MME - Mandalora

Mandalora
Planeta ta została zasiedlona przez Taungów około roku 7000 BBY, przemianowali oni ją na Mandalorę, samych siebie natomiast na Mandalorian. Przez kolejne tysiąclecia była stolicą sektora i systemu Mandalory. Stolicą planety uznawaną przez większość jej historii było Keldabe, przez jakiś czas pełniąc tą funkcję równolegle z Sundari. Planeta posiadała dwa księżyce, z czego tylko jeden znany jest z nazwy - Concordia.

Źródła fabularne (kanon): The Mandalore Plot, Duchess of Mandalore, Corruption, The Academy, Shades of Reason, The Lawless
Źródła fabularne (legends): Rycerze Starej Republiki: Handel przyszłością, Darth Maul: Shadow Conspiracy, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Ostatni Jedi, Star Wars 68: The Search Begins, Star Wars 69: Death in the City of Bone, Star Wars 100: First Strik, Star Wars 101: Far, Far Away, Star Wars 107: All Together Now, Luke Skywalker i Cienie Mindora, Boba Fett: A Practical ManKeldabe
Keldabe to miasto pełniące rolę stolicy Mandalory - przez jakiś czas równolegle z Sundari (które było stolicą Nowych Mandalorian, podczas gdy Keldabe było uznawane za stolicę przez nie-pacyfistycznych Mando).
W Keldabe znajdowała się pełniąca rolę centrum kulturowego Mandalory knajpa Oyu'baat, oprócz tego były tam takie obiekty jak Wieża i hala MandalMotors, Bar Cikartana czy ulica Chortav Meshurkaane. W pobliżu znajdowało się także Miasto Kości, samo miasto położone było zaś nad rzeką, Kelitą.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Empire at War: Forces of Corruption, Star Wars 68: The Search Begins, Boba Fett: A Practical Man, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie, Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie
Źródła inne (legends): The History of the Mandalorians, The Complete Star Wars Encyclopedia, The Essential AtlasOyu'baat
Najważniejsza knajpa w Keldabe na Mandalorze, stanowiąca jej swoiste centrum kulturalne i rządowe.
Według słów Parji Bralor ogień pod kociołkiem znajdującym się wewnątrz palił się nieprzerwanie od czasów gdy żył Canderous Ordo.
W knajpie podawano na przykład Mandalliański Narkolet i Ne'tra gal.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie, Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie


Chortav Meshurkaane
Jedna z ulic znajdujących się w Keldabe, jeden jej koniec wychodził na plac przy którym było Oyu'baat. Na straganach stojących wzdłuż niej można było kupić rozmaite metale szlachetne, biżuterie a także wyroby ze skóry, w tym Kamy.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Imperium: Legion 501


Farma Beviina-Vasura
Farma znajdująca się na Mandalorze, jej właścicielami byli Medrit Vasur i Goran Beviin. Na stałe oprócz nich na farmie mieszkała także Dinua Jeban, jej mąż Jintar oraz dzieci tej dwójki, Shalk i Briila.
Tymczasowe schronienie na farmie znalazł Boba Fett a także jego odnaleziona żona, Sintas Vel - również przybyła szkolić się pod okiem Fetta Jaina zamieszkała na farmie.
Farma znajdowała się 10 kilometrów od Keldabe, w sąsiedztwie Farmy Leveta.
Była zbudowana według ściśle Mandaloriańskich reguł, a więc łatwa do obrony.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie, Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie


Bar Cikartana
Jeden z barów znajdujących się w Keldabe.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie


Miasto Kości
Miasto Kości to powstała w 20 BBY konstrukcja zbudowana przez brata Hayara, z założenia mająca pełnić funkcję parku rozrywki. Nie została jednak jako taka otwarta, po roku Hayar i Jarkyc sprzedali ją wojskom Imperium wmawiając im, że to prastara świątynia Mandalorian. Konstrukcja wraz ze znajdującym się wewnątrz garnizonem została zniszczona przez Tobbiego Dalę w 3 ABY.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Imperium: Legion 501, Star Wars 69: Death in the City of Bone
Źródła inne (legends): Aliens in the Empire, Part 1: Hierarchy of PowerKantyna Enceri
Znajdująca się w Enceri kantyna, którą w 20 BBY odwiedzili Fi i Parja, spotkali tam także Fenna Shysę. W kantynie podawano Ne'tra gal, Nalewkę z gi i zupę z czerwonej Tykwy.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66


Pomnik Fenna Shysy
Pomnik ten znajdował się na Mandalorze w okolicy osady Bralsin. Został stworzony przez Bobę Fetta na cześć, jak wskazuje nazwa, Fenna Shysy. Pomnik przetrwał atak Yuuzhan Vongów na planetę jaki miał miejsce w 29 ABY.
Pomnik składał się z prostej kolumny na której leżał hełm Fenna - nie było jednak żadnej tabliczki ani podobnej informacji wskazującej postronnym czym jest ta konstrukcja.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie, Dziedzictwo Mocy IX: Niezwyciężony
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars EncyclopediaKelita
Płynąca na Mandalorze rzeka, w jednym z jej zakoli położona jest stolica planety, Keldabe.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Boba Fett: A Practical Man, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie, Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie


Kyrimorut
Kyrimorut to znajdująca się na północy Mandalory osada/twierdza, siedziba klanu Skirata. Obiekt ten zbudowany został w czasie Wojen Klonów i stanowił bazę dla pojedynczych członków klanu, natomiast po zakończeniu konfliktu i wydaniu rozkazu 66, do Kyrimorut przeniosła się większość klanu a także kilka dodatkowych osób.
Stałymi mieszkańcami Kyrimorut byli: Kal, Etain, A'den, Jaing, Kom'rk, Mereel, Ordo, Prudii, Ko Sai, Uthan, Corr, Atin, Fi, Parja, Mij Gilamar, Arla Fett, Walon Vau, Ny Vollen, Kina Ha, Scout, Bardan Jusik, Zey, Maze, Besany Wennen, Jilka, Laseema, Venku i Ruusaan.
Bywalcami Kyrimorut byli natomiast: Rav Bralor, Drużyna Yayax, Levet, Wad'e Tay'haai, Spar i Sull.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends):: The Essential Reader's CompanionFarma Leveta
Farma znajdująca się na Mandalorze, 10 kilometrów od Keldabe, w sąsiedztwie Farmy Beviina-Vasura.
W 41 ABY przebywająca na farmie Beviina Jaina słyszała jak ludzie zgromadzeni na farmie Leveta śpiewają pieśń Naasad'guur mhi - Mhi n'ulu.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie


Hala MandalMotors
Hala znajdująca się w Keldabe, na Mandalorze. Zbudowana została przez MandalMotors i przekazana na potrzeby lokalnej społeczności.
W 40 ABY Boba Fett zorganizował w tejże hali spotkanie najistotniejszych Mandalorian na którym wspólnie debatowali nad przyszłością Mandalory.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie


Wieża MandalMotors
Wieża ta stanowiła część znajdującego się w Keldabe kompleksu MandalMotors, pełniąc rolę świetnego punktu nawigacyjnego.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Boba Fett: A Practical Man, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie, Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie
Źródła inne (legends): The History of the MandaloriansLeśna osada Fenna Shysy
Osada ta stanowiła kryjówkę dla dowodzonych przez Fenna Shysę Mandaloriańskich Protektorów walczących z okupującymi Mandalorę siłami Imperium.

Źródła fabularne (legends): Star Wars 68: The Search Begins, Star Wars 69: Death in the City of Bone


Dom Novoca Vevuta
Dom znajdujący się w Keldabe, należący do Novoca Vevuta który mieszkał w nim wraz z adoptowanym synem, Ghesem Orade. W 40 ABY do domu wprowadziła się także Mirta Gev po tym jak ją i Ghesa połączyło uczucie. To również w tym domu miało miejsce przyjęcie weselne z okazji ich ślubu.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie, Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie


Olankur
Obszar znajdujący się na południowo-zachodnim wybrzeżu północnego kontynentu Mandalory. W 19 BBY znajdował się tam opuszczony domek myśliwski.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Imperium: Legion 501


Domek Myśliwski (Olankur)
Znajdujący się na terenie Olankur domek myśliwski, w 19 BBY był już opuszczony. Z tego też powodu stał się miejscem spotkania Kala Skiraty i Fenna Shysy.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Imperium: Legion 501


Tokursh
Rejon Mandalory bogaty w Beskar. W 19 BBY Imperium chciało podpisać z MandalMotors umowę dotycząca eksploatacji złóż Beskaru z tego właśnie terenu.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Imperium: Legion 501


Bralsin
Osada znajdująca się na Mandalorze w pobliżu Keldabe. W 29 ABY podczas Bitwy o Mandalorę Bralsin było jednym z miejsc gdzie Mandalorianie starli się z Yuuzhanami na powierzchni planety.
W okolicach Bralsin znajdował się także Pomnik Fenna Shysy.
W 41 ABY Goran Beviin przyprowadził w to miejsce przebywającą na planecie Jainę Solo, by odbyć z nią pierwszy sparring a także opowiedzieć o toczonych 12 lat wcześniej walkach - w których osobiście brał udział.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars EncyclopediaEnceri
Jedno z pomniejszych miast znajdujących się na Mandalorze, położone było na północy jej północnego kontynentu. Ponad 100 kilometrów jeszcze dalej na północ znajdował się bastion Kala Skiraty, Kyrimorut. W mieście była co najmniej jedna kantyna.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars EncyclopediaNorg Bral
Norg Bral to jedno z wielu górskich miasteczek znajdujących się na Mandalorze. Jak wszystkie kompleksy budowane przez Mandalorian, wioska była dobrze ufortyfikowana, aby ułatwić obronę przed potencjalnym wrogiem.
Popularnym nazwiskiem noszonym przez mieszkających tam Mandalorian jest Bralor.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars EncyclopediaBursztynowe Paprocie
Bursztynowe Paprocie to kruche paprocie rosnące na Mandalorze, najczęściej spotykane wspólnie z drzewami Galek.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars EncyclopediaBehot
Rosnące na Mandalorze zioło o charakterystycznym cytrusowym aromacie. Przygotowuje się z niego Shig.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): Mandalorians: People and CultureGalek
Galek, to gatunek długowiecznego drzewa rosnącego na Mandalorze. Często w pobliżu tych drzew spotkać można było bursztynowe paprocie.
W 40 ABY Boba Fett pochował w lasku takich drzew ekshumowane, przywiezione z Geonosis ciało swojego ojca.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars EncyclopediaVaros
Rosnące w tropikalnej części Mandalory owoce - przyrządzany z nich Tihaar uważany jest, zwłaszcza na północy planety, za niezwykle rzadki, a więc cenny.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Imperium: Legion 501,


Veshok
Długowieczne drzewa porastające większość Mandalory. Miały wiele zastosowań, od budowania w ich gałęziach domów po wszelkiego rodzaju meble a nawet zabawki.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie


Vormur
Vormur był gatunkiem dzikich kwiatów rosnących na Mandalorze. W 40 ABY bukiet takich kwiatów Ghes Orade przyniósł i sprezentował Sintas Vel.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars EncyclopediaSundari
Sundari było położonym na Mandalorze miastem, stolicą dla frakcji Nowych Mandalorian. W mieście znajdował się cały szereg znanych obiektów, takich jak Pałac Królewski, Królewska Akademia Rządowa, więzienie, szkoła, szpital, Magazyn rządowy, Park Pokoju, biuro Almeca, Doki, dystrykt magazynowy, centrum bankowe i muzeum pokoju.
Miasto było obiektem zamachu bombowego, natomiast jakiś czas po tym jak kontrolę nad nim przejęła Straż Śmierci stało się miejscem regularnej bitwy.

Źródła fabularne (kanon): The Mandalore Plot, Voyage of Temptation, Duchess of Mandalore, Corruption, The Academy, A Friend in Need, Shades of Reason, The Lawless
Źródła fabularne (legends): Darth Maul: Shadow ConspiracyPark Pokoju
Znajdujący się w Sundari park, będący w nieokreślonym momencie wojen klonów miejscem zamachu bombowego. Później był także jednym z miejsc gdzie siły Straży Śmierci starły się z siłami Czarnego Słońca podczas przejmowania miasta.

Źródła fabularne (kanon): The Mandalore Plot, The Academy, Shades of Reason
Źródła fabularne (legends): Darth Maul: Shadow ConspiracyBiuro Almeca
Znajdujące się w Sundari miejsce pracy pełniącego funkcję premiera w rządzie Nowych Mandalorian Almeca. Ozdobione było posągami poprzednich premierów.

Źródła fabularne (kanon): Corruption, The Academy


Królewska akademia rządowa
Znajdująca się w Sundari, stolicy Nowych Mandalorian akademia kształcąca kadry przyszłych urzędników planety. Znanymi osobami uczęszczającymi doń byli Korkie, Amis, Lagos i Soniee.

Źródła fabularne (kanon): The Academy


Magazyn rządowy w Sundari
Znajdujący się w Sundari w tamtejszym dystrykcie magazynowym magazyn wykorzystywany przez Almeca do gromadzenia dóbr które powinny trafiać do mieszkańców. Starającego się podtrzymywać trwające problemy zaopatrzeniowe i stworzyć okazję do przejęcia władzy Almeca podejrzeli w tymże magazynie kadeci Korkie, Amis, Lagos i Soniee co w niedługim czasie zaowocowało podjęciem przez niego próby przejęcia władzy, jednak nieudanej.

Źródła fabularne (kanon): The Academy


Szpital w Sundari
Znajdujący się w Sundari, stolicy Nowych Mandalorian szpital którego jednym z pracowników był Zak Zaz, lekarz.

Źródła fabularne (kanon): Corruption


Więzienie w Sundari
Więzienie to znajdowało się w Sundari, bezpośrednio pod pałacem królewskim. Próbujący przejąć władzę Almec wtrącił do tego więzienia Satine Kryze, ta jednak dzięki pomocy Ahsoki Tano oraz czwórki kadetów, Korkiego, Amisa, Lagosa i Soniee została uwolniona, sam Almec zaś osadzony. Jakiś czas później, po tym jak Straż Śmierci przejęła miasto Satine ponownie trafiła do tego więzienia, tym razem z polecenia Pre Vizsli. Dwukrotnie była z niego uwalniana, wpierw przez Bo-Katan i Korkiego z towarzyszami, później przez Obi-Wana Kenobiego.

Źródła fabularne (kanon): The Academy, Shades of Reason, The Lawless
Źródła fabularne (legends): Darth Maul: Shadow ConspiracySzkoła w Sundari
Znajdujący się w Sundari, stolicy Nowych Mandalorian obiekt, w czasie wojen klonów dzieci z tej szkoły zaczęły chorować w wyniku spożywania zatrutego napoju.

Źródła fabularne (kanon): Corruption


Pałac królewski w Sundari
Znajdujący się w Sundari budynek, centrum władzy dla Nowych Mandalorian, w czasie wojen klonów i w latach je poprzedzających sprawowanej przez księżną Satine Kryze. Niedługo po tym jak Straż Śmierci przejęło kontrolę nad miastem pałac został zajęty przez obwołującego się nowym władcą Pre Vizslę. Niedługo później zginął on jednak w pojedynku z Darth Maulem który to stał się nowym przywódcą zajmującym pałac.

Źródła fabularne (kanon): The Mandalore Plot, Duchess of Mandalore, Corruption, The Academy, A Friend in Need, Shades of Reason, The Lawless
Źródła fabularne (legends): Darth Maul: Shadow ConspiracyDoki handlowe w Sundari
Doki te znajdowały się w Sundari i zajmowały obsługą ruchu towarowego przybywającego do miasta. Za kontrolę przybywających odpowiadali celnicy, niektórzy jednak bywali przekupni - wynikiem czego była choroba dzieci w mieście. To właśnie poprzez patrolowane przez Policję doki do miasta przybyły siły Czarnego Słońca i Syndykatu Pyke biorące udział w spisku mającym na celu przejmowania miasta przez Straż Śmierci.

Źródła fabularne (legends): Corruption, Shades of Reason
Źródła fabularne (legends): The Clone Wars Secret Missions 4: Guardians of the Chiss Key, Darth Maul: Shadow ConspiracyDystrykt magazynowy w Sundari
Jedna z części Sundari, znajdował się w nim wykorzystywany przez Almeca magazyn rządowy.

Źródła fabularne (kanon): The Academy


Muzeum Pokoju
Znajdujące się w Sundari muzeum. Po tym jak Hudu Shiv był widziany przez Jedi, Pre Vizsla rozpuścił stosowne wieści jakoby ktoś niewiele wcześniej skradł zbroję właśnie z Muzeum Pokoju w Sundari, chcąc w ten sposób ukryć prawdziwą tożsamość Shiva oraz oddalić możliwość śledztwa które mogłoby zagrozić okrywającej się Straży Śmierci.

Źródła fabularne (legends): The Clone Wars Secret Missions 4: Guardians of the Chiss Key


Centrum bankowe w Sundari
Znajdujące się w Sundari centrum bankowe, jeden z obiektów jakie zostały zaatakowane przez siły Czarnego Słońca i Syndykatu Pyke podczas operacji przejmowania miasta.

Źródła fabularne (legends): Shades of Reason
Źródła fabularne (legends): Darth Maul: Shadow ConspiracyPomnik Pamięci
Pomnik znajdujący się w Parku Pokoju który to z kolei znajdował się w Sundari. Był on celem Zamachu Bombowego.

Źródła fabularne (kanon): The Mandalore Plot, Shades of Reason
Źródła fabularne (legends): Darth Maul: Shadow ConspiracyConcordia
Jeden z dwóch księżyców Mandalory. W czasie wojen klonów funkcje gubernatora planety pełnił Pre Vizsla. Na planecie znaleźć można było złoża Beskaru.

Źródła fabularne (kanon): The Mandalore Plot, Voyage of Temptation, Duchess of Mandalore, Shades of Reason
Źródła fabularne (legends): Darth Maul: Shadow Conspiracy, The Clone Wars Secret Missions 4: Guardians of the Chiss Key, Ostatni Jedi
Źródła inne (legends):The Clone Wars: New Battlefronts: The Visual Guide, The Clone Wars: Incredible Vehicles, The Essential Guide to WarfareMiasto na Concordii
Nieznane z nazwy miasto znajdujące się na Concordii, siedziba gubernatora księżyca. Gdy funkcję tą piastował Pre Vizslę do miasta przybyli z Mandalory Satine Kryze i Obi-Wan Kenobi co doprowadziło do potyczki na Concordii.

Źródła fabularne (kanon): The Mandalore Plot


Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2023
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 19,469,496 unikalne wizyty