Darth Vader and the Cry of Shadows
 
Tytuł oryginału: Darth Vader and the Cry of Shadows Zobacz też:
Scenariusz: Tim Siedell Pozycje w MME związane z tą pozycją:
Organizacje/Rangi: Mandalorianie
Kultura: Kad_Ha'rangir
Rysunki: Gabriel Guzman
Tłumaczenie: Brak
Czas akcji: Około 17 BBY
Premiera USA: 18 grudnia 2013 - 16 kwietnia 2014
Premiera PL: Brak

Recenzja Behota Do góry

Darth Vader and the Cry of Shadows jest komiksem nietypowym. Nie w kresce czy sposobie budowania fabuły, ale w samej treści właśnie. Opowiada on o samotnym żołnierzu klonie, który snuje przed nami historię swojego życia. Bohater nie był klonem-komandosem. Należał do „regularnej” partii, poddanej standardowemu wyszkoleniu. W jego opowieści przewijają się jednak różne wspomnienia, związane z samą serią RC oraz z Cuy’val Dare, mandaloriańskimi szkoleniowcami na Kamino.

Akcja komiksu rozgrywa się w przedziale czasowym trwającym od momentu na kilka miesięcy przed, do chwili kilkanaście miesięcy po proklamowaniu Imperium Galaktycznego. Zawiera w sobie najważniejsze momenty z życia klona o numerze CT-5539, który, jak twierdzi, jest jednym z dwóch znanych mu klonów, którzy sami nadali sobie imiona. Jego imię brzmiało Hock, imię drugiego – Kaddak.

To właśnie historia Kaddaka świadczy o oryginalności i nietypowości dzieła. To z nim związana jest tematyka mandaloriańska (nie tylko prawdopodobna geneza imienia klona) i to on jest jedną z dwóch niezwykle wyrazistych postaci w tym komiksie, obok Hocka Malsuuma. Obaj są klonami, ale obaj patrzą zupełnie inaczej na swoje życie i obaj mają w nim diametralnie różne priorytety. Hock stara się zostać godnym, by walczyć ramię w ramię z wodzem, którego podziwia i szanuje, a Kaddak… Cóż, Kaddak posiada własne cele i marzenia, które nie do końca zostają ujawnione i których można się, koniec końców, jedynie domyślać.

Trzecią ważną postacią w komiksie jest Darth Vader. Vader, jakiego rzadko mamy okazję spotkać, bo widziany oczami osoby trzeciej. Osoby, która nie tylko się go boi, ale przede wszystkim podziwia i szanuje. Która ma okazję mu towarzyszyć i rewidować swoje spojrzenie na Mrocznego Lorda z każdym czynem, jakiego Sith dokonuje na jego oczach.

Czy polecam przeczytanie Darth Vader and the Cry of Shadows? Jak najbardziej. Nie jest to może lektura obowiązkowa, lecz jeśli ktoś ma ochotę zapoznać się z oryginalnym spojrzeniem na Vadera oraz na życie i śmierć żołnierzy klonów – powinien to dzieło przeczytać.

Podsumowując:

Kreska – 10/10
Fabuła – 10/10
Postaci – 9/10
Styl – 10/10
Zakończenie – 9/10

Ogólna ocena – 10/10
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,694,956 unikalne wizyty