Ilustrowany Przewodnik po chronologii
 
Tytuł oryginału: The Essential Chronology Zobacz też:
Autor: Kevin J. Anderson, Daniel Wallace Pozycje w MME związane z tą pozycją:
Postacie: Boba Fett
Zbroje: Beskar
Kultura: Dha Werda Verda
Rasy: Taungowie
Organizacje/Rangi: Mandalorianie
Inne konflikty: Wojna Taungowie-Zhellowie, Bitwa o Foerost, Bitwa o Coruscant, Bitwa o Ossus
Ilustracje: Bill Hughes
Wydawnictwo: Del Rey
Tłumaczenie: Andrzej Syrzycki
Premiera USA: 4 Kwietnia 2000
Premiera PL: 2000

Recenzja Shwarrza Do góry

Ilustrowany przewodnik po chronologii Gwiezdnych Wojen naprawdę zasługuje na miano świetnie opracowanej książki. W ramach wstępu należy jednak zaznaczyć, że jest to dzieło, które powstało na równi z Mrocznym Widmem, więc informacje pochodzą tylko z książek/komiksów wydanych przed ta datą. Rekompensuje to jednak ilość tych informacji i sposób w jaki zostały opracowane.
Na początku, jak przystało na przyzwoitą kronikę, dostajemy chronologiczny spis działów (patrz niżej) i poddziałów na jakie została podzielona książka.
Następnie dostajemy krótki, acz treściwy Wpis dla Badaczy Historii od Komisji Historycznej Senatu Nowej Republiki, a zaraz po nim informację użytkową dotycząca sposobu oznaczania dat.
Część pierwsza nosi tytuł: Opowieści pradawnych rycerzy Jedi, i została skonstruowana głównie w oparciu o komiksy opowiadające o wydarzeniach sprzed roku 50BBY. Biorąc pod uwagę moją ignorancję względem komiksów, nie wypowiem się na temat jakości tej części.
Druga część jest, krótka – Imperium i Nowy Ład – zawiera informacje o wydarzeniach między 50 BBY, a 0 BBY. Informacje, które tam mamy pochodzą z Mrocznego Widma i wzmianek o tym okresie w późniejszych chronologicznie książkach.
Dopiero trzecia cześć – Życiorys Postaci Historycznych – zawiera rzetelne informacje. Podzielony został na życiorys Hana, Landa i Skywalkerów (o nich mamy niewiele). Przedstawiono tu informacje pochodzące z pierwszysch trzech trylogii BBY: przygód Hana, Hana i Landa. Tą częścią jestem bardzo mile zaskoczony, pomimo wątpliwej opinii o tej ostatniej z trylogii.
Właściwa cześć książki zaczyna się jednak od części czwartej, i trzyma formę pełnej kroniki już do końca części, ostatniej, dziesiątej. Tytuły działów i opisane wydarzenia to kolejno:
4. Rebelia pzreciwko Imperium – walki od 3BBY do 4BBY – Kryzysu na Bakurze.
5.Narodziny Nowej Republiki – walki z uzurpatorami jak Isard czy Zsinj, pakt z Hapanami i oswobodzenie Coruscant.
6. Odrodzenie Imperium – Kampania Thrawna, Powrót Isard, Odrodzenie Imperatora i czystki Kira Kanosa.
7. Powrót Rycerzy Jedi – Historia Nowej Akademii Jedi, Admirał Daali i pomniejszych konfliktów.
8. Powstania i Bunty – Kryzys Yevethów, ataki Kuellera i Hethrira
9. Trwały Pokój – Czyli o tym jak doszło do pojednania Imperium i Nowej Republiki oraz ślubu Luke'a i Mary.
10.Pokolenia Rycerzy Jedi – czyli Młodzi Rycerze Jedi i Junior Jedi Knights – Dzieciaki solo w Akademii.
Działy od 4 do 10, zostały już opracowane bardzo dokładnie. Przewodnik może świetnie posłużyć do przypomnienia sobie treści dowolnego dzieła, które powstało jeszcze przed Mrocznym Widmem i być spokojnym, ze nie straci nic z głównej fabuły.
Całości dopełniają naprawdę ładne rysunki, które jednak nie trzymają poziomu tych tworzonych do innych przewodników. W końcu ktoś musiał przedobrzyć. Szkice pojazdów czy budowli są naprawdę wspaniałe, ale wrażenie psują niestety rysunki postaci.
Na koniec w ramach gratisu dostajemy naszkicowana mapkę galaktyki i... co bardzo cieszy, Chronologiczną Bibliografię. Czyli wszystkie dzieła użyte do opracowania przewodnika uporządkowane.
A wątek Mando? Kto czytuje książki ten wie, że Boba Fett jest nieodzowną częścią historii galaktyki i odciska swoje piętno na każdym dziale, chyba tylko oprócz pierwszego.
Podsumowując, książka jest warta posiadania, nie służy ona jednak do poszerzania wiedzy, ale raczej przypominania sobie o co chodzi w książkach/komiksach i powiązania faktów z różnych źródeł ze sobą. Finalnie dostaje ode mnie ocenę 9/10.
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,652,667 unikalne wizyty