Karen Traviss
 
O Karen Traviss
Karen Traviss to pochodząca z terenów Portsmouth w Anglii pisarka. Obecnie żyje w Wiltshire w Anglii, i utrzymuje się tylko z pisania, wcześniej jednak imała się rozmaitej pracy, przede wszystkim jako dziennikarka, ale także jako wykładowczyni dziennikarstwa, copywriterka czy kierowniczka do spraw Public Relations. W 2000 roku wzięła udział w warsztatach Clarion Workshop, co jak sama twierdzi bardzo wspomogło rozwój jej pisarskiej kariery (ale aktualnie niezbyt poleca te warsztaty, jako ze skupiają się obecnie głownie na krótkich opowiadaniach, które nie są zbyt kasodajne). Książkowo debiutowała w marcu 2004 roku książka CITY OF PEARL, a jej pierwsza książka SW - Bezpośredni Kontakt - wydana została w listopadzie 2004go. Do Października 2009 napisała w ramach SW 10 książek, 4 opowiadania i jednego E-booka. W planach były dwie kolejne książki i przewodnik, ale z powodu "różnicy zdań" na linii autorka-wydawca, oraz zmian w kanonie spowodowanych przez The Clone Wars Karen "rzuciła SW", jej dwie książki zostały skasowane z planu wydawniczego, a przewodnik "oddany" innemu autorowi.
Karen Traviss (jej twórczość) jest raczej wyrazista, wśród wielu fanów wywołuje skrajne emocje, głownie z powodu silnego wkręcenia się w tworzenie kultury Mandalorian, i wypełnianie nimi swych książek - co jednych zachwyca, a innych odpycha.

Twórczość Star Wars
Karen napisała w ramach Star Wars 10 książek. Wśród nich można wyróżnić "ośmioksiąg Mando" oraz dwie pozycje związane z The Clone Wars. Na ośmioksiąg składają się:
4 tomy w ramach serii Komandosi Republiki:
- Bezpośredni kontakt
- Potrójne Zero
- Prawdziwe barwy
- Rozkaz 66

Jeden tom w ramach (planowanej, ostatecznie seria "skończyła" się na jednym tomie) serii Komandosi Imperium:
- Legion 501
Oraz trzy tomy w ramach dziewięciotomowego cyklu Dziedzictwo Mocy (Karen pisała go wraz z Troyem Denningiem i Alanem Aalstonem, każde napisało po 3 tomy)
- Braterstwo krwi (tom 2)
- Poświęcenie (tom 5)
- Objawienie (tom 8)

Tym co charakteryzuje wszystkie powyższe pozycje to silny udział Mandalorian w ich fabule, książki z cyklów "Komandosi" są wręcz w całości przesiąknięte Mandalorianami, w tych będących częścią dziedzictwa Mocy Mandalorianom poświęcona jest tylko część książki, ale zazwyczaj niezwykle ciekawa i bogata w mando-treść część.
Oprócz 'ośmioksiągu" Karen napisała, jak już wspomniano, dwie książki związane z Wojnami Klonów (w ramach ogólnego cyklu "Wojny Klonów" powstało 5 książek, pozostałe 3 napisała imienniczka Pani Traviss - Karen Miller). Są to:
- Wojny klonów, będące adaptacją filmu kinowego o tym samym tytule
- Wojny klonów: Żadnych jeńców

Oprócz tego Karen napisała cztery opowiadania oraz jednego E-booka:
- Drużyna Omega: Cele - pierwotnie wydrukowane w Star Wars Insider 81, później przedrukowane w książce Potrójne Zero, zostało wydane przez Amber, również w potrójnym zerze.
- In His Image - opublikowane pierwotnie w Vader: The Ultimate Guide, później przedrukowane w wydaniu paperback Zdrady. Polskie tłumaczenie dostępne jest Na Bastionie
- A Two-Edged Sword - opublikowane pierwotnie w Star Wars Insider 85, pozniej, wraz z "in his Image" opublikowane w wydaniu paperback zdrady. Polską wersję można znaleźć na Bastionie.
- Odds - wydane w Star Wars Insider 87, później przedrukowane w amerykańskim wydaniu prawdziwych barw. Po polsku dostępne na łamach M`y.
- Boba Fett: A Practical Man - ebook pierwotnie opublikowany online (za opłatą, oczywiście), później przedrukowany w amerykańskim wydaniu paperback (w miękkiej okładce) piątego tomu dziedzictwa mocy - poświęcenia. Po polsku dostępny na łamach M`y).

Oprócz powyższych, w ramach Star Wars Karen napisała też trzy artykuły do magazynu SW Insider:
Guide to the Grand Army of the Republic napisany wraz z Ryanem Kaufmanem i wydane w Insiderze nr 84. Nazwa dość jasna, przewodnik po Wielkiej Armii Republiki.
The Mandalorians: People and Culture wydane w 86 numerze Insidera. O czym jest najłatwiej sprawdzić zapoznając się z Tłumaczeniem na łamach M`y.
Part of the Language, wydane w Insiderze nr 93, opowiada o tym jak Star Wars weszło do języka, i stało się de facto jego integralną częścią.

Pozostała twórczość
Oprócz twórczości SW Karen pisuje także oczywiście inne książki, takie jak na przykład:
- 6 ksiąg WESS'HAR WARS, autorska seria która zdobyła wiele nagród, niewydana dotychczas w języku polskim.
- 4 książki w ramach serii GEARS OF WAR (związane z serią gier o tym samym tytule), na maj 2012 zapowiedziana jest 5ta część.
Seria GoW to jedyna poza SW seria którą zaczęto wydawać po polsku, pierwsza jej część, Pola Aspho trafiła do sprzedaży w czerwcu 2011 roku, a dwie kolejne są wstępnie zapowiedziane na 2012 rok.
- Jedna książka i jedno opowiadanie w ramach serii (znów opartej na grze) HALO, a dwie kolejne książki zapowiedziane na 2012 i bliżej niesprecyzowany rok. Opowiadanie nosi tytuł HUMAN WEAKNESS i wydane zostało w ramach zbioru opowiadań różnych autorów EVOLUTIONS, jedyna wydana dotychczas książka nosi tytuł GLASSLANDS, tytuły dwóch kolejnych nie zostały jeszcze podane.
- Zapowiedziana na 2012 jest także książka (lub seria?) o roboczym tytule PRIVATEERS. Cóż on oznacza ? Najprościej rzecz ujmując - najemników, i to na nich będzie skupiać się akcja.

Oprócz książek (i opowiadań) Pani Traviss ostatnimi czasy wkroczyła na nowe obszary twórczości, to jest:
- Napisała scenariusze do kilku komiksów z serii Gears of War - czterech zeszytów składających się na mini serie Pendulum Wars oraz sześciu zeszytową historia Dirty Little Secrets (premiera pierwszego zeszytu w sierpniu 2011)
- Napisała też historie do trzeciej odsłony gry Gears of War, która swa premierę miała we wrześniu 2011.

Linki
* Przetłumaczony przez M`y FAQ opublikowany przez Karen Traviss na jej stronie
* Tłumaczenie (na łamach Manda`yaim) wywiadu z Karen Traviss
* Tłumaczenie (na Bastionie) wywiadu z twórcami serii Dziedzictwo Mocy
* Tłumaczenie (na Bastionie) tekstu (wywiadu) o Karen odnośnie Bezpośredniego Kontaktu
* Tłumaczenie (na Bastionie) wywiadu odnośnie książki "Wojny Klonów".
* Oficjalna strona Karen
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 18,491,071 unikalne wizyty