Punisher
 

Punisher
Francis „Frank” Castle to fikcyjna postać, bohater komiksów wydawanych przez Marvel Comics, doczekał się trzech filmów fabularnych, serialu i jednej gry komputerowej będących adaptacjami komiksu. Twórcą postaci był scenarzysta Gerry Conway oraz rysownicy John Romita Sr. i Ross Andru. Nazwę postaci Punisher (z ang – karzący, wymierzający karę) wymyślił Stan Lee – twórca najsłynniejszych bohaterów Marvela takich jak Spider-Man, Hulk, czy X-Men. Po raz pierwszy postać Punishera pojawiła się w 129. zeszycie serii The Amazing Spider-Man z 1974 roku.
Historia


Ciężko określić czy jest to bohater czy antybohater. Jednoznaczne przydzielenie mu jednej z tych kategorii zależy od poglądów oceniającego. Tytułowy Punisher to Frank Castle, były żołnierz Marines, w zależności od dzieła z jego udziałem jest on weteranem Wietnamu lub Afganistanu, który jako jedyny przeżył masakrę swojej rodziny podczas pikniku w nowojorskim Central Parku. Przypadkowo, Frank z żoną i dziećmi stali się świadkami egzekucji informatora przeprowadzonej przez mafię. Przestępcy, chcąc pozbyć się świadków, zastrzelili całą rodzinę Franka, a także, jak sądzili, jego samego. Po odzyskaniu świadomości i powtórnej próbie zamordowania go w szpitalu przez zabójców mafii Frank przeistacza się w Punishera, mściciela pragnącego wziąć prawo we własne ręce i wymierzyć sprawiedliwość zabójcom swojej rodziny.

Punisher ściga także gangsterów, którzy nie zadarli z nim bezpośrednio. Nie widzi sensu w oddawaniu ich w ręce policji, bo stać ich na drogich adwokatów lub mają znajomości na górze. Zabili i zrobią to znowu po wyjściu z aresztu, i tak w kółko. Punisher twierdzi, że musi wyręczać niewydajny system. Więc jest prokuratorem, sędzią i katem w jednym. Jako że nie doszło do procesów owych gangsterów, w świetle prawa Punisher jest mordercą. On uważa to za wyższą konieczność.

Nabyte w Wietnamie/Afganistanie umiejętności posługiwania się różnymi rodzajami broni, walki wręcz i cichego przenikania na teren wroga, porwania, tortury, wymuszenia i inne formy przemocy to metody działania Punishera. Sam jest w pewnym stopniu odporny na ból. Charakterystyczny czarny strój z białą czaszką na piersi był znakiem rozpoznawczym mściciela. Jako że w przeciwieństwie do większości bohaterów Punisher zabija swoich przeciwników, popada w konflikt z innym bohaterem ze świata Marvela, Daredevilem.

Przybliżyłem Wam historię Franka, a teraz kilka słów dlaczego pasuje na Mandalorianina. Francis „Frank” Castle jest nie tyle symbolem, co prawdziwym ucieleśnieniem waleczności, odwagi, lojalności wobec własnej rodziny i wierności zasadom. Uparcie dąży do obranego celu, jest niczym kropla wody drążąca skałę, czyli posiada cechy jakie powinien posiadać każdy Mandalorianin. Frank poświęcił się systemowi który w zamian nie zaoferował dla niego nic. Sam musiał uporać się z oprawcami i sam musiał dążyć do wymierzenia im sprawiedliwego wyroku, pokazując się przy tym jako doskonały wojownik, dzięki czemu zło nie zwyciężyło. Resol`nare?


1. Noszenie zbroi – zazwyczaj tak, jego kamizelka z trupią czaszką była swego rodzaju pancerzem.
2. Mówienie w Mando`a – oczywiście, że nie, ale nie można zaprzeczyć, że jest wierny ideałom, które są ważniejsze niż język.
3. Bronienie siebie i rodziny – niestety, nie był w stanie jej obronić, ale nigdy o niej nie zapomniał i otworzył przed jej oprawcami istne piekło.
4. Wychowanie dzieci na Mandalorian – niestety nie ma za dużo informacji na temat wychowania, ale w filmie możemy zobaczyć miłość ojca do syna i syna do ojca.
5. Wywiązywanie się z obowiązków wobec klanu – zdecydowanie tak, był prawdziwym ojcem i mężem.
6. Stawienie się na wezwanie u boku Mandalora – skoro wiemy, że uzyskał status weterana to oczywistym jest, że kiedy przyszło walczyć, on nie wycofał się.
autor: Vaas

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 16,051,740 unikalne wizyty