Restraint
 
Tytuł oryginału: Restraint Zobacz też:
Zbiór cytatów z tej pozycji.
Autor: James Luceno Pozycje w MME związane z tą pozycją:
Postacie: Meltch Krakko
Organizacje/Rangi: Mandalorianie, Straż Śmierci
Tłumaczenie: Brak
Czas akcji: Około 39 BBY
Premiera USA: 27 Grudnia 2011
Premiera PL: Brak

Recenzja X-Yuriego Do góry

"Restraint" to krótkie opowiadanie napisane przez Jamesa Luceno i dodane do drugiej edycji książki Darth Maul: Łowca z Mroku, wydanej z okazji wyjścia TPM w 3D. Sam zabieg niezbyt mi się podoba, zmusza bowiem osoby mające poprzednie wydanie, jeśli chcą przeczytać tą historię, do kupienia po raz drugi książki którą już mają, dla dodatku...

Samo opowiadanie opowiada o Maulu, i jest swoistym dodatkiem do innej historii o nim, to jest książki "Wrath of Darth Maul" - wpierw czytałem tamtą pozycję Windhama, dopiero później opowiadanie, podejrzewam więc, że patrzę na nie inaczej niż osoby które zapoznały by się tylko z nim.

"Restraint", co można tłumaczyć jako powściągliwość, hamowanie się, powstrzymywanie opisuje końcowy okres pobytu Maula w akademii Orsis, gdzie to właśnie Maul musi ukrywać swoją zdolność używania Mocy - stąd tytuł. Jako, że jest to nowa wizja Maula, zgodna z tą z The Clone Wars, mamy tu także Siostry i Braci (wspomnianych) Nocy, dowiadujemy się także w jaki sposób Matka Talzin zdobyła amulet który później przekaże Savage`owi, co ciekawe, tu uwaga spoiler z Plaqueisa - to tutaj chyba pierwszy raz dowiadujemy się, że Palpatine zajął się szkoleniem Maula jeszcze będąc uczniem Plaqueisa, reedycja Łowcy z mroku wyszła bowiem na dobre 2 tygodnie przed wspomniana książką!

Mandaloriański aspekt, Meltch Krakko jest fajnie przedstawiony, podoba mi się także to jak przedstawiana jest w nielicznych wspomnieniach Straż Śmierci.

Cóż mogę powiedzieć... polecam, ale raczej jako dodatek do "Wrath of Darth Maul" niż samodzielną lekturę, myślę wręcz że idealnym rozwiązaniem byłoby przeczytać książkę do odpowiedniego fragmentu, następnie to opowiadanie, po czym kontynuować książkę. Daje opowiadaniu 8/10, ale właśnie z zastrzeżeniem że traktuje je jako dodatek do 'Wrath" a nie samodzielna pozycję.
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,661,561 unikalne wizyty