Nakmor Drack
 

Nakmor Drack


Tak jak twierdziłem w tekście o Urdnocie Wreksie, dla mnie kroganie zawsze mieli coś z Mandalorian. O tym, kim są kroganie, pisałem przy omawianiu postaci Urdnota Wrexa, tak więc odsyłam do niego i daruję sobie powtarzanie ich historii.

Nakmor Drack pojawia się w grze "Mass Effect: Andromeda", gdzie zostaje członkiem drużyny głównego bohatera/bohaterki. Akcja gry dzieje się w tytułowej galaktyce Andromeda, dokąd trafiła ekspedycja kolonizacyjno-naukowa z “naszej” galaktyki z uniwersum Mass Effect. W skład ekspedycji wchodzą rządzące galaktyką rasy czyli ludzie, turianie, salarianie i asari... a także kroganie, którzy na tę wyprawę zostali zabrani jako potencjalna ochrona i wojsko. Przybycie do Andromedy nie przebiegło tak gładko jak oczekiwano. Ekspedycja od razu wpadła w kłopoty, wchodząc w konflikt z najeżdżającą tę galaktykę rasą kettów, oraz ponosząc straty przez kosmiczną anomalię zwaną “plagą”. Liczne problemy spowodowały rozruchy wśród kolonistów i naukowców, a krogan użyto do pacyfikacji tych buntów, w zamian obiecując im równe traktowanie i udział we władzy. Niestety kroganie zostali wystawieni do wiatru i lwia część z nich zdecydowała się opuścić ekspedycję i szukać szczęścia na własną rękę... Jednak garstka krogan została chcąc naprawić sytuację. Do tej garstki należała kroganka Nakmor Kesh, oraz jej dziadek Nakmor Drack.

Co wiemy o Dracku? Cóż, jest bardzo wiekowy, ma około 1500 lat. Brał udział w osławionych Rebeliach Krogańskich, podczas których wykazał się jako świetny wojownik i dowódca. Po wojnie został najemnikiem, piratem i łowcą nagród. Podczas walk odniósł wiele ran, a w jego ciele znajdują się liczne protezy i urządzenia podtrzymujące życie. Po jednej z poważnych ran, kiedy uszkodzony został jego kręgosłup, a organizm odrzucał kolejne implanty, popadł w depresję, uważając, iż nie jest już wartościowym kroganinem. Nowego celu w życiu dostarczył mu krogański szaman, oddając mu na wychowanie słabą, krogańską dziewczynkę Kesh. Dziewczynka pomogła stanąć mu na nogi, a Drack odwdzięczył się jej ucząc ją wszystkiego co sam umiał, a także umożliwiając jej poszerzanie swoich horyzontów. Kesh po latach została jedną z ważnych członkiń ekspedycji do galaktyki Andromedy. Na udział w ekspedycji zdecydował się również Drack, chcąc znaleźć dla siebie “nowy horyzont”, ale przede wszystkim ze względu na swoją podopieczną. Po przylocie do Andromedy, rebelii i wystawieniu krogan, Drack wyruszył na własną krucjatę przeciwko kettom, cały czas jednak dbając o Kesh i służąc jej pomocą, kiedy tylko tego potrzebowała. Następnie dołączył do załogi ludzkiego pioniera/pionierki i przyczynił się do pokonania kettów, oraz rozwiązania problemów trapiących ekspedycję. Podczas walki z kettami prowadził również swoje własne śledztwo przeciwko człowiekowi odpowiedzialnemu za oszukanie krogan, co skutkowało ich odłączeniem się od ekspedycji. Przy pomocy głównego bohatera/bohaterki Drack rozwiązuje problem, a także namawia pioniera/pionierkę do pogodzenia krogan z resztą członków ekspedycji, a także ratuje narzeczonego Kesh z rąk piratów.

To tyle, jeśli chodzi o jego historię. Teraz wyjaśnię dlaczego moim zdaniem Nakmor Drack to Mando`ad. Drack jest wojownikiem z krwi i kości, dla swojego klanu i swojej rodziny jest gotów zrobić wszystko. Do krogańskiej kultury, stylu życia i ideałów ma takie samo podejście jak dobry Mandalorianin do mandaloriańskich wartości. Swoją podopieczną wychował na twardą i waleczną krogankę, jednocześnie pozwalając jej rozwinąć się intelektualnie i technicznie. Co do tego, czy Drack spełnia wymagania przedstawione w Resol`nare:

1. Noszenie zbroi - zdecydowanie tak, jak już pisałem przy okazji Urdnota Wrexa, zbroja jest ważnym elementem życia dla krogan, a wiekowa zbroja Dracka nosi liczne ślady bitewne i trofea zdarte z pokonanych wrogów.
2. Mówienie w Mando`a - z oczywistych względów nie, jednak ja zawsze ten punkt postrzegałem jako “kultywowanie swojej unikatowej kultury” i jeśli tak ocenimy ten punkt, to jak najbardziej Drack go spełnia.
3. Bronienie siebie i rodziny - niezaprzeczalnie tak, Drack jest typem osoby z którą zdecydowanie lepiej nie zadzierać. Wykorzystując swoje ogromne doświadczenie bojowe skutecznie broni siebie, swojej rodziny i przyjaciół.
4. Wychowanie dzieci na Mandalorian - Drack nie posiadał biologicznych dzieci, jednak swoją podopieczną Kesh wychował tak, jak powinien zrobić to kroganin. Relację Dracka i Kesh można śmiało porównać do relacji Mandalorianin/Mandalorianka-syn/córka/uczeń/uczennica.
5. Wywiązanie się z obowiązków wobec klanu - również tak, Drack cały czas stara się pomóc swoim ludziom, a także wypełnia obowiązki wobec swojej nowej załogi.
6. Stawienie się na wezwanie u boku Mandalora - również tak, przez całą grę Drack nigdy nie zawodzi głównego bohatera, mimo bycia dużo starszym i bardziej doświadczonym wojownikiem, słucha jego/jej rozkazów, nawet jeśli się z nimi nie zgadza.

Tak więc moim zdaniem Nakmor Drack jest godny tego by nazwać go Mando`ad.
autor: Marik

 

Komentarze
 
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
 

Dodaj komentarz
 
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,660,918 unikalne wizyty