MME - Pożywienie

Mandalliański Narkolet
Mandalliański Narkolet to znany w galaktyce trunek kojarzony z Mandalorianami. Destylarnia tego trunku była powodem Wojny między Mandalorianami a Ithullanami mającej miejsce w 200 BBY i zakończonej wybiciem tych drugich.
Neo-Konkwistadorzy używali mieszaniny nierafinowanego Narkoletu i osocza rośliny locap jako paliwa do swoich bazyliszków.

Źródła fabularne (legends): X-wingi IV: Wojna o bactę, Boba Fett: A Practical Man, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie
Źródła inne (legends): The History of the Mandalorians, Mandalorians: People and Culture, The New Essential Chronology, The Complete Star Wars EncyclopediaGulasz Bilerat
Mandaloriańska potrawa używana w czasie wojen Mandaloriańskich. Podczas swego pobytu u Koblus Sornell Zayne miał okazje spożywać to danie, wykorzystał je później także podczas blefu w wyniku ktorego wraz z towarzyszami przejęli okręt Parjai.

Źródła fabularne (legends): Rycerze Starej Republiki: Wojna


Nalewka z Gi
Jedna z dostępnych w Kantynie w Enceri zup.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66


Zupa z czerwonej Tykwy
Jedna z dostępnych w Kantynie w Enceri zup.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66


Gihaal
Gihaal to określenie jednej z Mandaloriańskich potraw, suszonej i wędzonej ryby - stanowiła jedno z podstawowych dań mandaloriańskich racji żywnościowych. Tym określeniem, znaczącym "Potrawa z ryb" Kal Skirata określał znienawidzonych przez siebie Kaminoan.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Odds, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501


Chleb Haarshun
Jedna z Mandaloriańskich "Potraw" - dosłownie "chleb przez który się widzi" co nawiązuje do procesu jego produkcji. Istotny element mandaloriańskich racji żywnościowych.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Imperium: Legion 501


Kri'gee
Silny Mandaloriański trunek. Przy jego pomocy Mandalorianie z klanu Ordo w 3954 BBY oblewali powrót Canderousa Ordo do klanu, w 3640 BBY natomiast pili go podczas swego spotkania Jace Malcom i Theron Shan.

Źródła fabularne (legends): The Old Republic: Revan, The Old Republic: Zagłada


Mandaloriańskie wino
Mandaloriański trunek wytwarzany z ryżu oraz owoców.

Źródła fabularne (legends): Darth Bane: Dynastia zła, Star WarsGalaxies: An Empire Divided


Ne'tra gal
Znany też jako czarne ale jeden z ulubionych trunków Mandalorian. Dostępny powszechnie na Mandalorze, w tym oczywiście w Oyu'baat a także w kantynie w Enceri.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Boba Fett: A Practical Man, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie, Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie
Źródła inne (legends): Mandalorians: People and CultureShig
Popularny Mandaloriański bezalkoholowy napój, wytwarzany z mieszaniną ziół i przypraw - często z powszechnie spotykanego na Mandalorze zioła Behot.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Imperium: Legion 501,
Źródła inne (legends): Mandalorians: People and CultureTihaar
Mandaloriański trunek o sporej zawartości alkoholu. Wyrabiany z dowolnych właściwie owoców, w zależności od tego co było pod ręką. Na północy Mandalory Tihaar wyrabiany z rosnących w tropikalnej części planety owoców Varos był szczególnie rzadki a przez to cenny.

Źródła fabularne (legends):Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501
Źródła inne (legends): Mandalorians: People and CultureTiingilar
Pikantna mięsno-warzywna zapiekanka spełniająca jedną z zasad Mandaloriańskiej kuchni - hetikles, czyli "tak ostra że paliły gardło i wyciskały z oczu łzy".

Źródła fabularne (legends): The Old Republic, Komandosi Republiki: Rozkaz 66


Uj'alayi
Ekstremalnie słodkie ciasto wytwarzane między innymi z syropu Uj'ayl, suszonych owoców, mielonych i miażdżonych orzechów oraz przypraw. Nie dodawano środków konserwujących, ale mimo to ciasto długo zachowywało zdatność do spożycia, ze względu na zawartość cukru.

Źródła fabularne (legends): Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt, Komandosi Republiki: Potrójne Zero, Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Komandosi Imperium: Legion 501, Dziedzictwo Mocy V: Poświęcenie, Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie
Źródła inne (legends): The Complete Star Wars Encyclopedia, Mandalorians: People and CultureUj'ayl
Syrop będący jednym ze składników Uj'alayi, znanego też jako ciasto Uj.

Źródła fabularne (legends): Dziedzictwo Mocy VIII: Objawienie
Źródła inne (legends): Mandalorians: People and CultureMandaloriańskie pomarańcze
Jeden z istniejących w galaktyce owoców, jak sama nazwa wskazuje, w jakiś sposób związany z Mandalorianami. Stanowiły one część podawanej w jadłodajni Dexa międzygwiezdnej sałatki ogrodowej.

Źródła fabularne (legends): Dining at Dex's


Przyprawiony Kaf
Rodzaj trunku z którego słynęła znajdująca się na Mandalorze knajpa Oyu`baat. Przebywający tam w początkowym okresie panowania Imperium Jax Pavan zamówił właśnie ten trunek.

Źródła fabularne (legends): Ostatni Jedi


Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2023
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 19,469,530 unikalne wizyty