Członek: Kuel Ha\'rang
 
Imię: Kuel Ha'rang
Pseudonim artystyczny: Kuel
Kryptonim operacyjny: Kueller
Ranga: Akaan`birov Verd
Planeta pochodzenia: Mandalore
Kolor oczu:: Piwne
Kolor włosów: Czarny

Co można powiedzieć o klanie Ha'rang? W ostateczności nie jest tego wiele. Wiadomo, że ich przedstawiciele zamieszkiwali Mandalorę, lub planety ościenne tegoż systemu od zamierzchłych, niepamiętnych czasów.

Rodzina ta nigdy nie była zbyt liczna. Wielu jej członków uchodziło za odludków i pustelników, przez co gałęzie drzewa rodowego nie należą do zbyt rozłożystych. Mimo to Ha'rangowie szczycą się swym pochodzeniem i dbają, by jakaś ciągłość genów pozostała. Kroniki mówią o niezwykłej, mitologicznej genezie klanu, co wskazywać miałoby nazwisko- zawierające w sobie rdzeń imienia Ha'rangira- dawnego, mandaloriańskiego boga wojny.

Zarówno tego, jak i istnienia plemienia Taungów noszących znamię Ha'rangów nie da się potwierdzić- jest za mało źródeł z tych dawnych czasów, a Mandalorianie nie przywiązują szczególnej wagi do dziedzictwa kulturowego.

Jest jedynie kilka pewnych faktów o tym starożytnym klanie. Ha'rangowie zawsze żyli w odosobnieniu. Ich posiadłości obecnie leżą na północnej półkuli Mandalory, tuż pod kołem podbiegunowym. Istnieją przekazy o wielu konfliktach z sąsiadami, gdy jeszcze posiadali oni włości bliżej Keldabe- stolicy Mandalory. Ha'rangowie z czasem przenieśli się na północ, by zaprzestać ciągłych sprzeczek z, bądź co bądź, braćmi.

"My, Ha'rangowie, jesteśmy twardzi. Do shab, musimy tacy być. Życie nigdy nas nie oszczędzało. Nie mówię tego, żeby sobie ponarzekać, o nie. Mówię to, żeby pokazać wam, aruetiise, że mimo to zawsze udawało nam się przetrwać z głową uniesioną wysoko. Słowo dane przez Ha'ranga nigdy nie zostało złamane, dlatego w naszej dywizie pierwszy jest 'Honor'. Zaraz potem stoi 'Obowiązek', bo gdy należało, zawsze byliśmy tam, gdzie mieliśmy być. Wreszcie na koniec, choć niemniej ważna 'Rodzina'- bo tylko dzięki niej pamięć o nas przetrwa wieki. A o to przecież chodzi. My będziemy trwać, gdy wasze prochy rozwieje wiatr..."
-Gerok, syn Vesuka, syna Bollina z klanu Ha'rang.

W tej wypowiedzi Mandalorianin żyjący około roku 250 przed bitwą o Yavin wyjaśnia pochodzenie dewizy rodziny Ha'rang- "Honor, Obowiązek, Rodzina". Te trzy elementy były zawsze najważniejsze w życiu każdego członka tej starej rodziny. Faktycznie, wiele kronik potwierdza te cechy. Nie wiemy ile z nich zostało zafałszowanych i zmanipulowanych, jednak pewne motywy w zachowaniach Ha'rangów powtarzają się zawsze. W dewizie nie uwzględniono jednak jeszcze jednej cechy, która także charakteryzowała tą grupę Mandalorian- niezwykły upór. Gdy Ha'rang coś postanowi, to będzie zrobione -takie powiedzenie było bardzo popularne chociażby w wojsku Jastera Mereela.

Symbol klanowy, czyli uniesiona w górę pięść i wpisany w nią kyr'bes, w polu niebieskim, lub szarym są na Mandalorze bardzo rozpoznawalne, nie tylko przez ludzi, którzy heraldyką się zajmują. Wszystko wskazuję więc na to, że pustelnicy z północy odcisnęli swe piętno w historii Mandalorian. Kroniki klanowe są pełne różnych nagrań. Są przy tym bardzo słabo dostępne. Można jednak odtworzyć poszarpane drzewo genealogiczne z przybliżonymi datami życia kolejnych członków rodu:

 • Pierwszy znany nam jest Dane Ha'rang (dowódca wojskowy Mandalora Ostatecznego)- 4010 BBY- 3955 BBY.
 • Później następuje duża biała plama, aż do cytowanego tu Geroka Ha'ranga (jego ojca i dziadka znamy z imion, nic poza tym)- 250 BBY- 212 BBY.
 • Vehuk Ha'rang (syn Geroka)- 225 BBY- 160 BBY.
 • Mathen Ha'rang (syn Vehuka)- 170 BBY- 107 BBY (miał cztery siostry- najszersze miejsce na drzewie. Vehuk chciał mieć męskiego potomka)
 • Orik Ha'rang (syn Mathena, brat bliźniak Eloka)- 130 BBY- ? (kolejna biała plama)
 • Elok Ha'rang (syn Mathena, brat bliźniak Orika)- 130 BBY- 83 BBY.
 • Maren Ha'rang (syn Eloka)- 105 BBY- 45 BBY.
 • Kertus Ha'rang (syn Eloka, brat Marena)- 110 BBY- 60 BBY.
 • Kuel Ha'rang (syn Kertusa)- 80 BBY- 16 BBY.
 • Dane Ha'rang (syn Kuela)- 40 BBY- ? (ciąg dalszy następuje)

Tutaj zajmiemy się głównie dwiema ostatnimi przytoczonymi postaciami.

Kuel Ha'rang urodził się, jak widać w roku 80 przed bitwą o Yavin. Czasy swej młodości przeżył w rodzinnych stronach, na Mandalorze. Jego rodzice rozeszli się, gdy miał 18 lat. Od tego momentu często przebywał w Keldabe, w otoczeniu innych Mandalorian. Jego ojciec przyłączył się do ugrupowania zwanego Strażą Śmierci. Kuel zapewne poszedłby w jego ślady, gdyby nie pewna dziewczyna- Aisha z klanu Ordo. Młody Mandalorianin poznał ją w stolicy i od razu się zakochał. Gdy w roku 60 BBY wybuchły Mandaloriańskie Wojny Domowe, rodzice Aishy opowiedzieli się po stronie Jastera Mereela. Kuel stanął przed poważnym dylematem. Ostatecznie, gdy siepacze Vizsli w rozruchach zabili jego matkę, młody Ha'rang pozostał wierny swej partnerce i zaciągnął się na służbę u Mereela.

Dowódca Prawdziwych Mandalorian szybko dostrzega talenty nowego rekruta. Wraz z Aishą umieszcza go w swoim wywiadzie. Tam Kuel poznaje Chefd`ors`kanor- Chissa- zwanego po prostu Droskiem, inżyniera i technologa w służbie Jastera. Staje się on najlepszym przyjacielem Kuela. Jeszcze w tym samym roku wspólnie biorą udział w starciach na Concord Dawn. Tu Kuel przez przypadek zabija własnego ojca, walczącego po drugiej stronie barykady. To zmienia jego charakter na zawsze. Na pewno ma na to wpływ także pierwsza poniesiona rana- młody Ha'rang przestaje widzieć na lewe oko. Nie przeszkadza mu to jednak w doskonaleniu umiejętności snajperskich. Po latach okazało się, że pomagała mu w tym nietypowe wśród Mandalorian wyczulenie na Moc.

Przed kolejną potyczką ta grupa współpracuje z wywiadem Kordy w pozyskiwaniu informacji. Gdy podczas bitwy okazuje się, że dane były nieprawdziwe i pojawia się Vizsla, Kuel uznaje to za osobistą porażkę. Śmierć Jastera i poważna rana, skutkująca amputacją lewej ręki powodują, że Kuel zamyka się w sobie. Dopiero rozmowa z Jangiem pomaga mu się otrząsnąć.

Dalej współpracuje ze swoją grupą. Wspólnie, w poszukiwaniu Straży Śmierci, przeszukują wiele układów świetlnych. Kilkakrotnie dochodzi do starć między ukrywającymi się pachołkami Vizsli i drużyną wywiadu.

Podczas bitwy o Galidraan Ha'rang samotnie dowodził oddziałem snajperów. Gdy doszło do walki z jedi, Kuel walczył długo i zabił kilku z nich. Odniósł wiele ran, z bólu i wyczerpania upadł wśród trupów braci i to uratowało go przed śmiercią. Jedi wzięli go za zmarłego i zostawili. Krótko po tym odnalazła go Aisha i zabrała na Mandalore. Kuracja trwała długo, ostatecznie skończyło się na kilku bliznach.

Prawie 14 lat później Ha`rang otrzymał od Jango ofertę zostania trenerem komandosów nowopowstającej Armii Republiki, jednak przeczucie spowodowało jego odmowę. W krótki czas później zmarła żona Kuela, Aisha, a jego córka- Gaanla- opuściła Mandalore i słuch o niej zaginął. Czas Wojen Klonów przeżył na farmie, z dala od Keldabe, wychowując tam swojego syna i próbując namierzyć ostatnich członków Straży Śmierci. Gdy skończyły się Wojny Klonów, nowopowstałe Imperium próbowało zająć Mandalore. 63-letni wówczas Kuel zdecydowanie opowiadał się za wykurzeniem garnizonu z planety. Jego wieloletnie doświadczenie weterana bardzo pomogło w planowaniu przyszłej walki przeciwko Imperialnym.

Niestety dalsze dzieje Kuela są owiane tajemnicą. Nie wiadomo, czy zginął w wojnie z Imperium, czy może później. Przypuszczalna data śmierci to 16 rok przed bitwą o Yavin.

Wiadomo jednak, że jego syn kontynuuje tradycję rodzinną, choć prawdopodobnie poza Mandalorą. Stał się całkiem dobrze płatnym łowcą nagród i wraz ze swoją partnerką- Nat Sude, zrealizowali kilka poważnych zleceń.

Jabłko nie upadło z dala od jabłoni, dlatego Dane korzysta ze zbroi, statku i wyposażenia swego ojca. Między innymi dlatego ciężko jest ustalić pewną datę śmierci starszego Ha'ranga- Mandalorianin w niebieskim pancerzu cały czas pojawia się w Galaktyce.

Wyposażenie:
Kuel był dużym fanem wszelkiego rodzaju broni snajperskich. Na co dzień korzystał jednak ze standardowego egzemplarza karabinu EE-3. Przepadał też za bronią bliskiego kontaktu o czym świadczy jego ulubiony nóż o czarnym ostrzu, wykonanym z nieznanego materiału. Wszystko wskazuje na to, że była to broń przekazywana z pokolenia na pokolenie przez wiele lat. Ha'rang korzystał ze standardowej zbroi mandaloriańskiej z beskaru, uzbrojonej i wyposażonej w taką broń, jak miotacz płomieni, celownik laserowy z lokalizatorem, czy minikomp. Jego statek to mocno zmodyfikowany transportowiec typu Pinasa, "Burc'ya". Kuel miał też osobistego droida wielofunkcyjnego- BG-01, prezent od Droska z okazji ślubu Ha'ranga z Aishą.

Pozostałe informacje:
Kuel specjalizował się w zbieraniu informacji, był asem wywiadu. Być może wiązało się to z jego wysoką liczbą midichlorianów. Nigdy jednak nie szkolił umiejętności Mocy i nie wykorzystywał ich świadomie. Mimo wielu złych rzeczy, jakie go w życiu spotkały, Kuel zawsze miał poczucie humoru. W każdej chwili potrafił rozśmieszyć swoich ludzi. Był również częstym bywalcem Oyu`baat - baru w Keldabe.

Kalendarium życia Kuela z klanu Ha'rang:

 • 80 BBY- narodziny Kuela Ha`ranga
 • 65 BBY- poznanie Aishy Ordo
 • 62 BBY- rozwód rodziców
 • 61 BBY- początek Mandaloriańskiej Wojny Domowej, śmierć matki Kuela, dołączenie do Prawdziwych Mandalorian
 • 60 BBY- bitwa o Concord Dawn i śmierć ojca Kuela.
 • 59 BBY- ślub Aishy i Kuela.
 • 55 BBY- pierwsze dziecko - córka - Gaanla
 • 55-50 BBY- poszukiwania Vizsli, oraz zażartego rywala Kuela, członka Straży Śmierci - Endo Wargi
 • 50 BBY- bitwa o Korde 6, Kuel traci lewą rękę
 • 50-44 BBY- różne misje i zlecenia
 • 44 BBY- drugie dziecko- syn- Dane, bitwa o Galidraan
 • 44-30 BBY- różne misje i zlecenia, wychowywanie dzieci
 • 30 BBY- propozycja zostania Cuy`val Dar (nieprzyjęta)
 • 29 BBY- śmierć Aishy, odejście Gaanli
 • 28-19 BBY- poszukiwanie członków odrodzonej Straży Śmierci, ostatnia konfrontacja z Endo Wargą
 • 19 BBY- pierwszy kontakt z Imperium Galaktycznym, praca u boku Fenna Shysy.
 • 16 BBY (?)- prawdopodobna data śmierci.

Jak więc widać, na omówionym przykładzie Mandalorianina z klanu Ha'rang, rodzina ta zawsze stała gdzieś niedaleko najważniejszych wydarzeń. Choć zawsze na uboczu, uparcie dążą oni do wywarcia jakiegoś wpływu na bieg historii. Kuel jest też jednym z bardziej doświadczonych przez życie Ha'rangów, czym dobrze wpisuje się w charakterystykę dokonaną przez jego przodka- Geroka.

++Materiał z pracy naukowca Enrika Assage'a. Znaleziony wśród zgliszczy jego zniszczonego w zagadkowym wybuchu mieszkania. Assage był wówczas w domu.++

No cóż... zacznijmy od rzeczy podstawowych. Na imię mi Mateusz, urodzony w Warszawie, 16 lutego, pamiętnego roku 1993 (w sumie nie wiem, co tu pamiętać). Hej, a wiedzieliście, że Jeremy Bulloch też urodził się 16 lutego? Nie wierzę w zbiegi okoliczności... ;)
W Warszawie też zamieszkuje od tamtego czasu. Nie jestem z tego jakoś specjalnie dumny, nic się tu nie dzieje. No, ale co robić...

To może dziwić, ale nie od zawsze jestem fanem Gwiezdnych Wojen. Mało tego, kiedyś byłem nawet swego rodzaju sceptykiem. Fanem był za to mój brat. Ja chodziłem z nim na filmy, ale było to raczej chodzenie 'z zasady'.
Moja fascynacja powstała dopiero w gimnazjum za sprawą dwóch gości (pozdrawiam serdecznie), którzy siedzieli w tym po uszy i przekonali mnie również. Warunki były ku temu niezłe, bo pobliska biblioteka publiczna to po prostu skarbnica książek spod znaku SW. Przeczytałem jedną, potem drugą i jakoś tak już dalej samo poszło.

Dlaczego Mandalorianie? Jak oglądałem filmy to Boba zawsze przyciągał mój wzrok. Na początku niewiele o nim wiedziałem, ale luki pouzupełniały stosowne lektury. Dodatkowym czynnikiem stały się SWMiniatures. Jeden ze wspomnianych już tutaj kolegów zaproponował wspólne granie. Chętnie przystałem.
Weszliśmy w to i co się okazało? Jest frakcja zwana Mandalorianami. Od razu przypadli mi do gustu i po pewnym czasie zaczęły się formować pierwsze szeregi mojej armii. W międzyczasie szukałem komiksów, książek i innych źródeł, z których mógłbym dowiedzieć się więcej.
Na pewno pomógł mi w tym niejaki X-Yuri, który sam mnie namierzył i wcielił do tej wspaniałej organizacji, którą jest Manda`Yaim.

Tyle o historii. A czym się zajmuje teraz? A różnymi rzeczami...

 • -Tworzę swoją zbroję- jako że jest to proces długofalowy, ta informacja chyba nigdy nie ulegnie przedawnieniu,
 • -Bawię się w modelarstwo (czyli ogólnie rzecz biorąc, klej i farby) z tejże dziedziny
 • -czasem skrobnę jakiś rysunek, lub opowiadanie,
 • -Próbuje też aktywnie przywracać warszawski fandom do życia.

Ogółem na polu gwiezdno-wojennym staram się być jak najbardziej aktywny. Czasem widać mnie na jakichś konwentach (czasem, bo w Wa-wie nic się nie dzieje, a wszystkie największe zabawy są po drugiej stronie Polski).

Próbuje też propagować SW, jak się tylko da. Z dumą noszę się w koszulkach i bluzach z gwiezdno-wojennymi znaczkami wszędzie, gdzie idę. Tak trzeba. Jestem fanem i dobrze mi z tym, a ludzie mogą sobie mówić co chcą...

No i jeszcze o gustach muzycznych, bo o tym piszą wszyscy. Moje należą do tych mniej powszechnych. Dlaczego? Bo lubię różne style: od Bluesa, przez Rock'n'roll, aż po czasem najcięższy Metal. Nie gardzę także dobrym soundtrackiem filmowym, czy zespołami w stylu Audiomachine.Jak ktoś chce się ze mną w jakiś sposób skontaktować, to:

 • Mail- kueller@op.pl
 • Telefon- 660100881
 • GG- 1916953

Przebieg służby:
Październik 2009 - przyjęcie do M`y w stopniu Mando`evaar
Grudzień 2009 - Awans na Mando`ad
Lipiec 2013 - Zostanie członkiem Sztabu Rekrutacyjnego

Aktywność Graficzna:
128 Prace w Galerii:
55 w folderze Kuel i przyjaciele
73 w folderze MandalorianieRóżne:
Minisowe Customy

Aktywność Encyklopedyczna:
Współstworzenie Encyklopedi Minisowej.

Aktywność Fandomowa:
StarForce 2010
Pyrkon 2011StarForce 2011
Pyrkon 2012
Avangarda 8 (Trooping, prelekcje)
Służewakcji (Trooping)
StarForce 2012 (Trooping)
Pyrkon 2013 (Trooping)
Dzień dziecka 2013, Warszawa (Trooping)
Polcon 2013 (Trooping, prelekcje)
StarForce 2013 (Trooping)
Pyrkon 2014 (Trooping)
Dniem Dziecka 2014 Służew (Trooping)
Avangarda 2014 (Trooping)
Otwarcie SDK, Służew (Trooping)
StarForce 2014 (Trooping)
Pyrkon 2015 (Trooping)

Publicystyka:
Co niesie przyszłość?
Manifest Prawdziwych Mandalorian
Poradniki:
Peleryna do zbroi
Jak pomalować figurkę
Malowanie detali zbroi
Koordynacja i stały udział w Oku Manda`Yaim
Opowiadania:
Kronika, 7 części: 1234567
Recenzje:
Jango Fett: Łowy
Insider 115
Wrath of the Mandalorians
Boba Fett Chronicles
Star Wars: Gra Karciana - Zestaw Podstawowy


Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y na Facebooku
Copyright © 2009-2021
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 16,178,290 unikalne wizyty