Członek: Dexal Kas-Carid
 
Imię: Dexal Kas-Carid
Pseudonim artystyczny: Dex
Kryptonim operacyjny: Kyr’ad
Ranga:
Planeta pochodzenia: Coruscant
Kolor oczu:: Niebieskie
Kolor włosów: Brązowe

Urodził sie w 20 BBY na Coruscant jako pierwsze dziecko mandalorianki Eally Carid i kiffarskiego szmuglera Torna Kasa. W czasie inwazji separatystów Torn został zwerbowany przez Urząd Bezpieczeństwa Republiki do wywiezienia tajnego banku danych poza Coruscant, ale został zestrzelony przez republikański myśliwiec podczas opuszczania orbity planety. Eallia kilkanaście dni przed proklamowaniem Imperium zamieniwszy cały majątek męża na kredyty wróciła, wraz z rocznym synkiem, na Mandalorę do klanowej twierdzy, Keld'kyr, oddalonej o kilkaset kilometrów na północy-wschód od Keldabe .

Ibit Carid, ojciec Eally, obiecał pomóc w wychowaniu i edukacji małego Dexala. Dlatego kiedy zobaczył że chłopiec, wtedy 5-6 letni, wykazuje zamiłowanie do walki mieczem postanowił przekazać wnukowi całą wiedzę szermierzy klanu Carid wraz z wpajaniem mu kultury mandaloriańskiej.

Według tradycji, kiedy Dexal świętował 13 urodziny, jego trening dobiegł końca. Po pomyślnym przejściu rytuału dorosłości, Verd'goten, otrzymał od Ibita klanowy beskad, Kyrkad, jako że był jedynym z dzieci w Keld'kyr, które uczono walczyć bronią białą. Miecz, wyraźnie różniący się wielkością od normalnych beskadów, był małym dziełem sztuki, a jego ostrość nie zmieniła się od czasów Wojen mandaloriańskich. Podobno był w stanie jednym cięciem rozpołowić wiekowy veshok, ale Dexal nigdy nie sprawdzał tej legendy.

Kiedy to Dexal skończył 16 lat opuścił klanową twierdzę i zaciągnął się wraz z kuzynem i najlepszym przyjacielem, Baldanem Caridem, u koreliańskiego przemytnika, Siwara Ayrio, który werbował Mandalorian do ochrony swoich transportowców na szlakach Zewnętrznych Rubieży. Po roku zrezygnowali z tej roboty i wysiedli na pierwszej napotkanej planecie. Alderaan bardzo zadziwił młodych Caridów. Nieprzyzwyczajeni do zachowań i praw obcych, czyli sie inni. Niechciani. Dlatego kiedy zobaczyli, co było do zobaczenia, opuścili planetę przy pierwszej nadającej sie okazji.

Któregoś dnia hapeski arystokrata, głowa rodu nan-Udeas, zaoferował im pracę, jako ochrona dla jego rodziny, zwłaszcza córki - dziedziczki majątku. Dostali jeden warunek, aby nie kontaktować się ze światem zewnętrznym. Spowodowane to było polityką izolacyjną prowadzoną przez ówczesny rząd Konsorcjum. Ostatecznie po negocjacjach dostali otwarty, ale nie oficjalny, kanał do kontaktu z Mandalorą.

Początkowo Hapanie nie byli przychylni młodym Mandalorianom i podobnie jak mieszkańcy Alderaana traktowali ich jak dzikusów. Dlatego Dexal musiał ukrywać romans z dziewczyną, za której ochronę mu płacono, Rottią Zu. Dwójka Mando przestała być "dzikusami", kiedy Caridowie powstrzymali zamachy na córkę ich mocodawcy. Zwłaszcza drugi nie obszedł się bez echa. To co zostało z grupy próbujących zabić Rottię trudno było zidentyfikować, nawet służbom porządkowym.

Krótko po bitwie o Yavin młodym Mando pozwolono wrócić na Mandalorę. Dexal jednak nie mógł bezczynnie siedzieć w Keld'kyr, przybył więc ponownie na Hapes i podpisał kolejny kontrakt by być razem z ukochaną. Pod wpływem Kas-Carida, Rottia zachwyciła się Mandalorianami i chłonęła wszystkie, co Dexal mówiło swym ludzie. Zmieniło to jej sposób bycia i postrzegania świata. Po roku przeszyła swe suknie i stroje na mandaloraińską modłę, po dwóch mówiła płynnie w Mando'a, a w 3 ABY postanowiła uciec z domu i zamieszkać z Kas-Caridem na Mandalorze. Nieoczekiwana wiadomość o śmierci matki Dexala pokrzyżowała im plany. Eallia została zastrzelona w pobliżu stolicy przez imperialnych szturmowców podczas próby aresztowania. Młody Carid obiecał ukochanej, że wróci do niej, kiedy dopełni zemsty na Imperium.

Po powrocie na Mandalorę Dexal nie potrafił poznać świata, na którym dorastał. Wszystko co znał zostało zmienione przez Supremę. Niedługo po przyjeździe Kas-Carida klanową twierdzę, Keld'kyr, odwiedził Fenn Shysa poszukując ludzi, do przeprowadzenia szturmu na Miasto kości i imperialny garnizon. Mand'alor chciał odbić swojego towarzysza Tobbiego Delę. Dexal przystał do grupy uderzeniowej, ale z powodów osobistych. Pragną zemsty za śmierć matki, a odpłacenie imperialistom stało się najważniejszym celem. Kiedy Fenn dał sygnał, nakazujący rozpoczęcie szturmu, Kas-Carid stał w pierwszej linii dowodząc dziesiątką ludzi. Po bitwie patrząc na dogasające zgliszcza Miasta kości i krew szturmowców skapującą z beskadu, uznał, że jeszcze nie spełnił obietnicy, a prawo zemsty jest wciąż aktualnie. Przez kolejny rok atakował imperialne garnizony zewnętrznych i środkowych rubieży. Zabijał oficerów i zwykłych szturmowców, zabierając każdemu z nich fragment pancerza.

Cykliczną masakrę imperialistów przerwała inwazja Nagai na Mandalorę. Zgodnie z odezwą Mand'alora Dexal stawił się, by bronić ojczyzny przed najeźdźcą. Po stoczonej bitwie, stojącego wśród ciał wrogów Dexala znalazła Rottia Zu. Hapanka przybyła na Mandalorę zaniepokojona brakiem kontaktu z ukochanym. Długo przekonywała Kas-Carida, że dopełnił zemsty. W końcu usłuchał spełniając obietnicę powrotu do Rotti, nie tylko ciałem, ale i umysłem. Następnie młodzi zawarli między sobą umowę małżeńską. Kilka prostych mandalorianskich słów wymówionych jednocześnie, przy płomieniu, wedle hapeskiej tradycji.

Czas, kiedy w galaktyce Rebelia, a następnie Nowa Republika, rozprawiała sie z Imperium lub jego Resztkami i stabilizowała swe rządy upłynął Kas-Caridom w spokoju, w gronie rodziny, mierząc się z trudnościami bycia rodzicem. Kilka razy ktoś próbował znaleźć wśród Mandaloran hapeską arystokratkę i dziedziczkę. Z marnym skutkiem, ponieważ Rottia Zu była już częścią klanu Carid, była Mando. A ciężko jest znaleźć kogoś, kto przestał istnieć.

Sielankę przerwała inwazja Yuuzhan Vongów na galaktykę. Kiedy obcy skontaktowali się oficjalnie z Mandalorianami, Dexal został osobiście poproszony przez Gorana Beviina, aby towarzyszyć Mand'alorowi podczas umówionego spotkania. Kas-Carid świadom niebezpieczeństwa ze strony pozagalaktycznej rasy i fałszywych obietnic ich wysłannika, Noma Anora, namawiał do sprzeciwu, albo przynajmniej nie mieszania sie w nadchodzący konflikt. Usłuchał jednak z pokorą decyzji Fetta i wiernie udawał sprzymierzeńca Vongów, sabotując prawie każdy ich ruch.

Podczas inwazji Yuuzhan i bitwy o Mandalorę, wspólnie z Beviinem dowodził walkami w okolicach Keldabe, oraz samodzielnie miedzy innymi przy ujściu rzeki Kelity, w czasie gdy Goran zajęty był obroną osady Bralsin.

Zabił tysiąc Vongów na Mandalorze. Drugie tyle na innych frontach tej wojny. Średnio dziesięciu obcych za każdego Mando, którego zabito pod jego dowództwem. Każdą stratę traktował jako osobistą porażkę.


Nazywano go Jare Kyr'ad, bo kiedy walczył, nie martwił sie czy przeżyje.

Mówiono o nim Ne'tra Kyr'am z powodu ilości czarnej krwi Vongów na jego pancerzu po każdej potyczce z wrogiem.

Po wojnie słuch po nim zaginął i nikt nie widział Mandalorianina w czarnym beskar’gamie z beskadem o ostrzu koloru krwi.

Przynajmniej tak głosi legenda...

Jestem Dex, chociaż w domu wołają Bartek. Rocznik ’97, od dziecka mieszkam w Białymstoku (taka duża wioska pod Choroszczą). Gwiezdne Wojny poznałem, gdy miałem jakieś 9, może 10 lat. Mando, jako ktoś więcej, niż łowcy nagród, objawili mi swe istnienie jakieś 2-3 lata później. Powodem zagłębienia się w tę kulturę było przeczytanie „Dziedzictwa Mocy”.

Z usposobienia spokojny, straszę obcych ludzi na ulicy samym wyglądem, zwłaszcza babcie i zakonnice pod kościałem (prawdopodobnie przez glany, bojówki i łańcuch oraz czarną skórę z naszywkami).

W wolnych chwilach czytam (dużo) najchętniej polską fantastykę. Słucham najczęściej metalu, chociaż nie pogardzę też starym, dobrym klasykiem rocka. Popu, rapu czy innego techno nie trawię.

Tyle o mnie
Kontakt:
GG: 51722131
E-mail: dexal.kas.carid@gmail.com

Przebieg służby:
Październik 2014 - przyjęcie do M`y w stopniu Mando`evaar
Kwiecień 2015 - Awans na Mando`ad


Tłumaczenie:
Wywiad z Tiyą Sircar

Aktywność Fandomowa:
Pyrkon 2015

Publicystyka:
Wzbogacenie o 3 utwory projektu Muzyka dla Mandalorian
Uczestniczeniu w projekcie Okiem Manda`yaim.


Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 16,178,259 unikalne wizyty