Dlaczego konflikt Republiki i Mandalorian zawsze jest nieunikniony?
 

Dlaczego konflikt Republiki i Mandalorian zawsze jest nieunikniony?


W uniwersum Gwiezdnych Wojen nie brakuje konfliktów Republiki i Mandalorian z (nie)sławnymi wojnami mandaloriańskimi na czele. Były to zarówno konflikty ogarniające całe sektory galaktyki jak mniejsze na lokalną skalę. Jednak ich ilość wręcz wymusza pytanie. Czy ten wieczny konflikt Republiki i Mandalorian rzeczywiście musi trwać?

Źródeł konfliktu Mandalorian i Republiki możemy szukać już w konfliktach protoplastów obu grup czyli Taungów dla Mandalorian i Zhellów dla ludzi i tym samym dla Republiki. Konflikt Taungów i Zhellów miał miejsce na planecie Coruscant, prawie 200 000 lat BBY. Konflikt okazał się zwycięski dla Zhellów, którzy przegnali Taungów z Coruscant. Ludzcy potomkowie Zhellów zasiedlili Coruscant i tysiące światów galaktyki. Około 25 000 BBY ludzcy naukowcy z Korelii skonstruowali pierwszy hipernapęd oparty na technologii nie zaś na Mocy. Dzięki temu wynalazkowi wzrosła integracja między wieloma światami, które utworzyły jednoczącą je Republikę ze stolicą na planecie Coruscant. Republika była demokratycznym tworem rządzonym przez Wielkiego Kanclerza i Galaktyczny Senat. Ostojami Republiki była demokracja, wolność handlu, tolerancja religijna i kulturowa. Republika mimo licznych wojen i kryzysów przetrwała prawie 25 000 lat, aż do przekształcenia jej w Imperium Galaktyczne (które de facto było Republiką tyle, że ze zmienioną formą rządów i częściowo administracją).

Taungowie z kolei stworzyli zupełnie inne społeczeństwo. Około 7000 BBY Taungowie dotarli na nieznaną planetę, którą na cześć swojego przywódcy nazwali Mandalorą. Przez następne tysiąclecia podbijali kolejne planety i układy rozwijając swoją wojowniczą cywilizację, z czasem przyjmując w swoje szeregi także przedstawicieli i przedstawicielki innych ras, o ile okazali się godni. Z biegiem czasu Taungowie zaczęli wymierać przez co ich rola w mandaloriańskim społeczeństwie malała. Jednym z ostatnich Taungów będących Mandalorem był Mandalor Ostateczny, który poprowadził Mandalorian w ich największym konflikcie z Republiką czyli w wojnach mandaloriańskich. To jak wygląda mandaloriańskie społeczeństwo i jakie przyświecają mu wartości można by napisać nie jeden osobny tekst, a całą książkę, tak więc przytoczę teraz jedynie Resol’nare czyli główne zasady przyświecające Mandalorianom.

1. Noszenie zbroi.
2. Mówienie w Mando’a.
3. Bronienie siebie i swojej rodziny.
4. Wychowanie dzieci na Mandalorian.
5. Wywiązywanie się z obowiązków względem klanu.
6. Stawienie się na wezwanie u boku Mandalora.

Już te 6 zasad pokazuję nam jak odmienną cywilizacją byli Mandalorianie i jak bardzo różnili się od stosunkowo pokojowej oraz religijnie i kulturowo tolerancyjnej Republiki. Już te kulturowo-cywilizacyjne różnice są dobrym fundamentem pod większość konfliktów mandaloriańsko-republikańskich, ale to nie wszystko.

Wcześni Mandalorianie jak i Republika prowadzili bardzo ekspansywną politykę względem innych planet i całych sektorów. I chociaż Mandalorianie częściej stosowali siłę militarną, a Republika zabiegi dyplomatyczne to faktem pozostaje, że jedni i drudzy nieustannie dążyli do zwiększania swojego stanu posiadania. Tak więc konflikt Republiki i Mandalorian w ich stosunkowo wczesnym okresie był nieunikniony bardziej z powodu konflikty interesów niż różnic kulturowych.

Różnice kulturowe dużo większą rolę odegrały w w 738 BBY, kiedy to siły Republiki i Jedi zdziesiątkowały Mandalorian, budujących lokalną potęgę i nie chcących dołączyć do Republiki. Republika i służący jej Zakon Jedi postrzegali wówczas Mandalorian jako agresywnych barbarzyńców i zagrożenie dla galaktycznego pokoju, de facto nie starając się nawet spróbować zrozumieć kultury i zwyczajów swoich oponentów.

Ta wzajemna niechęć do wzajemnego zrozumienia się była obecna niemal zawsze. Wszakże dla Mandalorian każdy kto nie wyznaje ich zasad jest “aruetii”, sam fakt, że w Mando’a słowo obcy i słowo zdrajca są synonimami pokazuję ich niechęć do docenienia innych kultur i cywilizacji. Trzeba pamiętać jednak że Republika i Jedi wykazywali się wobec Mandalorian nie mniejszą ignorancją i niechęcią do zrozumienia. Oczywiście znane są pojedyncze przypadki z obu stron, próbujących zrozumieć się nawzajem, ale niestety były to raczej jednostkowe przypadki.

Podsumowując fundamentem konfliktu Mandalorian i Republiki są odmienne ideały przyświecające tym frakcjom. Jednakże trzeba pamiętać, że we wczesnym okresie zarówno Mandalorian jak i Republiki ogromną rolę odegrała ekspansywność obu frakcji, a w późniejszych czasach skrajny pacyfizm Republiki stojący naprzeciw skrajnego militaryzmu Mandalorian.
autor: Marik

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 16,051,750 unikalne wizyty