Spisek na Cestusie
 
Tytuł oryginału: The Cestus Deception Zobacz też:
Zbiór cytatów z tej pozycji.
Autor: Steven D. Anderson Pozycje w MME związane z tą pozycją:
Postacie: Jango Fett
Organizacje/Rangi: Mandalorianie, Mandalor
Tłumaczenie: Aleksandra Jagiełowicz
Czas akcji: 21 BBY
Premiera USA: 1 czerwca 2004
Premiera PL: Grudzień 2004

Recenzja X-Yuriego Do góry

Spisek na Cestusie jest pozycją, która "chodziła" za mną już od jakiegoś czasu, z racji odgrywającego tam dużą rolę klona, Nate'a. Dopiero jednak dzięki wydawanym przez Amber reedycjom książek udało mi się ją dostać w swoje ręce, przeczytać, i... i jestem zadowolony.

Książka wydana została w lipcu 2004go - a więc na kilka miesięcy przed pierwszą z powieści Karen Traviss (Bezpośredni Kontakt - Październik 2004), ale możemy znaleźć w niej już przedsmak tego, co serwowała nam Karen, czyli klony, przede wszystkim jednego klona, myślącego samodzielnie i będącego czymś więcej niż tylko mięsem armatnim. Sam klon jest też postawiony w dość nietypowej sytuacji, jakiej u Karen nie było nawet - spotyka bowiem kogoś kto znał i kochał jego pierwowzór, Jango. Prowadzi to do wielu... rozmyślań, ze strony tej osoby, na temat natury klonów, tego jak bardzo Klony i Jango się różnią, jak bardzo są podobni itd - jest to jedna z mocnych stron książki, zwłaszcza dla fanów Mandalorian - pozwala bowiem sporo o samym Jango się dowiedzieć. Ale dość spoilerów...

Nate i wspomniana_osoba (oraz wspomnienia o Jango) nie są jednak jedynymi atutami tej książki, również postać Obi-Wana Kenobiego (...ostatnio "mam szczęście" sięgać po książki z okresu Wojen Klonów gdzie jest on przedstawiany w oderwaniu od Anakina, to jest np. recenzowana pozycja, czy też Dzika Przestrzeń) jest ciekawie prowadzona, podobnie jak drugi Jedi, Kit Fisto. Na uwagę zasługuje też ciekawy sposób kreacji X'Tingów, dość oryginalną koncepcją jest z pewnością rasa regularnie i w cyklach zmieniająca swą płeć.

Sama fabuła, tak całościowo, jest o tyle dobra, że naprawdę odniosłem wrażenie, że Jedi walczą z czymś co stanowi realne zagrożenie dla nich, nie bezpośrednio, ale w szerszej perspektywie... i co najciekawsze, wątek ten ma dość nietypowe zakończenie. Nie takiego sposobu "zażegnania" zagrożenia ze strony Zabójców-Jedi się spodziewałem, prawdę mówiąc.

Książka jest moim zdaniem pozycją obowiązkową dla fanów Jango, klonów oraz Kita Fisto, miłośnicy Kenobiego również powinni po nią sięgnąć. Ode mnie 8/10.
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,695,082 unikalne wizyty