Ścieżka Wojownika
 
Tytuł oryginału: The Way of the Warrior Zobacz też:
Zbiór cytatów z tej pozycji.
Scenariusz: Peter Alilunas Pozycje w MME związane z tą pozycją:
Postacie: Jango Fett, Boba Fett
Broń: Pistolet blasterowy WESTAR-34 Pojazdy: Patrolowiec typu Firespray, Slave I
Organizacje/Rangi: Mandalorianie, Mandalor
Zbroje: Zbroja Mandaloriańska
Rysunki: Will Conrad
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Czas akcji: 23 BBY
Premiera USA: 24 grudnia 2003
Premiera PL: 17 października 2008

Recenzja X-Yuriego Do góry

Tytułem wstępu, „The Way of The Warrior” to krótki, 10 stronicowy komiks pierwotnie wydany w 18 numerze Star Wars Tales. W Polsce dostępny pod tytułem „Ścieżka Wojownika” w drugim numerze miesięcznika Star Wars Komiks.

Komiks, którego akcja toczy się na rok przed znaną wszystkim bitwą o Geonosis, jest bardzo ciekawy, świetnie pokazuje postać młodego Boby, oraz pozwala zrozumieć jego chłodny profesjonalizm. Duży wpływ na to ma sposób prowadzenia akcji, gdzie poza dymkami z wypowiedziami postaci cały czas są też ‘dymki‘ (kwadraciki) z myślami Boby, powtarzającego sobie to czego nauczył go ojciec. Komiks ten niestety, pomimo postaci Jango Fetta, nie stanowi właściwie żadnego źródła informacji jeśli chodzi o Mandalorian, ale to dla większości fanów, w przeciwieństwie do mnie, nie będzie jakąś ogromną wadą.

Z ciekawszych rzeczy można dowiedzieć się, że reputacja Jango w galaktyce nie była wiele gorsza od tej jaką później posiadał Boba. Przerażenie jednego z buntowników, gdy słyszy kto go ściga, mówi samo za siebie :)

Nad jakością rysunków (których twórcą jest Will Conrad, a ten komiks to jego jedyne dzieło z uniwersum SW), i tzw ‘kreską’ wiele się rozwodził nie będę. Jest poprawnie - postacie których wygląd znamy z Ataku Klonów, czyli Jango i Boba, są do siebie podobni. Jedynie na dwóch rysunkach na stronie piątej, Boba jest... bardzo dziwny. Za to Jango, jego zbroja właściwie, na każdym kadrze gdzie się pojawia ukazana została wręcz idealnie.

Tłumaczenie dokonane przez pana Jarosława Grzędowicza jest raczej poprawne. Nie mam porównania z oryginałem, mój pierwszy kontakt z tym komiksem to właśnie wersja z SW Komiks, ale nie dostrzegam żadnych dziwnych sformułowań, niezręcznych tłumaczeń, ani literówek.

Podsumowując, nie jest to historia przełomowa, absolutnie konieczna do przeczytania, ale i nie znać jej szkoda, stanowi bowiem dobre uzupełnienie postaci Boby Fetta. A skoro zostało wydane po polsku, i jest stosunkowo łatwo dostępne... : )

Ocena końcowa:
Ogólna ocena: 9/10
Klimat: 9/10
Rozmowy: 10/10
Rysunki: 9/10
Tłumaczenie: 10/10
Opis świata SW: 9/10

Recenzja Nomi Do góry

Jango i Boba w jednym komiksie. Jango zabiera ze sobą małego Bobę na planetę Kuat, gdzie ma do wykonania zadanie. W ramach szkolenia na wojownika, syn ma mu pomóc. W tym oto komiksie jest ładnie ukazane, jak Jango szkolił Bobę. Nie oszczędzał go, pozwalał mu stawać oko w oko ze śmiercią. Ale był też bardzo zadowolony z syna. Komiks jest wzbogacony o wskazówki powtarzane przez Bobę, dotyczące wykonywania zadania, które dawał mu ojciec. Nawet bez obrazków, są one jasne i same w sobie mogą stanowić odpowiedź na pytanie ‘jaki powinien być dobry wojownik?’ Rysunki w wykonaniu Willa Conrada mnie podobają się bardzo. Postacie może nie wyglądają jak żywcem wyjęte z filmu, ale są starannie, ładnie narysowane. Kolorystyka utrzymana w ciemnych barwach, które nadają mroczny, pasujący do opowieści, klimat.
Nie jest to komiks wprowadzający jakieś nowe postacie, czy wydarzenia, ale mimo to, uważam, że godny poświęcenia mu uwagi.
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,651,855 unikalne wizyty