentelmen
Arystokrata pośród łowców, łowcy ci ruszają tylko za najbardziej wyselekcjonowanymi i najgroźniejszymi pośród kryminalistów w Imperium. Przede wszystkim liczy się styl i talent??: wina czy niewinność nie są warte rozważania. Jeśli osoba nie znajduje się na liście imperialnych "Najbardziej poszukiwanych" to nie jest warta czasu dżentelmena. Łowca taki ma tak wiele uroku i uprzejmości jak i znajomości broni i sztuk walki.

Wielki uwodziciel
Łowca ten poświęca większość czasu danego polowania na odkrycie jednej, największej słabości albo potrzeby swojej ofiary. Następnie prezentuje ofierze zachęcającą możliwość zaspokojenia tych potrzeb lub słabostek. Cel jest stale kuszony, nieświadom że źródłem tego jest wynajęty by go pojmać łowca. Po unieszkodliwieniu pośredników działających w imieniu ofiary (krok opcjonalny) ofiara jest zmuszona by wyjść z ukrycia, kierowana osobistymi impulsami których nie jest w stanie kontrolować. W tym momencie cel jest wrażliwą i łatwą ofiarą.

Minimalista
Bezpośrednie natarcie. Zmiażdżenie paru czaszek (albo pancerzy lub czegoś podobnego) aż ktoś powie ci co chcesz wiedzieć. Zlokalizowanie celu, naładowanie broni i wylądowanie na jego progu i pozwolenie by siła ognia zrobiła resztę. Minimaliście zazwyczaj dadzą celowi jedną szansę na poddanie się, po tym nie ma już żadnych układów.

Perfekcjonista
Perfekcjonista widzi siebie jako najwyższej jakości profesjonalnego łowcę, czerpiącego radość z polowania jako z osobistej walki umysłów przeciwko innej myślącej istocie. Każde polowanie jest skrupulatnie zaplanowane w każdym szczególe. Nie szczędzi czasu na przygotowania i planowanie. Łowca poznaje informacje na temat miejsca pobytu celu, jego słabości i możliwych sojuszników. Po zlokalizowaniu celu łowca przygotowuje idealną pułapkę. Często wykorzystywane są przebrania i podstępy na których nie oszczędza. Nieważne ile to zajmie, perfekcjonista będzie działać bez ustanku, aż do przechytrzenia celu: w sprzyjających okolicznościach cel cel sam wyjdzie bezpośrednio w ramiona łowcy.

Renegat
Ten łowca działa na krawędzi (albo i poza nimi) imperialnego prawa. Oficjele i członkowie kręgów rządowych nie są do niego dobrze nastawieni i mogą nawet aktywnie działać przeciwko niemu. Renegat może być podłym bandytą albo też honorową istotą częściowo usuniętą z Sojuszu Rebeliantów.

Odzyskujący
Pewnego rodzaju specjalista, łowca ten najmuje się wyłącznie dla misji wymagających bezpiecznego powrotu ofiar porwań i podobnych przestępstw. Inną wersją tego typu jest łowca które najmuje się tylko do misji które wymagają odzyskania bezcennych skradzionych artefaktów albo przedmiotów o ogromnym znaczeniu dla zleceniodawcy. Łowca ten zawsze stawia bezpieczeństwo ofiary (albo obiektu) na pierwszym miejscu: nagroda za pojmanie kryminalisty ma znaczenie drugorzędne.

Naukowiec
Łowca ten stosuje metodę naukową we wszystkim co robi. Polega on na umiejętności poruszania się poprzez sieci komputerowe i nawigacyjne albo na umiejętnościach dostosowywania wyposażenia do konkretnych potrzeb by pojmać swój cel.

Sekretna ręka
Ten łowca jest zwolennikiem działania w ukryciu i takowego atakowania. Łowca ten poświęca wiele uwagi temu by cel był nieświadomy tego że jest obiektem polowania i utrzymaniu swojej tożsamości w sekrecie do samego końca. Dzięki temu że ofiara nie wie że jest obiektem polowania albo tego kto konkretnie na nią poluje daje łowcy przewagę. Nawet po udanym pojmaniu łowca może zachować swoją tożsamość w tajemnicy chcąc ponownie używać anonimowości.

Złowroga moc
Ten łowca używa swej reputacji o byciu bezlitosnym jako broni. Strach wynikający z dawnych czynów łowcy powiększony przez niepewną i niekompletną wiedzę na temat prawdziwych zdolności łowcy sprawiają że ofiara postrzega łowcę jako kogoś niesamowitego, zdolnego pokonać wszystkie przeciwności.

Sportowiec
Dla tego łowcy każdy zadanie jest unikatowe i tak powinno być traktowane. Sportowcy zazwyczaj będą próbować wydłużać polowanie gdy tylko to możliwe, nawet jeśli pojawi się przed nimi opcja "bezpośredniego dotarcia". W swej uczciwości zabij oni tylko w samoobronie i gdy ich cel jest świadom tego że na niego polują oraz miał szansę by walczyć lub uciec.

Zespołowcy
Łowcy ci preferują prace w parach albo większych grupach. Wielu to specjaliści których umiejętności nawzajem się uzupełniają. Łowcy ci często stosują taktykę zarzucania przynęty: jeden łowca otwarcie się ujawnia by wywabić cel. W tym czasie inny łowca przygotowuje pułapkę by pojmać cel.

Smakosze krwi
Ten typ łowcy jest jednocześnie respektowany jak i obiektem współczucia. Gdzieś w przeszłości łowca ten zasmakował w smaku polowania i nie umie przestać. Osoba taka może nie wybrała świadomie bycia łowcą nagród ale "wsiąknęła" w to. Z powodu tej potrzeby ten łowca często może ścigać cel wykraczający poza jego umiejętności, czasami prowadząc polowanie tak długo że cel jest wyczerpany i kompletnie bezbronny.

Terrorysta
Nie zadowalający się tylko pojmaniem celu przy pierwszej nadarzającej się okazji łowca ten stara się osłabić cel poprzez uderzanie w osoby lub rzeczy które sa jego ofierze bliskie. W typowym polowaniu które trwa miesiąca (albo nawet lata) łowca systematycznie uderza w to co jest dla ofiary drogie, efektywnie izolując ją od przyjaciół i wsparcia. W końcu, oszalały ze złości i desperacji cel popełnia jedną ostateczną pomyłkę i łowca kończy polowanie raz na zawsze.

Majsterkowicz
Jak skuteczny by ten łowca nie był, zawsze szuka sposobu by usprawnić swe działania. Łowcę tego charakteryzuje używanie osobiście zaprojektowanych gadżetów i przyrządów o nieznanym pochodzeniu.

Źródło: Galaxy Guide 10: Bounty Hunters
Tłumaczenie: X-Yuri

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,680,197 unikalne wizyty