LEGO Star Wars: The Visual Dictionary
 
Tytuł oryginału: LEGO Star Wars: The Visual Dictionary Zobacz też:
Autor: Simon Beecroft Pozycje w MME związane z tą pozycją:
Postacie: Jango Fett, Boba Fett
Pojazdy: Patrolowiec typu Firespray, Slave I
Organizacje/Rangi: Mandalorianie
Zbroje: Zbroja Mandaloriańska
Ilustracje: ---
Wydawnictwo: DK Publishing
Tłumaczenie: ---
Premiera USA: 10 października 2009
Premiera PL: ---

Recenzja X-Yuriego Do góry

Lego Star Wars The Visual Dictionary jest pozycją bardzo odmienną od poprzednio przeze mnie zrecenzowanej Encyklopedii Postaci TCW - na szczęście! Album ten jest właściwie tym samym, czym były Ilustrowane Przewodniki po Epizodach 1-3 i Starej Trylogii, tylko że zamiast zwykłego uniwersum SW, widzimy je w wersji ze znanych klocków - LEGO.

Informacji w tej pozycji jest masa, co prawda jeśli o samo uniwersum SW chodzi, to nowości nie stwierdziłem, to już na temat jego klockowej wersji dowiedziałem się sporo nowości, i mam silne wrażenie, że spora część tych informacji to "całkiem nowe" rzeczy.

Na 96 stronach znajdziemy rożne spojrzenia na Lego, na sam początek ogólny timeline 1999-2009 okazujący jakie zestawy się w danych latach ukazywały (z podziałem, z którego epizodu pochodziły, ew. info, że to EU/Clone Wars), następnie lwią część książki zajmują opisy podzielonych tematycznie zestawów. Najdłuższa część dotyczy "Sagi Filmowej", z podziałem na najważniejsze (Luke, Obi, Anakin, Han & Chewie, Vader, Palpatine) postacie oraz ogólnie na grupy tematyczne (Łowcy Nagród, Gunganie, Separatyści, Sithowie itd), oczywiście główną atrakcją przy wszystkich tych postaciach/grupach są opisy powiązanych z nimi zestawów. Przykładowo, dwustronicowi "Łowcy Nagród" skupiają się na postaciach obu Fettów, oraz Zam Wesell, mamy więc opis Slave`a w wersji Jango, ścigacza Zam znanego z pościgu w Ataku klonów, i Slave`a I w wersji Boby (niestety skupiono się na tym nowszym, tj drugiej edycji, z 2006go, nie na zestawie o nr 7144 z 2000go.)
Kolejna część dotyczy Wojen Klonów - przewodnik obejmuje jak już wspomniałem zestawy do roku 2009, a wtedy nie było zestawów z tej serii aż tak wiele jeszcze, dlatego wewnątrz tej kategorii podział zastosowano tylko na 4 rodzaje sił (Jedi Command, Separatist Command, Clone Army, Droid Army), a i samych zaprezentowanych zestawów niewiele.
Ostatnim działem w ramach klockowej wersji uniwersum są zestawy specjalne, czyli zestawy Lego technic (a spróbujcie przy Afolu napisać 'technics"!) oraz te mniejsze i większe produkty , tzn. Mini Zestawy oraz zestawy Kolekcjonerskie (Ultimate Collector Sets).

"Bounty Hunter Jango Fett wears distinctive Mandalorian Armor (Mandalorians were the best mercenaries in the galaxy)" (cytat z albumu)

Ostatni dział zwie się "Beyond the Brick" i zawiera niezwykle ciekawy wywiad z jednym z projektantów Lego, zajmującym się od 10 lat właśnie zestawami SW, informacje na temat mniej typowych produktów Lego (zegarki, breloczki, a nawet coś nie Lego - stylizowane na figsy z Lego statuy od Gentle Giants) oraz dział o społeczności fanów, tworzących własne konstrukcje z Lego, oczywiście związane z SW. Niestety ten ostatni dzialik ma tylko dwie strony, można by go baaaardzo rozbudować. Mam nadzieje, że kolejna edycje tego albumu będzie miała ten dział większy, a wśród MOCy znajdzie się "Endor" pewnego polskiego fana : )

Niezwykłą ciekawostką jest fakt, że w prawym i lewym rogu każdej ze stron (tym skrajnym, nie wewnętrznym) znajduje się obrazek z Lukiem Skywalkerem albo klonami. Pozornie nie bardzo wiadomo o co chodzi, ot taka ozdoba, ale szybko można się domyślić, że to... minianimacja. Jak się szybko 'przekartkuje' książkę, tak żeby dany róg był widoczny, to widzimy idące klony albo Luke`a bawiącego się mieczem. Ciekawa sprawa, podoba mi się!

Kupując ten album dostajemy niezwykle wartościowa pozycje, pełną informacji o klockach, z ładnymi zdjęciami zestawów, i dodatkowo ekskluzywną figurką Luke`a Skywalkera (z medalem jaki dostał na Yavinie), czy można chcieć czegoś więcej? Chyba tylko wydanie tego w języku polskim, czego sobie i innym fanom życzę, wystawiając ocenę 10/10
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,652,897 unikalne wizyty