Komiks Star Wars 14 jako część serii War of the Bounty Hunters pojawi się za 1 dni
Premiera 8. odcinka The Bad Batch za 3 dni
Darth Vader 13 jako część serii War of the Bounty Hunters pojawi się za 8 dni
Premiera 9. odcinka The Bad Batch za 10 dni
Wizjer Manda'Yaim #5
 
Okiem Manda`Yaim W tym miesiącu przez wizjer Manda'Yaim patrzą Sh'ehn, Arakh i Nedz, dając nam ogląd mandaloriańskiej społeczności na użycie w walce broni białej. Zapraszamy do zapoznania się z tekstami poniżej.

Nedz: - Może najprościej będzie zacząć od noża, który jest podręczny, nie wymaga amunicji i jakieś tam konserwacji ewentualnie od czasu do czasu zaostrzyć kamieniem po za tym jest doskonały jak trzeba kogoś po cichu załatwić. Proste jak ofiara zobaczy kogoś w beskar' gamie celującego w ją z blastera to wrzaśnie i zwoła policję, albo co gorsza oddział szturmowców, którzy raczej nie będą do ciebie przyjaźnie nastawieni szczególnie kiedy jesteś na listach gończych od Imperium, ale jak użyjesz noża to najwyżej zacharczy i się przymknie. Nóż może być też ciekawą formą rozrywki kiedy ci się nudzi zawsze można w końcu porzucać do kawałka deski nie? Niestety nic nie jest doskonałe większość pancerzy z blachy zatrzyma nóż jak się trafi ktoś silniejszy od ciebie czy zwinniejszy to wykręci ci rękę w ramieniu albo nadgarstku, ale wtedy nóż tylko spadnie na podłogę gorzej kiedy ci ktoś ten nóż wyrwie z ręki wtedy możesz skończyć w marny i raczej śmieszny sposób ginąc z... własnej broni. Niezbyt ciekawy sposób by zejść co nie?
- To może teraz przejdę do mieczy świetnych. One mają akurat tą przewagę nad nożem, ze przetną każdą zbroję po za beskarem i cortosis, ale żadko kto ma na sobie coś z cortosis, a beskar noszą głównie mando w sumie nie przetną jeszcze grodzi pancernych, ale zawsze możesz się pobawić kabelkami nie? A co do wad to jak nieuważnie włączysz miecz to się na niego nadziejesz tak samo jak chwycisz za ostrze po za tym możesz ujść za jedi co wyjdzie ci na pożytek o ile ktoś ich nie lubi, albo spotkasz Imperialnych. I na końcu najbardziej istotna rzecz nie chodzi o to, ze są nielegalne, bo kogo też to obchodzi, ale ciężko je zdobyć niby je kupisz na czarnym rynku, ale wątpie czy by kogo kolwiek było na coś takiego stać bogaczy pewnie tak, ale dla przeciętnego łowcy nagród jest to towar nie osiągalny.
- Teraz może o długich broniach białych szable, miecze i tak dalej. Niby uznaje się je powszechnie razem z nożem za przestarzałe, ale lepiej mieć zawsze przy sobie coś czym się obronisz co nie potrzebuje amunicji. Dlatego właśnie lubię mieć przy sobie zawsze coś takiego tyle, że jak chodzi o coś co jest dłuższe niż 20 centymetrów to możesz haratać tym o podłogę zwiedzając korytarze wentylacyjne co raczej w czasie zleceń nie wpływa na twoją korzyść.


Arakh: - Broń biała? Hmm... Wyjątkowo użyteczna, ale... - Arakh na moment zawiesił głos. - ...mimo wszystko zdecydowanie nie w normalnej walce. Chyba, że pod koniec, gdy pozostaje już tylko sprawienie, by rozłożony na łopatki wróg (albo skazaniec) zjednoczył się z Mocą. Nóż i sztylet przydają się za to bardzo przy oprawianiu zdobyczy i przedzieraniu się przez gęste zarośla. Zaś przy operacjach polowych - Mando, który nie umie posługiwać się nożem, to martwy Mando...
Arakh zawsze czuł się bezpieczniej, mają przy sobie swój krótki beskad. Jednak mimo to, gdy napotykał potencjalnie niebezpieczną sytuację, jego prawa ręka zawsze opadała na rękojeść miotacza, nie noża... Poza tym nóż zaczął wyrastać na coś w rodzaju narzędzia sprawiedliwości - to przy wyrokach wykonywanych właśnie nim wg wskazówek z prastarych pism Taungów tłum żądnych krwi i zemsty Mandalorian najgłośniej i najradośniej darł gardła...
A miecz świetlny?... Arakh, jako niedawno "zaprzysiężony" sithyjski Akolita, spędzał już długie godziny nad zbudowaniem swojego, podwójnego świetlnego ostrza. Niektórzy Mando posiadają dyndające u pasa miecze świetlne jako trofea, ba, niektórzy nawet uczą się ich używać - jednak Mandalorianin walczący "klasycznym" mieczem świetlnym wydawał się Arakhowi zbyt podobny dżedajskiej marionetce. Czasem wręcz "Truposzek" wzdrygał się na taki widok. Należy wiedzieć, jak takiego miecza używać i jak unikać jego ciosów w miejsca nieosłonięte beskarem, ale by walczyć nim "na co dzień", będąc Mando? Niee... Miecz szkarłatny - to co innego... Symbol statusu, symbol przynależenia do czegoś trudno dostępnego... Wcale niełatwy do uzyskania... I choć Mandalorianin nim władający również stanowi widok nader osobliwy, to jednak nie warto z nim zadzierać. Zarówno, jeśli się jest innym Mando, jak i innym Sithem...
Zbroja utrudnia nieco walkę takim mieczem, jednak Arakh przypomniał sobie pewną sztuczkę bitewną, jaką widział w nagranych wspomnieniach jednego z Braci - aby skutecznie i z korzyścią dla siebie zakończyć walkę, wystarczy chwycić świetlne ostrze przeciwnika okrytymi rękawicami dłońmi, poczekać, aż beskarowe płytki nagrzeją się do czerwoności, po czym... Chwycić nimi głowę przeciwnika...


Sh'ehn: W galaktyce gdzie powszechną broń stanowią blastery, wybór noża z pozoru wydaje się być samobójstwem. Z pozoru, bo choć nie mogę zaprzeczyć, że pochopne odrzucanie broni dystansowej jest czynem nierozsądnym, uważam, że broń biała jest wojownikowi równie niezbędna, co przydatna. Przede wszystkim noże, charakteryzujące się wszechstronnym zastosowaniem - są nie tylko bronią, ale i uniwersalnym narzędziem. Niezależnie od tego, czy trzeba coś przeciąć, oznaczyć, dokręcić, przytrzymać w miejscu, czy po prostu rozerwać się grając w cu'bikad, warto mieć nóż przy sobie.
Nożom używanym jako broni, również nie można odmówić pewnych zalet - nie potrzebują ogniw energetycznych, a w pewnych sytuacjach (walka w zwarciu) ich użycie jest bezpieczniejsze.
Jeśli chodzi o większe, tradycyjne bronie, takie jak beskad - są piękne, jednak ich rozmiar i ciężar znacznie utrudniałby mi sprawne posługiwanie się nimi, tym samym stanowiąc większe zagrożenie dla mnie niż dla wroga. Bardzo chętnie za to korzystam ze średnich rozmiarów wibroostrza - jest dużo lżejsze i całkiem poręczne.


Temat na forum
 
· Kuel dnia 15 sierpnia 2017 20:15:55· 0 komentarzy · 17178 czytań · Drukuj
Komentarze
 
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
 

Dodaj komentarz
 
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
 
 

Oceny
 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,661,004 unikalne wizyty