The Complete Star Wars Encyclopedia
 
Tytuł oryginału: The Complete Star Wars Encyclopedia Zobacz też:
Zbiór cytatów z tej pozycji.
Autor: Stephen J. Sansweet, Pablo Hidalgo, Bob Vitas, Daniel Wallace, Mary Franklin, Josh Kushins i Chris Cassidy Pozycje w MME związane z tą pozycją:
Postacie: Mandalor Nieposkromiony, Mandalor Ostateczny, Canderous Ordo, Cassus Fett, Demagol, Rohlan Dyre, Pulsipher, Xarga, Jagi, Reeza, Jarg, Esok, Sherruk, Jaing, Gustav Zenlav, Jango Fett, Tor Vizsla, Jaster Mereel, Montross, Myles, Silas, Kal Skirata, A`den Skirata, Jaing Skirata, Mereel Skirata, Ordo Skirata, Prudii Skirata, Niner Skirata, Darman Skirata, Fi Skirata, Atin Skirata, Corr, Etain Tur-Mukan
Ilustracje: ---
Wydawnictwo: Del Rey
Tłumaczenie: ---
Premiera USA: 9 Grudnia 2008
Premiera PL: ---

Recenzja X-Yuriego Do góry

The Complete Star Wars Encyclopedia to dzieło... potężne. Pozycja ta składa się z trzech tomów, po 300-400 stron, w twardej oprawie, podzielonych oczywiście alfabetycznie - pierwszy tom to A-G, drugi H-O no i trzeci siłą rzeczy obejmuje zakres P-Z. Dodatkowo, w zestawie jest solidny kartonik w którym wszystkie trzy tomy można trzymać. Pod tym względem wydanie jest doskonałe - może trochę nieporęczne czasami, ale przy takiej ilości informacji nie dało się inaczej.

Merytorycznie... merytorycznie poziom encyklopedii jest szalenie rozmaity. Skupie się siłą rzeczy na najbliższym mi temacie Mandalorian - masa rzeczy jest opisana w sposób zasadniczo idealny, niestety, wiadomo, że zapamiętuje się głównie te gdzie są błędy. A błędów znalazłem trochę, między innymi problem z tożsamością jednego z Zer, A'dena która się rozdwoiła.

Oprócz opracowania masy informacji które już były znane, pojawiło się też tam troszkę nowych rzeczy - choć były to głównie rozmaite drobnostki jedno, czasem dwulinijkowe hasełka jak na przykład dwa informujące o istnieniu slangowych określeń "habuur" czy "jangoed" (gdzie te pierwsze dotyczy zabicia kogoś podczas przesłuchiwania, to drugie straty głowy, oczywiście). Co ciekawe, znajdziemy tu też wzmiankę o Satine, choć bez słowa o tym, że będzie ona miała związki z Mando.

Graficznie, encyklopedia charakteryzuje się jedną rzeczą - absolutnym brakiem nowych grafik. Samych grafik jest sporo, na każdej stronie są jakieś właściwie, do tego każda litera zaczyna się całostronicową grafiką z jakąś postacią (choć niekoniecznie, D dostało Death Star) na daną literę - dla F przypadł Boba Fett oczywiście. A więc, nie ma nowych grafik, ale samych grafik jest pełno - skąd je wzięto więc? Odpowiedź jest dość prosta - skąd się dało. Znajdziemy tu zarówno rzeczy ze starych Marveli, z ewoków jak i z... wszystkiego co może nam przyjść właściwie do głowy. Co ciekawe, o ile jak wspomniano nowych grafik brak, to niektóre z tych-ponownie-użytych doczekały się identyfikacji - taki los spotkał na przykład anoonimowe grafiki z "Mandalorians: People and Culture" które tutaj stały się dzięki podpisom oficjalnymi grafikami dla postaci Ghesa Orade, Mirty Gev czy tez Novoca Vevuta.

Podsumowując... mam problem z ocenieniem tej pozycji. Jest bardzo dobrze, ale za dużo w niej kłopotliwych drobnostek bym dał jej 10ke. Dlatego "tylko" 9/10. To jedna z moich ulubionych pozycji z SW jednakże - co jakiś czas lubię po nią sięgnąć i otworzyć któryś tom na losowej stronie i poczytać.
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,661,023 unikalne wizyty