Komiks Star Wars 14 jako część serii War of the Bounty Hunters pojawi się za 1 dni
Premiera 8. odcinka The Bad Batch za 3 dni
Darth Vader 13 jako część serii War of the Bounty Hunters pojawi się za 8 dni
Premiera 9. odcinka The Bad Batch za 10 dni
Okiem Manda'Yaim #6
 
Okiem Manda`YaimOto przed nami świeże spojrzenie Oka Manda’Yaim. Serdecznie zapraszamy do lektury trzech nowych tekstów. Tym razem temat brzmiał: Wskaż 3 cytaty z dowolnych źródeł (książek, komiksów) z uniwersum Gwiezdnych Wojen, które według Ciebie najlepiej określają styl bycia Mandalorian i krótko uzasadnij swój wybór. .


Hashhana: Cassus Fett przemierzył raz swoimi drednotami pół galaktyki, tylko po to, by dotrzymać danego mi słowa. A to szalony masowy zabójca.

Ten cytat lubię z powodu podkreślenia dwoistości Mandalorian na przykładzie Cassusa Fetta. Mogą być odpowiedzialni za straszne zbrodnie i mieć na rękach hektolitry krwi i jednocześnie hołdować zasadom, które dla wielu byłyby niezręcznym i niepotrzebnym balastem. Cassus – Mandalorianin odpowiedzialny za masowe zabójstwa – zadał sobie wiele trudu, nawet nie bronić swego honoru, a tylko dotrzymać zwykłego słowa. I to w czasie trwającej wojny, gdy był zajęty swoimi obowiązkami wobec Mandalora i pobratymców.

Musicie znać granice swojej wytrzymałości - psychicznej i fizycznej, cały czas być świadomi i starać się przesuwać je coraz dalej. To właśnie dlatego narzucam wam taki twardy reżim. Nie poddacie się. Nie dacie się pokonać, jak przeciętniacy. Nie złamiecie się jak oni - nie stracicie ducha walki, niezależnie od okoliczności. Dokonacie tego, o czym nawet wam się nie śniło. I nie ugniecie się, nie cofniecie przed niczym, będziecie trwać całą waszą siłą jak ostatni bastion, kiedy wszystkie mięczaki poddadzą się i wybiorą śmierć. (Walon Vau)

Walon Vau uchodził (choćby w opinii Skiraty) za psychopatycznego szkoleniowca, lecz swoją wiedzę o walce, przetrwaniu i harcie ducha przekazał sklonowanym żołnierzom, którzy dzięki jego mandaloriańskiej szkole życia mieli najmniejszy odsetek ofiar pośród wszystkich komandosów WAR-u. Lubię ten cytat z wielu powodów – m.in. dlatego, że bycie Mandalorianinem to coś więcej niż fizyczne zdolności, to przede wszystkim mentalność wymagająca od nich stałego przekraczania własnych granic i słabości. Stałego samodoskonalenia, a jednocześnie odrzucająca poddanie się i czekanie na śmierć, bo tak łatwiej. Mandalorianie w końcu walczą do końca, nawet jak nie mają szans wygrać.

Samo zabijanie nigdy mi nie wystarczało. Każdy to potrafi - wystarczy tylko wcisnąć odpowiedni przycisk. Wojownik staje do walki osobiście - tak jak ty - i próbuje pokonać przeciwników. (Canderous Ordo)

Ten cytat cenię sobie dlatego, że samo zabijanie nie jest istotą życia Mandalorian. Nie chodzi o zabicie wroga, chodzi o samego Mandalorianina. Konfrontacja, podjęcie walki to ważniejsze w ich światopoglądzie aniżeli samo zwycięstwo. Bo jak rzekł Canderous, każdy potrafi zabić, gdy to wymaga tylko wciśnięcia odpowiedniego guzika, zaś niewielu ma odwagę stanąć do bezpośredniego starcia i podjąć próbę osiągnięcia swego celu. Bądź ponieść konsekwencje porażki.Kuel: O, mamy systemy... tyle, że nigdy ich długo nie utrzymujemy. Metoda nomadów. Ruszamy dalej, zanim skończymy. Ale mam dla ciebie propozycje. Gormer... słuchaj Cassusa Fetta, a synowie twoich synów nie będą mieli nic do roboty... bo podbijesz wszystko!

Cassus Fett nie należy do typowych Mandalorian, więc jego słowa nie odnoszą się może zbyt przychylnie do współbraci o trochę prostszym podejściu do pewnych spraw. Jednakże mimo wyraźnie negatywnego wydźwięku, wypowiedź ta dobrze określa Mandalorian jako takich. Nie ma stagnacji, jest ciągły ruch- tak, by zawsze zaskoczyć przeciwnika. W drugiej części cytatu widoczna jest buta i pewność siebie, która wśród Mandalorian nie jest rzadkim zjawiskiem.

Kiedy wynajmujesz Mando, zawodowa lojalność jest wliczona w rachunek. To zabawne, że kiedy płacicie nam za walczenie o waszą sprawę, uważacie nas za współpracowników, a kiedy wynajmuje nas ktoś inny, jesteśmy bandą amoralnych barbarzyńców.

Lojalność, to cecha, którą najbardziej sobie cenię u Mandalorian. Choć są najemnikami, nie zdarza się, żeby raz wynajęci, zmienili stronę pod wpływem większej sumy. Historia zna przypadki przekupywania najemników, ale Mandalorianie nie postępują w ten sposób- jeśli zapłaciłeś, ile chcieli, jesteś bezpieczny. Dodatkowo, w tym cytacie, Walon Vau dobrze określa postrzeganie Mandalorian przez inne istoty. ‘Amoralni barbarzyńcy’ to określenie powodowane właściwie strachem, gdy Mandalorianie stoją po przeciwnej stronie barykady, w przeciwnym wypadku traktuje się ich lepiej. Pokazuje to, jak dużą siłą, z którą należy się liczyć, są najemnicy tego pokroju.

Prowadziliśmy, Mandaloriańskim zwyczajem, dyskusję filozoficzną - powiedział obojętnie. - Przekonywałem go, że jedynym sposobem na potwierdzenie rzeczywistości jet świadomość jednostki, ale on upierał się przy istnieniu wyższych wartości moralnych, które miałyby ponoć stać wyżej niż wolna wola. Więc dałem mu w ryj.

Ten cytat musiałem tu zamieścić- jest jednym z moich ulubionych. A jak określa on Mandalorian? Na pewno nie są oni filozofami w żaden sposób. Kto zna Vau, jako postać, wie, ile w tej wypowiedzi jest ironii. Co przede wszystkim jednak tu widać- to lekceważenie ludzi, na których opinii Mandalorianinowi nie zależy, czyli aruetii. Generał, polityk, ktokolwiek, nawet jeśli jest pracodawcą- kupuje umiejętności, ale nie kupuje szacunku, czy poważania.


Yuri: Nadzieja jest przereklamowana, chłopcze.

Tor Vizsla w Łowach krótko podsumowuje jedną z rzeczy jaka moim zdaniem powinna być ważna dla każdego parającego się wojaczką Mandalorianina - być przygotowanym na to, z czym staramy się zmierzyć. Sama nadzieja na pokonanie swego przeciwnika to za mało. Pewnie niewiele osób podziela tą myśl, ale dla mnie jest to chyba najistotniejszy cytat ze wszystkich.

Oto dlaczego nie zdołasz na zgładzić, aruetii. Nie gnuśniejemy w jednym miejscu - jesteśmy rozproszeni po całej galaktyce. Nie potrzebujemy panów ani hersztów, więc nie możecie pozbawić nas przywódcy. Znakomicie radzimy sobie bez nowinek technologii - możemy walczyc gołymi rękami. Nie łączy nas przynależność rasowa ani więzy krwi, dlatego potrafimy szybko odbudować nasze szeregi - przyjmiemy każdego, kto zechce do nas dołączyć. Jesteśmy czymś więcej niż tylko grupą istot albo wojskiem, aruetii. Jesteśmy kulturą. Jesteśmy ideą. A idei nie można zgładzić - za to my bez problemu możemy zabić ciebie.

Po prostu doskonałe streszczenie tego czym w SW są Mandalorianie. Podobne słowa padają później też z ust Boby w rozmowie z Jainą, ale ja zdecydowałem się zacytować powyższą wersję.

Nazywamy Wojowników Cienia naszymi Przodkami, choć nie dzielimy z nimi krwi a ich ciała były ciałami bestii, nie ludzi. Robimy to, ponieważ ich liderzy przekuli Mando'ade w grupy wojowników i nauczyli ich cenić rodzinę, klany i honor. Ich nauczania stały się Resol'nare, Sześcioma Akcjami które czynią nas Mandalorianami: wychowywanie młodych by szukały honoru i chwały, noszenie zbroi, bronienie siebie i swojej rodziny, wspieranie swego klanu, mówienie we wspólnym języku i wierność liderowi wszystkich klanów.

Zastanawiałem się co wybrać jako trzeci cytat... w końcu zdecydowałem się na cytat z BH Code, wypowiedź Tora Vizsli na temat Resol`nare i ich genezy. Czyli dość istotnej rzeczy.

Cytat bonusowy

Żyjemy w czasach w których jesteśmy otoczeni wrogami i stoimy w obliczu zagrożenia, że nasze dziedzictwo i historia zostaną usunięte przez najbardziej podstępnego wroga ze wszystkich - naszych własnych ludzi.

Te słowa Tora Vizsli w obliczu aktualnych wydarzeń, gdy osoby które pozwoliły na stworzenie ogromnego EU (w tym Mandalorian) mówią, że to już nieważne, nieaktualne, wydają się być ironiczne.


Temat na forum.
 
· Kuel dnia 06 maja 2014 11:50:06 · Drukuj
Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 15,661,122 unikalne wizyty