Boba Fett: A Practical Man
 
Tytuł oryginału: Boba Fett: A Practical Man Zobacz też:
Zbiór cytatów z tej pozycji.
Autor: Karen Traviss Pozycje w MME związane z tą pozycją:
Postacie: Jango Fett, Boba Fett, Goran Beviin, Medrit Vasur, Briika Jeban, Dinua Jeban, Cham Detta, Suvar Detta, Tiroc Vhon
Planety i miejsca: Sektor Mandalory, System Mandalory, Concord Dawn, Vorpa'ya
Mandalora: Mandalora, Keldabe, Kelita, Wieża MandalMotors
Broń: Miażdżyrękawice, Beskad
Pojazdy: Patrolowiec typu Firespray, Slave I, Myśliwiec szturmowy typu gladiator, Beroya
Tłumaczenie: Brak
Czas akcji: 25 ABY
Premiera USA: Sierpień 2006
Premiera PL: Brak (jedynie Nieoficjalne tłumaczenie)

Recenzja Urthony Do góry

Akcja tej krótkiej noweli autorstwa Karen Traviss rozgrywa się w 25 ABY. Boba Fett, który jest już Mandalorem i jego ludzie zostają wynajęci przez ukrywającego się w ludzkim "przebraniu" i używającego imienia Udelen egzekutora Yuuzhan Vongów o imieniu Nom Anor, który przez 18 lat przebywał w znanej galaktyce, zbierając informacje o tym świecie. O wyznaczonym czasie oczekują na Anora, który przybywa na czele całej floty yuuzhańskich statków - nie są one cudami techniki, lecz żywymi organizmami, gdyż rasa owa nie uznaje technologii i wręcz się nią brzydzi. Rozpoczyna się inwazja...

Nowela stanowi doskonały wstęp do cyklu Nowa Era Jedi. Wraz z Fettem i jego prawą ręką, Goranem Beviinem, czytelnik zwiedza światostatek najeźdźców i jest świadkiem okrutnego traktowania schwytanych przez Vongów ludzi oraz wymuszonej współpracy Mandalorian i obcych przybyszów. Ponieważ Fett wie, że mimo obietnicy Anora, aby przez okres współpracy planeta Mandalore nie została zaatakowana i tak prędzej czy później bezwzględni Yuuzhanie podbiją ją, postanawia grać na dwa fronty: udawać, że dla nich pracuje, a jednocześnie szukać sposobu, by skontaktować się z władzami Nowej Republiki i powiadomić je o zagrożeniu.

Traviss opisuje również pierwszą bitwę Mandalorian pod dowództwem Fetta. Jest to bitwa na Birgis, podczas której próbuje on przekazać wiadomości dotyczące Yuuzhan Nowej Republice, jednak władze nie dowierzają im. Podczas kolejnej bitwy, na Nowej Holdze, Mandalorianie ratują rycerza Jedi o imieniu Kubariet, odgrywającego później rolę w NEJ. Wplata również zapiski Noma Anora dotyczące kultury i zwyczajów jego "pracowników". Mamy też scenę adopcji trzynastoletniej dziewczynki (w kulturze mandaloriańskiej to wiek dorosły) o imieniu Dinua przez Beviina.

Bardzo dobra książka, którą powinni przeczytać fani Boby, a także czytelnicy chcący poznać początkowe fazy ataku Yuuzhan.

Recenzja X-Yuriego Do góry

Boba Fett: A Practical Man to krótkie opowiadanie, wydane pierwotnie w formie elektronicznej w 2006 roku, a w 2008 wypuszczone w wersji papierowej jako dodatek do wydania Paperback 'Sacrifice'. Ta wydana ciut przed 'Bloodlines' książka, której akcja dzieje się w okolicach ''Wektora Pierwszego'' stanowi idealne wprowadzenie, i to do dwóch serii jednocześnie. Książka ciekawie nakreśla początek inwazji Yuuzhan Vongów na galaktykę, co stanowi wprowadzenie do Nowej Ery Jedi, oraz wprowadza kilka Mando-postaci, w tym Gorana Beviina, czyli jednego z ważniejszych Mando w Dziedzictwie Mocy, za wstęp do którego uznać można to opowiadanie.

Sposób ukazania Mandalorian bardzo mi odpowiadał, może jedynie zbyt wiele razy powtarzane było po czyjej (swojej!) są stronie, ale z punktu widzenia fabuły da się na to swobodnie przymknąć oko. Mandalorianie nie są jednak jedyną frakcją odgrywającą kluczową rolę, są jeszcze Yuuzhanie, z całą swoją organiczną technologią itd, oraz genialnym zabiegiem, jakim są 'raporty' Nom Anora na temat znanej nam SW-Galaktyki. Pod tym względem Karen miała o tyle łatwo, że A Practical Man wyszedł 3 lata po wydaniu ostatniego tomu NEJ, nie ma więc obaw ze 'w nowej pozycji' pojawi się koncepcja sprawiająca, że jej wizja początków Inwazji stanie się sprzeczna z nowym źródłem.

Podsumowując, opowiadanie uważam za bardzo fajne, nie idealne jednak, przede wszystkim, zabrakło mi jakiegoś.. 'mocnego końca'. Stąd moja ocena to 9/10.
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2022 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 18,174,914 unikalne wizyty