Yautja
 
Yautja, potocznie zwani Predatorami są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych obcych monstrów występujących w filmach. Powstały też liczne gry komputerowe i komiksy z udziałem tych międzygwiezdnych myśliwych. Niemal każdy zetknął się kiedyś z tym stworem i potrafi go rozpoznać. Wielu obcych z kreskówek i komiksów jest także wzorowanych na Predatorze lub wykazuje do niego choćby szczątkowe podobieństwo w wyglądzie bądź zachowaniu. Według mnie do takich obcych można zaliczyć pierwszych Mando, czyli Taungów.
Po pierwsze Taungowie z wyglądu bardzo przypominają Yautja. Są wysocy, dobrze zbudowani, mają też zielonobrunatną gadzio-płazią skórę i skórzaste „dredy”. Jedyną różnicą w budowie głowy są występujące u Yautja i często eksponowane w filmach dla przerażenia widzów nogogłaszczki podobne do tych u ziemskich pająków. Poza tym pancerze myśliwskie Predatorów są łudząco podobne do zbroi wczesnych Konkwistadorów. Wewnętrzna budowa rasy Yautja w sposób jednoznaczny wykazuje ich wrodzone predyspozycje do walki i polowania, które moim zdaniem musieli posiadać także Taungowie. Posiadali np. znacznie mocniejszą i bardziej zbitą tkankę kostną oraz byli odporni na skrajne temperatury. Wracając do sprzętu, broń energetyczna Predatora ma olbrzymią moc podobnie jak np. karabin Canderous’a Ordo i broń innych Konkwistadorów , a zwłaszcza Mand’alora Ostatecznego. W polowaniu pomagały im podobne do psów stworzenia, które mogłyby być odpowiednikami Strillów. Nawet macierzysta planeta Yautja jest pokryta dżunglami podobnie jak kiedyś Coruscant, z której wywodzą się Taungowie.
Warto też zauważyć, że kultura Yautja także bardzo przypomina mandaloriańską . Przykładowo, Predatorzy pozwalali istotom obcych gatunków przyłączać się do ich grup łowieckich i klanów. Płeć nie miała tu dla nich znaczenia co jest bardzo ciekawe, bo samice Yautja choć jeszcze większe (czasem osiągały niemal 3 metry wzrostu!) i silniejsze niż samce podobnie jak u Star Warsowych Togorian nie zajmowały się walką i polowaniem.
Najwyższą wartością dla Yautja był honor. Nie atakowali oni słabszych bądź osłabionych np. chorobą istot. Woleli śmierć od przegranej. Często śmiertelnie ranni odpalali miniaturowe ładunki termonuklearne przechowywane w karwaszach.
Jest to kolejna cecha przemawiająca za podobieństwem ich i Taungów.
Społeczeństwo samców Yautja było podzielone na kasty. Do coraz wyższych kast przystępowali coraz starsi, potężniejsi i lepiej wyszkoleni łowcy. Najwyższą kastę stanowili tzw. Starożytni. Na czele wszystkich Yautja czasami stawał tzw „Paya” co w ich języku znaczy boski wojownik lub zdobywca. Funkcja Paya wydaje się przypominać funkcję Mand’alora, co jest kolejną mandaloriańską cechą ich społeczności.
Ponadto Predatorzy też adaptowali na swoje potrzeby broń innych ras np. łowca, który polował w średniowiecznej Japonii nauczył się walczyć 2 katanami i w ten sposób polował jeszcze przez setki lat, gdyż w odróżnieniu do swych kuzynów z uniwersum Gwiezdnych Wojen Yautja mogli żyć kilkaset, a nawet przeszło tysiąc lat.
Na koniec wspomnę, że samice Yautja oprócz polityki i nauki zajmowały się także kastracją, co agresywniejszych samców. Większość łowców należała właśnie do grupy wykastrowanych. Może to dostarczyć odpowiedzi na temat tajemniczego wymarcia Taungów.
Sumując Taungowie są według mnie niemal w całości wzorowani na Yautja i śmiało można zaliczyć ich do efektów oddziaływania filmu „Predator” i dalszych jego części na kulturę masową.

Egzar

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,661,132 unikalne wizyty