The New Essential Guide to Vehicles and Vessels
 
Tytuł oryginału: The New Essential Guide to Vehicles and Vessels Zobacz też:
Autor: Haden Blackman Pozycje w MME związane z tą pozycją:
Pojazdy: Patrolowiec typu Firespray, Slave I, Międzygwiezdna bojowa amfibia transportowo-desantowa, Śmigacz Lux-3, Ścigacz policyjny Pursuer, Jaster's Legacy, Slave II, Myśliwiec StarViper, Virago
Organizacje/Rangi: Mandalorianie, MandalMotors
Ilustracje: Ian Fullwood
Wydawnictwo: Del Rey
Tłumaczenie: ---
Premiera USA: 30 Września 2003
Premiera PL: ---

Recenzja X-Yuriego Do góry

The New Essential Guide to Vehicles and Vessels to... coś wspaniałego. Przewodnik skonstruowany jest bardzo podobnie do New Essential Guide to Weapons and Technology czy New Essential Guide to Droids - mamy parę słów na temat statków, potem główni producenci oraz przybliżenie konkretniejszych jednostek. Niestety, w stosunku do Weapons and Technology tutejsze przybliżenie ma pewien minus - jest ułożone JEDYNIE alfabetycznie. Tam wszystko było skategoryzowane w pomniejsze części, tak ze w miarę sensownie i tematycznie okładało się czytanie, tutaj natomiast żadnego podziału nie ma, i po kolei czytając mamy np: Desert Skiff - Droid Control Ship - Droid Starfighter - Eclipse Star Destroyer - E-Wing - Executor - Flash Speeder. Bezustanne skakanie pomiędzy szalenie odmiennymi jednostkami. Zdecydowanie wolałbym ujrzeć sekcje poświęconą tylko myśliwcom, inną sekcję o maszynach kroczących, inną o wszelkim sprzęcie tylko-atmosferycznym, kolejną na ogromne okręty itd. Myślę, że to zdecydowanie pozytywnie wpłynęło by na odbiór całości.

Sam wybór maszyn... jest ciekawy acz w większości kreci się wokół znanych-z-filmów pojazdów. W większości, aczkolwiek jest też niemała ilość maszyn znanych tylko z EU, przede wszystkim sporo sprzętu Yuuzhan z NEJ się pojawia, ale także szereg innych maszyn , czy to z Planety Życia, Cieni Imperium, Trylogii Thrawna itd. Niestety wszystkie kręcą się wokół czasów okołofilmowych - nie znajdziemy tu żadnych informacji na temat czasów KOTORa itd. Ten sam zarzut mam odnośnie końcówki przewodnika - po przybliżeniu maszyn od A do Z, kilka stron poświęconych zostało najistotniejszym bitwom - teoretycznie miało to ukazać zmianę technologi napędzaną trwającymi działaniami wojennymi. NIESTETY ograniczono się tylko do filmowych bitew i mamy piątkę Naboo-Geonosis-Yavin-Hoth-Endor, podczas gdy po wstępie spodziewałem się raczej przybliżenia jak technologia ewoluowała ogólnie, tzn jak wygląda przed i po wojnach Sithów, wojnach klonów, wojnie galaktycznej itd. Niestety to zrobiło na mnie słabe wrażenie.

Dla odmiany po 2 zdaniach marudzenia, coś co w tej pozycji mnie niesamowicie zachwyca - rysunki! Pomijając organiczne jednostki Yuuzhan (które też są ładnie narysowane, ale same-w-sobie mnie odrzucają po prostu) to niemalże każdy rysunek mnie zachwycał, większość zachwyca zresztą w kategoriach 'Ależ chętnie zrobiłbym recoloring tego na barwy m`y" - i część pewnie się tego doczeka. Rysunki to absolutne mistrzostwo tutaj.

Patrząc pod Mando kątem, jest to mocno odmienna pozycja od Weapos and Technology - tam większość Mando wzmianek była rozrzucona po rozmaitych hasłach, natomiast tutaj skupione są niemal wyłącznie w miejscach gdzie można się ich spodziewać, czyli w spisie producentów (Mandal Motors), spisie istotnych statków (Slave I, Virago) oraz w krótkich, parolinijkowych wpisach o istotnych statkach (Slave II, Jaster Legacy, Hell's Anvil)

Podsumowując... 9/10 Do ideału brakuje troszkę... organizacyjnie. Ale i tak absolutnie polecam!
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,694,246 unikalne wizyty