Young Jedi Knights: The Emperor\'s Plague
 
Tytuł oryginału: Young Jedi Knights: The Emperor's Plague Zobacz też:
Autor: Kevin J. Anderson, Rebecca Moesta Pozycje w MME związane z tą pozycją:
Postacie: Boba Fett, Ailyn Vel
Pojazdy: Międzygwiezdna bojowa amfibia transportowo-desantowa, Slave IV
Organizacje/Rangi: Mandalorianie
Zbroje: Zbroja Mandaloriańska
Tłumaczenie: ---
Czas akcji: 24 ABY
Premiera USA: 1 Stycznia 1998
Premiera PL: ---

Recenzja X-Yuriego Do góry

Jedenasta część Młodych Rycerzy Jedi zatytułowana Emperor Plaque kończy trwający od części siódmej wątek Sojuszu Różnorodności (ale nie kończy serii, są jeszcze 3 dalsze tomy).

Akcja książki zmierza ku finałowi, w poprzednim tomie młodym rycerzom udało się zbiec z kwatery Sojuszu Różnorodności, w tym zaś mają okazje opowiedzieć o swych doświadczeniach przed senatem Nowej Republiki. Przyznam, że poruszono tu ciekawy i rzadko podejmowany temat, przypomniano jaka naprawdę Nowa Republika i cała galaktyka jest zróżnicowana. Sojusz nie był bytem zawieszonym w próżni, raczej realną odpowiedzią na potrzeby wielu ras (a że przy tym był równocześnie nierealny i rozpadł się w pewnym stopniu sam-z-siebie to inna kwestia). Podobało mi się bardzo polityczne przedstawienie całej sprawy i niedowierzania słowom bądź co bądź młodych osób, czy też wręcz oskarżanie ich o niewłaściwe czyny (ale to inna kwestia związana z kwestia "wchodzimy na czyjeś podwórko i jesteśmy zdziwieni, że mu się to nie podoba", dotycząca Jedi w każdym wieku^)

O ile standardowo przyjemnie czytało się i obserwowało relacje postaci znanych z późniejszych dziel (Jacen, Jaina, Tenel Ka) to odniosłem wrażenie, że całość jest mniej naiwna niż dotychczas. I nie ma się wrażenia, że fakt, że tytułowe postacie przeżyły przeczy logice i w ogóle.

Podobała mi się także rola Ailyn w całości, przewijająca się, bezwzględna ale nie tak jak Boba ktorego to stara się udawać. Bardzo dobrze, że została zretconowana na Ailyn właśnie, zdecydowanie lepiej wydaje się tu pasować. No i fajnie przy okazji pokazuje jak bardzo "nigdy nie wiadomo kto siedzi we wnętrzu zbroi".

Bardziej całościowo zerkając, trwający przez pięć książek wątek był ciekawy i chyba szkoda, że to jednak w młodzieżówce go poruszono, mógłby dużo zyskać jakby opisywała go jakaś "dorosła" pozycja. Choć i tak zarówno w tej książce jak i w poprzednich było kilka elementów które mnie dość zaskoczyły swoją dosadnością.

Książka jako ostatnia część serii o sojuszu, kończąca jego wątek dostaje ode mnie... 9/10. Przy standardowym zaznaczeniu ze to ocena dla pozycji młodzieżowej.
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,695,055 unikalne wizyty