Ilustrowany przewodnik po postaciach
 
Tytuł oryginału: The Essential Guide to Characters Zobacz też:
Autor: Andy Mangels Pozycje w MME związane z tą pozycją:
Postacie: Boba Fett
Droidy: Bitewni Legioniści serii BL, BL-17
Organizacje/Rangi: Straż Śmierci, Nowi Mandalorianie
Organizacje/Rangi: Mandalorianie
Inne konflikty: Bitwa o Coruscant, Bitwa o Ossus
Ilustracje: Michael Butkus
Wydawnictwo: Del Rey
Tłumaczenie: Jarosław Kotarski
Premiera USA: Listopad 1995
Premiera PL: 1998

Recenzja Shwarrza Do góry

Ilustrowany przewodnik po postaciach Gwiezdnych Wojen to rzetelnie opracowana książka Andy'ego Mangelsa. Pomaga rozeznać się fanowi w szczegółach postaci, natomiast osobie mniej obeznanej z tym w jakich wydarzeniach brała udział dana postać, lub w jakim przedziale czasowym żyła. Zawiera co prawda informacje z dzieł SW sprzed Mrocznego Widma, ale i tak jest prawdziwa gratką.
Dostajemy dość pomocny spis treści (alfabetyczny, nazwiskami), niby normalne, ale zauważyłem tendencje do zapominania o tym u wielu twórców.
Każda z postaci dostała dość dokładny opis, w którym możemy znaleźć nawiązania do większości wydarzeń, w których brała udział lub była z nimi związana. Pomaga to w uporządkowaniu sobie chronologii. Przyznam szczerze, ze postaci, których nie znałbym jest niewiele w tej książce, ale dowiedziałem się kilku ciekawych faktów. Fajne jest to, ze nikt nie próbował zmieścić żadnego opisu w określonym miejscu, ale każda postać dostała go dokładnie tyle ile potrzebowała.
Obok każdego opisu postaci umieszczona jest tabela zawierające jego szczegóły personalne, według schematu (informacje zostały podane jeśli są znane):
- logo frakcji politycznej
- imię i nazwisko
- rasa
- płeć
- kolor włosów
- wzrost
- ojczysta planeta
- sympatie polityczne
- ulubiona broń (opcjonalnie Moc)
- ulubiony pojazd
- pierwszy raz pojawił/ła się
- okoliczności śmierci
Każda postać otrzymała ilustrację stworzoną na potrzebę przewodnika i każda z nich mogłaby być wzorem dla niejednego rysownika komiksów. Dodatkowo pojawia się wiele zdjęć lub kadrów z komiksów, ale niestety czarno-białych.
Wątkiem Mando jest tu oczywiście Boba Fett, który dostał dla siebie aż 4 strony, w tym 3 zdjęcia, jeden kadr z komiksu, grafikę z przewodnika oraz, rzecz jasna tabelę ze szczegółami, niewieloma szczegółami jak przystało na niego. Jego tutejszy życiorys kończy się wydarzeniami z Mrocznego Imperium.
Podsumowując, jest to dobra książka, i dobry przewodnik, jednak na tle innych wydanych przez Amber wypada zdecydowanie najgorzej. Ale, ze pomysł jest naprawdę godny uwagi to moją oceną będzie 8/10.
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,699,214 unikalne wizyty