Imperium Kontratakuje
 
Tytuł: Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back Zobacz też:
Zbiór cytatów z tej pozycji.
Scenariusz: George Lucas, Lawrence Kasdan i Leigh Brackett Pozycje w MME związane z tą pozycją:
Postacie: Boba Fett
Broń: Sacros K-11, Karabin blasterowy EE-3
Pojazdy: Patrolowiec typu Firespray, Slave I
Organizacje/Rangi: Mandalorianie
Zbroje: Zbroja Mandaloriańska, Plecak rakietowy Z6
Reżyseria: Irvin Kershner
Aktorzy: Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, Jeremy Bulloch
Czas akcji: 3 ABY
Premiera USA: 21 Maja 1980
Premiera PL: 1982

Recenzja X-Yuriego Do góry

Druga, środkowa część klasycznej trylogii, Imperium kontratakuje jest przez wielu uważana za dzieło kultowe. Myślę, że się do tych osób mogę zaliczyć.

Gdy jakiś film odnosi sukces, pojawienie się jego kontynuacji jest bardziej niż prawdopodobne... tak też się stało z Gwiezdnymi Wojnami. W przeciwieństwie jednak do wielu innych przypadków, kontynuacja Nowej Nadziei jest jednym z niewielu filmów, które nie dość, że poziom pierwowzoru utrzymują, to jeszcze go znacznie podnoszą. Nowa Nadzieja w zestawieniu z obiektem recenzji wypada... słabiej, niż jak jest oceniana 'sama w sobie'. Epizod V nie jest już wesołą przygodą, przeciwnie, jest raczej (dla rebeliantów.) bardzo niewesoły. A jednocześnie potężna dawka mroku serwowana z ekranu jest systematycznie rozładowywana przez komicznego mędrca w postaci Mistrza Yody. Irvin Kerschner z doskonałym wyczuciem połączył w całość wszystkie elementy znane z ANH, dołożył sporo nowych, i stworzył... prawdziwe arcydzieło.
W tym filmie nie ma się właściwie do czego przyczepić, każdy element, gra aktorska, efekty specjalne, kostiumy, montaż, muzyka, udźwiękowienie, po prostu wszystko jest doskonale zrobione.

Niezaprzeczalne jest znaczenie jakie ten epizod ma dla organizacji takiej jak Manda`yaim. To tutaj wszakże pojawia się protoplasta wszystkich znanych Mandalorian. To tutaj rozpoczął się kult (Oczywiście, zdaje sobie sprawę z wcześniejszego pojawienia się Boby w Holiday Special. Ale kto w Polsce o tym wiedział, ba, widział ten... "film" w czasach przed upowszechnieniem się internetu ? Właśnie. To wchodzący do kin TESB rozpoczynał kult Boby, nie kreskówka z HS). Bez TESB wszystko było by... inne.

Czy można w tym filmie coś poprawić ? Nie. Dlatego, zdecydowane 10/10. Napisanie "pozycja obowiązkowa dla każdego fana" jest chyba zbędne... ?
 
 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,652,756 unikalne wizyty