MME - Od powstania Straży Śmierci do końca Wojen Klonów (60-19 BBY)

Jango Fett
Pochodzący z Concord Dawn wojownik. Urodził się w 66 BBY, do 58 BBY żył wraz z ojcem, matką i siostrą na farmie na Concord Dawn - w 58 BBY miała miejsce miejsce potyczka między siłami Straży Śmierci a Prawdziwymi Mandalorianami w wyniku której rodzice Jango zginęli, jego siostra została wcielona w szeregi Straży a on sam dołączył do grupy dowodzonej przez Jastera Mereela. Niedługo po tym wraz z Prawdziwymi Mandalorianami brał udział w kontrataku na siły Straży, spędził z nimi też kolejne lata stając się Mandalorianinem. W 52 BBY wraz z towarzyszami brał udział w bitwie o Kordę 6 podczas której Jaster zginął a Jango przejął dowództwo nad organizacją. W 44 BBY siły Jango wpadły w zorganizowaną przez Straż zasadzkę na Galidraanie gdzie Mandalorianie musieli zmierzyć się z Jedi. Zginęli tam wszyscy pozostali członkowie ugrupowania, a sam Jango został pojmany i sprzedany w niewolę. W 42 BBY udało mu się zbiec - odnalazł wtedy Tora Vizslę i zabił go, mszcząc się na nim. Kolejne lata spędził pracując jako łowca nagród; udało mu się zdobyć opinię niezwykle skutecznego. W 32 BBY wziął udział w zorganizowanych przez hrabiego Dooku łowach, przy okazji zdobywając swój nowy statek, Slave'a I, którym zastąpił Jaster's Legacy, i zabijając Montrossa, którego uważał za winnego śmierci Jastera. Dzieki wykonaniu zadania został wybrany na wzór dla klonów z całej Wielkiej Armii Republiki - w ramach zapłaty za genom, oprócz kredytów, zażądał także swej dokładnej kopii genetycznej, chłopca, którego uznał za swego syna - Boby. Kolejne 10 lat spędził głównie na Kamino, od czasu do czasu wykonując rozmaite zadania, najczęściej dla Hrabiego Dooku. Zginął w 22 BBY, w czasie bitwy o Geonosis, z ręki mistrza Jedi, Mace'a Windu.

Źródła fabularne (kanon): Atak Klonów (film), Atak Klonów (książka), Clone Cadets, ARC Troopers, The Mandalore Plot, Death Trap, R2 Come Home, Lethal Trackdown
Źródła fabularne (legends): Jango Fett: Łowy, Star Wars: Bounty Hunter, Jango Fett, Zam Wesell, Ścieżka Wojownika, Adventures 4: Jango Fett vs. the Razor Eaters (+ GameBook), Adventures 5: The Shape-Shifter Strikes (+ GameBook), Adventures 6: The Warlords of Balmorra (+ GameBook), Full of Surprises, Star Wars: Jedi Starfighter, Boba Fett: Fight To Survive, Atak Klonów (młodzieżowa), Episode II: Attack of the Clones (Gra na GBA), Jango Fett: Bounty Hunter, Boba Fett: Crossfire , Boba Fett: Maze of Deception, Boba Fett: Hunted , Boba Fett: A New Threat , Boba Fett: Pursuit, Republic 50: The Defense of Kamino, Republic: The New Face of War
Fett (ojciec Jango)
Mężczyzna, który wraz z żoną i dwójką dzieci, Arlą i Jango, mieszkał na Concord Dawn. Pełnił obowiązki Wędrownego Protektora, zastąpiwszy na tym stanowisku Jastera Mereela. Zginął z rąk Straży Śmierci w 58 BBY, w trakcie bitwy o Concord Dawn.

Żródła fabularne: Jango Fett: Łowy


Fett (matka Jango)
Żyjąca wraz z mężem na Concord Dawn matka dwójki dzieci, Arli i Jango. Zginęła z rąk Straży Śmierci podczas rozgrywającej się w 58 BBY bitwy o Concord Dawn.

Żródła fabularne: Jango Fett: ŁowyArla Fett
Urodzona około 72 BBY kobieta. W dzieciństwie wraz z matką, ojcem i młodszym bratem mieszkała na Concord Dawn. Po tym jak w 58 BBY członkowie Straży Śmierci zaatakowali ich farmę, rodzice Arli zostali zabici, a jej brat, Jango, uciekł, dziewczyna dostała się w niewolę Straży, do której później, z własnej woli, postanowiła dołączyć. W 29 BBY została zamknięta w znajdującym się na Coruscant zakładzie psychiatrycznym Centrum Valorum, gdzie spędziła kolejne dziesięć lat - aż do 19 BBY, kiedy to wyciągnęli ją stamtąd członkowie klanu Skiraty. Kobieta zamieszkała wraz z nimi w Kyrimorut, na Mandalorze, gdzie powoli zaczęła dochodzić do siebie po trudnych przeżyciach.

Źródła fabularne (legends): Jango Fett: Łowy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501Tor Vizsla
Mandalorianin, sekretny Mandalor i założyciel ugrupowania znanego jako Straż Śmierci. Frakcja ta była owocem sporu pomiędzy Torem a Jasterem Mereelem - podczas gdy ten drugi uważał, że Mandalorianie powinni być przestrzegającymi kodeksu moralnego najemnikami, Vizsla wolał, by skupili się oni na walce z Nowymi Mandalorianami. Po trzech bitwach; na Concord Dawn, Kordzie 6 i Galidraanie Torowi udało się wyeliminować zwolenników Jastera - tzw. Prawdziwych Mandalorian. Vizsla brał udział w Wielkich Wojnach Klanów. Zginął niedługo później, w 42 BBY. Za życia Tor był posiadaczem statku zwanego Death Rattle, dzierżył także Mroczny Miecz.

Źródła fabularne (legends): Jango Fett: Łowy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie
Źródła inne (legends): The History of the Mandalorians, The Official Star Wars Fact File, The New Essential Chronology, The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Atlas, The Bounty Hunter Code: From the Files of Boba Fett
Jaster Mereel
Pełniący początkowo funkcję Wędrownego Protektora mieszkaniec Concord Dawn. Po tym, jak został wygnany z planety za zabójstwo podejrzanego, Jaster podjął decyzje o przyłączeniu się do Mandalorian, a jakiś czas później został ogłoszony ich przywódcą. Uważając, że Mandalorianie powinni kierować się określonym zbiorem zasad moralnych, opracował kodeks superkomandosów, który stał się powodem sporu między nim samym a Torem Vizslą, który uważał, że Mandalorianie powinni skupić się na walce z ugrupowaniem pacyfistów. Vizsla stanął na czele frakcji zwanej Strażą Śmierci, podczas gdy wojownicy wierni Mereelowi nazwali się Prawdziwymi Mandalorianami. Torowi ostatecznie udało się pokonać i zabić Jastera, zastawiając na niego pułapkę naKordzie 6. Jaster był posiadaczem Międzygwiezdnej Bojowej Amfibii Transportowo-Desantowej o nieznanej nazwie - po jego śmierci statek odziedziczył Jango Fett, który nadał mu nową nazwę - Jaster's Legacy.

Źródła fabularne (legends): Jango Fett: Łowy
Źródła inne (legends): The New Essential Guide to Characters, The History of the Mandalorians, The New Essential Chronology, The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Atlas, Galaxy at War, The Essential Reader's Companion, The Bounty Hunter Code: From the Files of Boba Fett
Montross
Jeden z Mandalorian lojalnych wobec Jastera Mereela i należących do frakcji Prawdziwych Mandalorian. Wraz z Jasterem walczył w bitwach o Concord Dawn i Kordę 6Tora Vizsli. Następnie mężczyzna chciał zająć miejsce Mereela i zostać przywódcą frakcji, jednak uniemożliwiła mu to interwencja Jango Fetta. Skazany na wygnanie z szeregów Prawdziwych Mandalorian, Montross zaczął pracować jako łowca nagród. Mężczyzna zginął z ręki Jango podczas wyścigu o zdobycie nagrody za Komari Vosę w 32 BBY.

Źródła fabularne (legends): Jango Fett: Łowy, Zam Wesell (komiks), Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie
Źródła inne (legends): The New Essential Guide to Characters, The New Essential Guide to Vehicles and Vessels, The History of the Mandalorians, The New Essential Chronology, The Complete Star Wars EncyclopediaMyles
Jeden z Mandalorian, którzy w 44 BBY stanowili część dowodzonej przez Jango Fetta frakcji Prawdziwych Mandalorian. Myles zginął z ręki nieznanego Jedi w trakcie bitwy o Galidraan.

Źródła fabularne (legends): Jango Fett: Łowy
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars EncyclopediaSilas
Mandalorianin, który w 52 BBY był członkiem dowodzonej przez Jastera Mereela frakcji Prawdziwych Mandalorian. Ramię w ramię z Jango Fettem brał udział w bitwie o Kordę 6, a pod koniec potyczki poparł Jango jako kandydata na nowego przywódcę frakcji, sprzeciwiając się chcącemu zająć to stanowisko Montrossowi.

Źródła fabularne (legends): Jango Fett: Łowy
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars EncyclopediaMeltch Krakko
Mandalorianin pracujący jako instruktor w akademii Orsis. Gdy wybuchła Mandaloriańska Wojna Domowa Melktch opuścił akademię, by przyłączyć się do Straży Śmierci. Po zakończeniu konfliktu mężczyzna został z powrotem sprowadzony do akademii Orsis przez Dartha Sidiousa, który chciał, aby wojownik zajął się szkoleniem Dartha Maula. Zginął w 39 BBY z ręki Maula, po tym jak próbował wydać go Siostrom Nocy z Dathomiry.

Źródła fabularne (legends): Restraint, The Wrath of Darth Maul


Kal Skirata
Urodzony około 81 BBY jako Falin Mattran. W dzieciństwie został osierocony. W bliżej nieokreślonym czasie chłopca odnaleźli i przygarnęli Mandalorianie. Dzieckiem zaopiekował się Munin Skirata, po którym Kal przejął nazwisko i otrzymał nowe imię.
Gdy Kal dorósł, poznał Ilippi, Koreliankę, z którą się ożenił i miał trójkę dzieci – Tora, Ijaata i Ruusaan, Ich związek nie trwał długo, kobieta nie zgadzała się z mandaloriańskimi metodami wychowawczymi. Rodzina Kala się rozpadła, a obaj jego synowie wyrzekli się ojca.
Przez kolejne lata Kal działał jako najemnik, aż do 30 BBY, gdy został sprowadzony przez Jango Fetta na Kamino, gdzie zatrudniono go jako jednego z Cuy'val Darów.
Podczas pobytu na Kamino wyszkolił międzi innymi ZeraOrda, Mereela, Prudiiego, A'dena, Kom'rka i Jainga a także trzech członków późniejszej drużyny Omega - Darmana, Fi i Ninera.Podczas Wojen Klonów kontynuował współpracę z WAR, wykonując ważne dla Republiki zadania. Działał też na własny rachunek, wykorzystując zasoby WAR – próbował odnaleźć badaczkę Ko Sai, by ta przywróciła klonom ich naturalne tempo starzenia.
Podczas wojny wokół Kala zgromadziła się grupa ludzi, których można określić mianem jego klanu – w jego skład wchodziło dziewięciu wcześniej wspomnianych klonów, a także Atin i Corr, oprócz tego Jedi, Bardan Jusik i Etain Tur-Mukan. Bliskie kontakty utrzymywał także z takimi osobami, jak Walon Vau, Mij Gilamar, Rav Bralor, Jaller Obrin czy Enacca. Po Bitwie o Coruscant i wydaniu rozkazu 66 powrócił wraz z większością swego klanu do Kyrimorut, swojego domu na Mandalorze.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Drużyna Omega: Cele, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Odds, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion, The Essential Guide to WarfareA'den Skirata
Jeden ze stworzonych w 32 BBY na Kamino elitarnych zwiadowców serii Zero - N-12. W 30 BBY dostał się pod opiekę Kala Skiraty, Mandalorianina, który zajął się szkoleniem jego i jego pięciu „braci”. Podczas wojen Klonów współpracował między innymi z drużyną Omega na Gaftikarze, gdzie pomógł bezpiecznie uciec Sullowi, dezerterowi. Po wydaniu rozkazu 66 zdezerterował i osiedlił się wraz z członkami klanu Skiraty w Kyrimorut na Mandalorze.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion
Jaing Skirata
Jeden ze stworzonych w 32 BBY na Kamino elitarnych zwiadowców serii Zero – jego numerem był N-10. W 30 BBY trafił pod opiekę Kala Skiraty, który zajął się szkoleniem jego i pozostałych zwiadowców z tej serii.
Był specjalistą od systemów informatycznych, zajmował się zdobywaniem dla Skiraty wielu istotnych informacji oraz praktycznie nieograniczonych funduszy.
Po wydaniu rozkazu 66 zdezerterował i osiedlił się wraz z resztą klanu Skiraty w Kyrimorut na Mandalorze.
Jego losy na przestrzeni kolejnych sześćdziesięciu lat nie są znane, dopiero w 40 ABY wychodzi z cienia i pomaga umierającemu Mandalorowi, Bobie Fettowi, w zdobyciu lekarstwa na trawiącą go chorobę. Poznaje także wnuczkę Fetta, Mirtę Gev. Zgodnie z obietnicą złożoną Walonowi Vau, po jego śmierci Jaing zaopiekował się Strillem mężczyzny, Lordem Mirdalanem.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Odds, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's CompanionKom'rk Skirata
Elitarny zwiadowca serii Zero o numerze N-6 stworzony w 32 BBY na Kamino. W 30 BBY pod swą opiekę wziął go Kal Skirata, Mandalorianin, który zajął się szkoleniem całej szóstki zwiadowców.
Po wydaniu rozkazu 66 porzucił służbę wojskową i wraz z większością klanu Skiraty osiedlił się w Kyrimorut na Mandalorze.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501Mereel Skirata
Jeden ze stworzonych w 32 BBY na Kamino elitarnych zwiadowców serii Zero, N-7, który w 30 BBY trafił pod skrzydła Kala Skiraty, zajmującego się się szkoleniem jego i jego „braci” przez kolejne osiem lat. Podczas Wojen Klonów wraz z grupą Skiraty brał udział w operacji antyterrorystycznej na Coruscant, pomagał też Kalowi w poszukiwaniach Ko Sai, infiltrując między innymi Kamino oraz biorąc udział w akcji na Doruumaa, gdzie ostatecznie udało się odnaleźć badaczkę.
Po zakończeniu wojny, podobnie jak większość klanu Skiraty, zdezerterował i osiedlił się w Kyrimorut.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Odds, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501,
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion
Ordo Skirata
Jeden z elitarnych zwiadowców serii Zero, który został stworzony przez Kaminoan w 32 BBY. Jego numerem był N-11. W 30 BBY wraz z "braćmi" trafił pod opiekę Kala Skiraty, Mandalorianina odpowiedzialnego za ich szkolenie.
Podczas Wojen Klonów najczęściej ze wszystkich Zer miał styczność z Kalem Skiratą, rozwiązywali na Courscant problem w kosmoporcie oraz przeprowadzili akcję antyterrorystyczną. Ordo towarzyszył także Kalowi w większości podróży odbywanych przez niego w trakcie wojny, na przykład na Kamino czy Mygeeto, gdzie uratowali życie Walona Vau.
Podczas misji antyterrorystycznej na Coruscant poznał agentkę skarbową Besany Wennen, w której zakochał się z wzajemnością.
Po wydaniu rozkazu 66 zdezerterował i wraz z ukochaną i większością klanu Skiraty osiedlił się w Kyrimorut na Mandalorze.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Odds, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501,
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion
Prudii Skirata
Stworzony w 32 BBY na Kamino jeden z elitarnych zwiadowców serii Zero o numerze seryjnym N-5. W 30 BBY trafił pod opiekę Kala Skiraty, który zajął się szkoleniem jego i jego "braci".
Podczas wojen Klonów zajmował się, między innymi, sabotowaniem fabryk separatystów – w jednej z takich misji, na Olanet, towarzyszył mu Atin Skirata.
Po wydaniu rozkazu 66, podobnie jaki inne Zera, zdezerterował i osiedlił się wraz z resztą klanu Skiraty w Kyrimorut na Mandalorze.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Odds, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501,
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's CompanionNiner Skirata
Jeden ze stworzonych w 32 BBY przez Kaminoan klonów Jango Fetta. Od 30 BBY szkolony był przez Kala Skiratę, wraz z trzema „braćmi” z drużyny Lambda. W 22 BBY, w czasie Bitwy o Geonosis, wszyscy członkowie jego drużyny, poza nim, zginęli, a on sam został przypisany do nowej drużyny – Omega. Wraz z nią wykonywał wiele misji w miejscach takich jak Qiilura, Courscant, Festa, Gaftikar czy Haurgab.
Po wydaniu rozkazu 66 planował dezercję, jednak z powodu poważnego urazu, przez pewien czas uniemożliwiającego mu poruszanie się, pozostał w Imperialnej Armii i razem z Darmanem brał udział w misjach na, między innymi, Chelpori czy Coth Furias.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Drużyna Omega: Cele, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Odds, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion
Darman Skirata
Stworzony przez Kaminoan w 32 BBY klon Jango Fetta. Od 30 BBY szkolony był przez Kala Skiratę22 BBY Bitwie o Geonosis pozostali członkowie drużyny Theta zginęli, a on sam został przypisany do drużyny Omega.
Wraz z nową drużyną wykonywał wiele misji, w miejscach takich jak Qiilura, Coruscant, Festa, Gaftikar czy Haurgab.
Podczas misji na Qiilurze poznał Etain Tur-Mukan, z którą połączyło go uczucie i która później urodziła mu syna, Venku.
Po wydanie rozkazu 66 planował dezercję, zrezygnował jednak ze względu na Ninera, który z powodu poważnego urazu kręgosłupa zmuszony był porzucić plany o ucieczce. Po powrocie komandosa do zdrowia obydwaj, wraz z nową drużyną służyli Imperium, wykonując zadania w miejscach takich jak Chelpori czy Coth Furias.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Drużyna Omega: Cele, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Odds, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion
Fi Skirata
Klon Jango Fetta stworzony na planecie Kamino w 32 BBY. Od 30 BBY szkolony był przez Kala Skiratę, wraz z trzema innymi klonami ze swojej drużyny. W 22 BBY w trakcie bitwy o Genosis wszyscy członkowie jego drużyny, poza nim samym zginęli. Po tym wydarzeniu Fi przypisano do drużyny Omega.
Brał udział w misjach na Qiilurze, Coruscant, Feście i Gaftikarze – to podczas tej ostatniej wpadłszy w pułapkę wroga, został poważnie ranny i zapadł w śpiączkę. Uratowany dzięki staraniom kolegów z drużyny i Besany Wennen, komandos trafił pod opiekę Jedi, Bardana Jusika , który zajął się jego leczeniem. Gdy jego stan uległ poprawie, Fi przeniósł się na Mandalorę, do Kyrimorut, gdzie zamieszkał. Po jakimś czasie zakochał się i pojął za żonę Parję Bralor. Kiedy jakiś czas później Fenn Shysa chciał, by Fi udawał syna Jango i został Mandalorem, klon odmówił.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Drużyna Omega: Cele, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion
Atin Skirata
Jeden ze stworzonych w 32 BBY na Kamino klonów Jango Fetta. Od 30 BBY szkolony był przez Walona Vau, wraz z trzema "braćmi" ze swojej drużyny – podczas szkolenia wszyscy trzej zginęli, a Atin został przypisany do nowej drużyny. W 22 BBY, w czasie bitwy o Geonosis wszyscy członkowie jego drużyny zginęli, a on sam ponownie jako jedyny ocalał. Po tym wydarzeniu został przypisany do nowej drużyny – Omega.
Z nową drużyną walczył przez całe Wojny Klonów, biorąc udział w misjach na planetach takich jak Qiilura, Coruscant, Festa, Gaftikar czy Haurgab. Podczas misji na Coruscant poznał Twi’lekankę, Laseemę z którą postanowił się związać.
Po wydaniu rozkazu 66 zdezerterował i podobnie jak reszta klanu Skiraty osiadł w Kyrimorut, na Mandalorze.
Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Drużyna Omega: Cele, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Odds, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion
Corr
Jeden ze stworzonych na Kamino klonów Jango Fetta,początkowo pełnił funkcję sapera. Kiedy doznał obrażeń i stracił obie ręce, przez brak specjalistycznych protez nie mógł kontynuować służby w swojej specjalizacji, więc tymczasowo został przesunięty do służby w centrum logistycznym WAR.
Tam poznał elitarnego zwiadowcę serii Zero, Orda, który wciągnął klona do grupy Skiraty rozpracowującej siatkę terrorystów. Po udanym zakończeniu akcji Kal załatwił Corrowi przeszkolenie na komandosa - gdy jakiś czas później w wyniku odniesionych ran Fi, członek drużyny Omega, zapadł w śpiączkę, Corr zastąpił go, wraz z Omegami walcząc np. na Haurgabie.
Po wydaniu rozkazu 66 komandos zdezerterował i osiedlił się wraz z resztą klanu Skiraty w Kyrimorut na Mandalorze.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's CompanionMunin Skirata
Członek klanu Skirata, który około 72 BBY spotkał i adoptował Falina Matrana, później znanego jako Kal Skirata. Nosił zieloną zbroję, która później stała się własnością Bardana Jusika.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501


Ilippi Skirata

Urodzona jaki Ilippi Jiro, Korelianka, która pracując jako kelnerka poznała Mandalorianina, Kala Skiratę i związała się z nim.
Para ta miała trójkę dzieci – dwóch synów: Tora i Ijaata oraz córkę Ruusaan. Nie potrafiąc pogodzić się z podejściem do życia Kala, Ilippi rozstała się z nim, postanawiając samotnie zająć się wychowaniem dzieci. Zmarła pomiędzy 30 a 22 BBY; dokładna data śmierci Ilippi nie jest znana.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501Ijaat Skirata
Urodzony około 55 BBY syn Kala i Ilippi Skiratów. Wbrew planom Kala chłopiec nie został wychowany naMandalorianina – sprzeciwiła się temu Ilippi, co doprowadziło do rozpadu związku jej i Kala, a w rezultacie Ijaat wychowywany był tylko przez matkę. Nie mogąc odnaleźć swego ojca, wraz z bratem Torem wyrzekł się go, określając go mianem Dar’buir.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501Ruusaan Skirata
Urodzona około 55 BBY córka Kala i Ilippi Skiratów. Po tym jak Kal i ilippi się rozstali, a bracia dziewczyny, Tor i Ijaat wyrzekli się ojca, Ruusaan formalnie stała się jedynym dziedzicem Kala. W czasie Wojen Klonów współpracowała z separatystami, za co została zamknięta w republikańskim więzieniu – uwolnili ją stamtąd członkowie klanu Skirata, Ruusaan dołączyła do nich, zamieszkując w Kyrimorut, na Mandalorze.
Ruusaan jako jedyne z biologicznych dzieci Kala przyjęła dziedzictwo Mandalorian.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501


Tor Skirata
Urodzony około 58 BBY syn Kala i Ilippi Skiratów. Mimo prób Kala, który chciał zabrać ośmioletniego wówczas Tora na wojnę, lecz pomysłowi Skiraty sprzeciwiła się Ilippi, Tor nie został wychowany na Mandalorianina.
Konflikt o wychowanie syna doprowadził do rozwodu rodziców i przydzieleniu opieki nad dziećmi matce. Nie mogąc odnaleźć ojca wraz bratem, Ijaatem, wyrzekł się go, nazywając Kala Dar’buir.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501Etain Tur-Mukan
Jedi, ukochanaDarmana Skiraty, którego spotkała podczas ich wspólnego pobytu na Qiilurze. Para ta miała dziecko, Venku Skiratę – stosując się do poleceń Kala Skiraty Etain nie powiedziała jednak o tym Darmanowi.
Gdy zginęła w 19 BBY na skutek wydarzeń związanych z rozkazem 66 – po śmierci jej ciało zostało zabrane do Kyrimorut, na Mandalorze, gdzie poddano je kremacji.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Drużyna Omega: Cele, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Odds, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's CompanionVenku Skirata
Znany także pod imieniem Kad, syn Jedi, Etain Tur-Mukan, oraz klona-komandosa,Darmana Skiraty.Urodzony podczas trwania Wojen Klonów, pierwsze lata życia spędził pod opieką różnych członków klanu Skiraty, a po zakończeniu konfliktu zamieszkał wraz z nimi w Kyrimorut, na Mandalorze. W 40 ABY stał na czele ruchu znanego jako Kadikla, postulującego odrodzenie Mandalory.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Dziedzictwo Mocy II: Braterstwo Krwi, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie, Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia
Walon Vau
Mężczyzna urodzony na Irmenu. Wywodził się z bogatej rodziny, postanowił jednak porzucić dotychczasowe życie i przyłączyć się do grupy Mandalorian. Wtedy też spotkał Strilla, mającego towarzyszyć mu przez resztę życia, Lorda Mirdalana. W latach 30-22 BBY pracował na Kamino jako Cuy'val Dar, zaś w czasie Wojen Klonów współpracował z WAR i z Kalem Skiratą. Po zakończeniu wojny osiedlił się w Kyrimorut, siedzibie klanu Skirata.

Źródła fabularne (legends): Republic Commando, Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Drużyna Omega: Cele, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion
Lord Mirdalan
Strill należący do Walona Vau, który przygarnął go niedługo po tym, jak dołączył do Mandalorian. Był nieodłącznym towarzyszem Walona. Po jego śmierci nowym właścicielem Mirda został Jaing Skirata – Vau zawczasu poprosił go o zaopiekowanie się zwierzęciem gdy sam już umrze.


Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars EncyclopediaBoss
Noszący numer seryjny RC-1138 dowódca drużyny Delta, jednej z wchodzących w skład Wielkiej Armii Republiki drużyn komandosów, szkolonej przez Walona Vau.
Wraz z towarzyszami z drużyny brał udział w misjach na Geonosis, akcji ratunkowej, w której uratowano członków drużyny Omega, misji antyterrorystycznej na Coruscant, misji na Mygeeto, poszukiwaniach Ko Sai, zadaniu na Haurgabie i Bitwie o Kashyyyk. Po przekształceniu się Republiki w Galaktyczne Imperium dalej służył jako komandos.

Źródła fabularne (kanon): Witches of the Mist
Źródła fabularne (legends): Republic Commando, Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Clone Wars Campaign Guide, The Essential Reader's Companion
Fixer
Jeden z komandosów z drużyny Delta, jednej z wchodzących w skład Wielkiej Armii Republiki drużyn komandosów, szkolonej przez Walona Vau. Jego numerem seryjnym był RC-1140.
Wraz z resztą drużyny brał udział w misjach na Geonosis, Mygerto, Haurgabie, uczestniczył także w misji antyterrorystycznej na Coruscant, poszukiwaniach Ko Sai i Bitwie o Kashyyyk. Pomagał w akcji ratunkowej, mającej na celu uratowanie drużynę Omega. Po przekształceniu się Republiki w Imperium Galaktyczne kontynuował służbę komandosa.

Źródła fabularne (kanon): Witches of the Mist
Źródła fabularne (legends): Republic Commando, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion
Sev
Komandos o numerze seryjnym RC-1207, należący do drużyny Delta, jednej z wchodzących w kład Wielkiej Armii Republiki drużyn komandosów szkolonej przez Walona Vau.
Wraz z towarzyszami z drużyny brał udział w misjach na Geonosis, akcji ratunkowej, w której uratowano drużynę Omega, misji antyterrorystycznej na Coruscant, misji na Mygeeto, poszukiwaniach Ko Sai, zadaniu na Haurgabie. Zaginął w Bitwie o Kashyyyk, a jego dalsze losy pozostają nieznane.

Źródła fabularne (kanon): Witches of the Mist
Źródła fabularne (legends): Republic Commando, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion
Scorch
Wchodzący w skład wyszkolonej przez drużyny Delta, komandos o numerze seryjnym RC-1262.
Wraz z towarzyszami z drużyny brał udział w misjach na Geonosis, akcji ratunkowej, w której uratowano drużynę Omega, misji antyterrorystycznej na Coruscant, misji na Mygeeto, poszukiwaniach Ko Sai, zadaniu na Haurgabie i Bitwie o Kashyyyk. Po przekształceniu się Republiki w Imperium Galaktyczne dalej służył jako komandos.

Źródła fabularne (kanon): Witches of the Mist
Źródła fabularne (legends): Republic Commando, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's CompanionBardan Jusik
Mandalorianin, były członek Zakonu Jedi, który postanowił porzucić swe dotychczasowe życie i przywdziać Beskar’gam. Jako Jedi był padawanem Arlinga Zeya. W początkowym okresie Wojen Klonów został pasowany na rycerza. W czasie wojny często współpracował z Kalem Skiratą, do którego klanu później dołączył.
Był uzdrowicielem – zajmował się między innymi, leczeniem Fi, rannego komandosa. Po śmierci Etain Tur-Mukan opiekował się Venku, jej synem i uczył go posługiwania się Mocą.
W 40 ABY pomógł także Bobie Fettowi i Mircie Gev poznać losy Sintas Vel, a wkrótce potem zajął się jej leczeniem.
Był żonaty, nie posiadał jednak biologicznego potomstwa, ponieważ wraz z małżonką obawiał się przekazać swym pociechom wrażliwości na Moc. Zamiast tego wspólnie podjęli decyzję o adopcji kilki synów i córek. W późniejszym okresie życia Bardan znany był pod imieniem Gotab.


Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie, Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion
Żona Bardana Jusika
Mandalorianka, żyła gdzieś pomiędzy 19 BBY a 40 ABY. Poślubiła Mandalorianina i byłego Jedi, Bardana Jusika.
Mieli wiele dzieci, jednak żadne nie było ich biologicznym potomstwem – wszystkie były adoptowane.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy VIII: ObjawienieRav Bralor
Mandalorianka, jedna z siedemdziesięciu pięciu mandaloriańskich Cuy'val Darów, których Jango Fett wybrał do pracy na Kamino. Po zakończeniu kontraktu powróciła na Mandalorę, gdzie między innymi zajmowała się przygotowaniem siedziby Kala SkiratyKyrimorut.


Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's Companion
Parja Bralor
Mandalorianka spokrewniona z Rav Bralor. Gdy w czasie Wojen Klonów do Kyrimorut przywieziony został ranny komandos, Fi Skirata, Parja również tam zamieszkała i zajęła się opieką nad mężczyzną. Dzięki pomocy Bardana Jusika oraz ciągłemu wsparciu Parji, Fi ostatecznie odzyskał niemal pełną sprawność. Wkrótce potem komandos poprosił Parję o rękę, na co ta się zgodziła –bez dalszej zwłoki stali się małżeństwem.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia
Mij Gilamar

Lekarz, do Mandalorian dołączył już jako dorosły za namową Mandalorianki Tani - Mij zakochał się w niej i się z nią ożenił. Gdy kobieta została zabita, Mij przysiągł zemstę jej zabójcy i na znak tego przywdział złotą zbroję.
W latach 30 - 22 BBY pracował na Kamino jako Cuy'val Dar, a w czasie wojen klonów zaś współpracował z Kalem Skiratą. Po zakończeniu wojny osiedlił się w siedzibie klanu Skirata, Kyrimorut, na Mandalorze.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's CompanionTani
Mandalorianka, żona Mija Gilamara – to za jej namową mężczyzna przystał do Mandalorian. Została zabita krótko przed 30 BBY – Mij przysiągł, że pewnego dnia ją pomści.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
B'arin Apma
Jeden z siedemdziesięciu pięciu Mandalorian, którzy w latach 30-22 BBY pracowali na Kamino jak Cuy'val Darzy. Za najważniejsze wartości w swoim życiu uznawał: braterstwo, wytrzymałość, lojalność – przekonanie to wpoił również szkolonym przez siebie klonom.

Źródła inne (legends): Star Wars: The 30th Anniversary Collection (Zestaw "Republic Elite Forces: Mandalorians & Omega Squad")


Wad'e Tay'haai
Mandalorianin, jednym z siedemdziesięciu pięciu Mandalorian, którzy w latach 30-22 BBY pracowali na Kamino jako Cuy'val Darzy. Po zakończeniu kontraktu, w czasie wojen klonów i po nich, kontynuował współpracę z Kalem Skiratą i jego klanem.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501


Vhonte Tervho
Mandalorianka, będąca jedną z siedemdziesięciu pięciu Mandalorian wchodzących w skład liczącej sto osób grupy, pracującej między 30-22 BBY na Kamino jako Cuy'val Darzy. W bliżej nieokreślony sposób była ona dłużniczką Kala Skiraty.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy


Llats Ward
Jeden z siedemdziesięciu pięciu Mandalorian, którzy w latach 30-22 BBY pracowali na Kamino jako Cuy'val Darzy.
Jego życie koncentrowało się wokół walki i wojny. Llats studiował i zapamiętywał wszystkie kampanie prowadzone przez wielkich dowódców mandaloriańskich.


Źródła inne (legends): Star Wars: The 30th Anniversary Collection (Zestaw "Republic Elite Forces: Mandalorians & Omega Squad")


Besany Wennen
Pracowniczka departamentu skarbu Republiki Galaktycznej. Podczas Wojen Klonów prowadziła śledztwo w wydziale logistycznym WAR, podczas którego poznała Kala Skiratę i jego klan, w tym Ordo. Od tego momentu nawiązała z nimi współpracę, a z Ordem połączyło ją uczucie. Po zakończeniu konfliktu wraz z resztą klanu Skiraty osiadła w ich siedzibie, Kyrimorut.


Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Odds, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501


Laseema
Twi’lekanka, która w początkowym okresie Wojen Klonów pracowała w Chacie Qibbu, gdzie poznała Kala Skiratę i jego klan. Związała się z jednym z członków klanu, Atinem. Utrzymywała z nim łączność do końca wojny, kontaktując się z nim w miarę możliwości, gdy ten wykonywał misje jako komandos.
Po wojnie wraz z większością klanu zamieszkała w Kyrimorut.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501Jilka Zan Zentis
Kobieta, która w trakcie Wojen Klonów była pracownicą Departamentu Skarbu Republiki. Przyjaźniła się z koleżanką z pracy, Besany Wennen. To z jej powodu w pewnym momencie Jilka została aresztowana, oskarżona o szpiegostwo i wtrącona do republikańskiego więzienia. Wkrótce po tym została uwolniona przez towarzyszy Besany z klanu Skiraty. Ze względów bezpieczeństwa zmuszono ją do zamieszkania z nimi w Kyrimorut, na Mandalorze.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501Spar
Elitarny zwiadowca serii Alfa, jeden z klonów Jango Fetta, który, z pomocą Mija Gilamara, uciekł z Kamino półtora roku przed bitwą o Geonosis. Spar pracował jako łowca nagród, a po śmierci Jango poleciał na Mandalorę i powołał do życia formację znaną jako Mandaloriańscy Protektorzy. Po tym jak grupa ta została rozbita, mężczyzna ponownie odwiedził Mandalorę, później zaś udał się na Extrictarium Nebula, gdzie wiele lat później zginął z ręki Ailyn Vel.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): Geonosis and the Outer Rim Worlds, The History of the Mandalorians, The New Essential Chronology, The New Essential Guide to Droids, The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Atlas, Galaxy at War, The Essential Reader's CompanionSull
Jeden z klonów z Wielkiej Armii Republiki, zwiadowca serii Alfa osobiście szkolony przez Jango Fetta. Podczas misji na Gaftikarze zdezerterował z armii i podjął próbę życia "normalnym życiem". Został przypadkowo odnaleziony przez komandosów z drużyny Omega. Dzięki wsparciu elitarnego zwiadowcy serii Zero, A'dena armia nie została poinformowana o dezercji Sulla. Po tym spotkaniu mężczyzna osiadł na Mandalorze, gdzie podjął współpracę z Fennem Shysą.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's CompanionGhez Hokan
Mandalorianin w czasie Wojen Klonów pracujący dla separatystów. Zajmował się ochroną ośrodka badawczego na Qiilurze, gdzie zmierzył się z wysłaną przez Republikę drużyną Omega. Zginął z ręki Etain Tur-Mukan, a jego zbroję "odziedziczył" jeden z komandosów, Fi Skirata.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential Reader's CompanionJun Hokan
Jeden z Mandalorian, którzy około 50 BBY przebywali na Mes Cavoli. Jun był znajomym m.in. Munina Skiraty. Mężczyzna miał co najmniej jednego potomka.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66


Syn Juna Hokana
Mandalorianin, urodzony w bliżej nieokreślonym momencie przed 58 BBY. Był synem innego Mandalorianina, Juna Hokana.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66Mirgo Ruus
Należący do nieznanej rasy wytwórca kombinezonów wchodzących w skład zbroi mandaloriańskich. Żył w czasach w czasach Wojen Klonów. Prawdopodobnie należał do Mandalorian. Jego płeć pozostaje nieznaną.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66


Beviin Verhayc
Należący do nieznanej rasy wytwórca hełmów żyjący w czasach Wojen Klonów. Beviin był znany ze swego mistrzostwa w tym rzemiośle. Prawdopodobnie należał do Mandalorian. Jego płeć pozostaje nieznaną.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66


Pre Vizsla
Mandalorianin, Mandalorem, członek Klanu Vizsla a także przywódca organizacji znanej jako Straż Śmierci. Przez długi czas działał w ukryciu, oficjalnie pełniąc rolę gubernatora Concordii, księżyca Mandalory. Przez Satine Kryze, przywódczynię Nowych Mandalorian, był uważany za osobę podzielającą jej pacyfistyczne poglądy. Podczas potyczki na Concordii wyszły na jaw jego powiązania ze Strażą Śmierci.
Pre brał później udział w wydarzeniach na Carlacu, Draay 2, a po zawiązaniu sojuszu z Darthem Maulem także na
Mustafar, Nal Hutta oraz w pałacu Jabby. Uczestniczył też w Wyzwoleniu Mandalory. Krótko po tym walczył na miecze z Darthem Maulem. Pre przegrał pojedynek, ginąc z ręki Zabraka.
Jego statkiem był Gauntlet, ulubioną bronią Mroczny Miecz.

Źródła fabularne (kanon): The Mandalore Plot, Voyage of Temptation, Duchess of Mandalore, A Friend in Need, The Eminence, Shades of Reason, The Lawless
Źródła fabularne (legends): The Clone Wars: Defenders of the Lost Temple, Darth Maul: Shadow Conspiracy
Źródła inne (legends): The Clone Wars: New Battlefronts: The Visual Guide, The Clone Wars: Encyklopedia postaci
Bo-Katan Kryze
Należąca do Straży Śmierci Mandalorianka, siostra Satine Kryze, głównej przeciwniczki dowodzonej przez Pre Vizslę Straży. Bo-Katan przewodziła oddziałowi Straży znanemu jako Nocne Sowy. Kobieta brała udział w wydarzeniach na Carlacu, Draay 2,
Mustafar, Nal Hutta oraz w pałacu Jabby. Uczetniczyła też w Wyzwoleniu Mandalory oraz była świadkiem pojedynku Pre i Darth Maula. Sprzeciwiając się objęciu przez Maula władzy nas Strażą Śmierci wywołała bunt, którego skutkiem była bitwą o Sundari.

Źródła fabularne (kanon): A Friend in Need, The Eminence, Shades of Reason, The Lawless
Źródła fabularne (legends): The Clone Wars: Defenders of the Lost Temple, Darth Maul: Shadow ConspiracyHudu Shiv
Mandalorianin, członek Straży Śmierci, w czasie Wojen Klonów uważany za najlepszego snajpera w całej organizacji. Na zlecenie hrabiego Dooku starał się na planecie Vaced zabić komisarza Langu Sommilor, zmierzył się tam także z chissańskim Jedi, Kung'urama'nuruodo. W wyniku tej potyczki stracił swój pojazd, ścigacz policyjny Pursuer.

Źródła fabularne (legends): Tajne Misje 3: Pojedynek przy strzaskanej skale, The Clone Wars Volume 7: Strange Allies
Źródła inne (legends): The Essential Reader's Companion,
Dred Priest
Jeden z siedemdziesięciu pięciu Mandalorian, którzy w latach 30-22 BBY pracowali na Kamino jako Cuy'val Darzy. Mężczyzna stworzył tam sekretny krąg bitewny. Jego losy w czasie Wojen Klonów są nieznane, wiadomo jednak, że niedługo po ich zakończeniu współpracował z Imperium pomagając w założeniu garnizonu w Mieście Kości nieopodal Keldabe. Niedługo później zginął, zabity przez Mija Gilamara.
Dred był także członkiem Straży Śmierci, nie wiadomo jednak kiedy do niej dołączył.

Żródła fabularne: Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Żródła inne: The Complete Star Wars Encyclopedia, Star Wars: The 30th Anniversary Collection (Zestaw "Republic Elite Forces: Mandalorians & Clone Troopers")Isabet Reau
Mandalorianka, stanowiła część liczącej sto osób, w tym siedemdziesięciu pięciu Mandalorian, grupy, jaka w latach 30-22 BBY pracowała na Kamino jako Cuy'val Darzy. Isabet uważała, że Mandalorianie powinni podbić galaktykę. Niedługo po zakończeniu Wojen Klonów działała w szeregach Straży Śmierci, nie wiadomo jednak kiedy dołączyła do tej organizacji. Jej ukochanym był Dred Priest.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, Star Wars: The 30th Anniversary Collection (Zestaw "Republic Elite Forces: Mandalorians & Clone Troopers")Rango Tel
Nieudolny łowca nagród, który, po tym jak przypadkiem zdobył swą pierwszą nagrodę, postanowił kupić mandaloriańską zbroję - w dzieciństwie dużo bowiem czytał o tych wojownikach. Handlarz złomem, widząc jak bardzo Rango nie ma pojęcia na temat tego, czego szuka, sprzedał mu po zawyżonej cenie zwykły kombinezon próżniowy drugiej jakości, wmawiając, że to najprawdziwsza mandaloriańska zbroja. Myśląc, że chroni go wytrzymały pancerz, łowca zginął z ręki kolejnego celu, który starał się pojmać.

Źródła fabularne (kanon): Mroczne Widmo (film)
Źródła fabularne (legends): Episode I: I Am a Pilot
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, The Official Starships & Vehicles Collection 26, Rango Tel w Databanku, Dusty Duck w Databanku, The Not-So Magnificent Seven
Zamachowiec ze Straży Śmierci (Coruscant)
Nieznany z imienia członek Straży Śmierci wysłany na Coruscant w celu zamordowania przywódczyni Nowych Mandalorian, Satine Kryze. Pomimo kilku podjętych prób, nie udało mu się wykonać zadania, zabił jednak przy okazji dwa przypadkowe cele, Aramisa i Davu Goleca.

Źródła fabularne (kanon): Duchess of MandaloreZamachowiec ze Straży Śmierci (Sundari)
Nieznany z imienia członek Straży Śmierci odpowiedzialny za zamach bombowy na znajdujący się w Sundari Park Pokoju. Chwilę po przeprowadzeniu zamachu zginął, woląc popełnić samobójstwo niż dać się pojmać Obi-Wanowi Kenobiemu. Jego działania doprowadziły do potyczki na Concordii.

Źródła fabularne (kanon): The Mandalore Plot


Sabotażysta ze Straży Śmierci
Nieznany z imienia członek Straży Śmierci który przeprowadził sabotaż republikańskiego okrętu. Popełnił samobójstwo, woląc śmierć od pochwycenia przez wroga. Jego działania skłoniły Obi-Wana Kenobiego do przybycia na Mandalorę i przeprowadzenia śledztwa dotyczącego wspierania Separatystów przez Mandalorian.

Źródła fabularne (kanon): The Mandalore PlotGar Saxon
Jeden z dwóch Mandaloriańskich Super Komandosów, jacy wysłani zostali by odbić Dartha Maula z tajnego więzienia na Stygeonie. Gar wykonał zadanie wraz z Rook Kast; odbitego Maula przetransportowali na Zanbar.

Źródła fabularne (kanon): Darth Maul: Son of DathomirRook Kast
Członkini frakcji Mandaloriańskich Super Komandosów, jedna z dwóch osób, jakie wysłane zostały na Stygeon by odbić z tamtejszego więzienia pojmanego Dartha Maula. Wraz z Garem Saxonem udało jej się wykonać zadanie, pomogła także Maulowi w czasie bitwy na Zanbarze.

Źródła fabularne (kanon): Darth Maul: Son of DathomirSpołeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2023
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 19,667,509 unikalne wizyty