J.J. Miller, Informacje i ciekawostki - RSR 08 - Flashpoint, część 2
 

***Komiksowi Rycerze Starej Republiki/Knights of the Old Republic - Centrum Wiedzy***
Zeszyty: TPB Inne pozycje:
Zetknięcie: 0 Początek 1, 2, 3, 4, 5, 6 Flashpoint 7, 8, 10 Powrót do domu 9 Spotkanie 11, 12 Dni strachu 13, 14, 15 Noce gniewu 16, 17, 18
Zaślepieni nienawiścią 19, 20, 21 Rycerze cierpienia 22, 23, 24
Wektor 25, 26, 27, 28 Wychwalany 29, 30 Zwrot 31
Oczyszczenie 32, 33, 34, 35 Handel przyszłością 36, 37 Wierne wykonanie 38 Starcie ambicji 39, 40, 41 Maski 42 Zbiory 43, 44 Niszczycielka 45, 46
Demon 47, 48, 49, 50 Wojna 01, 02, 03, 04, 05
#1: Początek , #2: Flashpoint,
#3: Dni strachu, noce gniewu ,
#4: Zaślepieni nienawiścią, rycerze cierpienia,
#4: Wektor , #6: Oczyszczenie ,
#7: Starcie ambicji ,
#8: Niszczycielka , #9: Demon ,
#10: Wojna
O Handbooku, O Campaign Guide
Opowiadania + ciekawostki:
Interferencja + ciekawostki
Sekretny dziennik Demagola + ciekawostki
Trudne początki + ciekawostki
Strony tekstwowe
Sylwetki twórców:
J.J Miller
Jak w przypadku wszystkich "notek z produkcji", tekst zawiera spoilery. Wpierw przeczytaj dzieło którego tekst dotyczy.

Zeszyt 8 przynosi nam pierwsze poważne bitwy kosmiczne, świetnie wykreowane przez mającego dryg do detali Dustina Weavera. Uwaga, z jaką należało je rysować oraz nieważne w tym momencie opóźnienia w planie spowodowały małe opóźnienie, ale końcowy rezultat jest tego wart.

Podobnie jak w zeszycie 3, zeszyt 8 przynosi pędzącą na złamanie karku akcję - a także szansę "zresetowania" pewnych rzeczy i pokazuje co się dzieje w świecie wokół Zayne'a. W tym przypadku mamy w końcu możliwość spojrzenia na Mandalorian i sposob w jaki patrzą na świat. Byli postrachem, którego nie widać, aż do odcinka 7; teraz pojawiają się Rohlan i Demagol, dwóch Mandalorian o różnym postrzeganiu świata.

Jedną z rzeczy, która zaczęła się wcześniej niż pozwoliła nam na to gra KOTOR, jest głębsze spojrzenie na to w jaki sposób rozpoczęła się wojna Mandalorian z Republiką. Mówi się o tym oczywiście w grach, kiedy to wojna zaskoczyła Republikę. Ale jest kolejna rzecz, która dała nam szansę pokazania jak to się zaczęło: polityczny status Taris.

Szybkie spojrzenie na mapę galaktyki sugeruje, dlaczego Taris była jednym z pierwszych miejsc inwazji Mandalorian - znajduje się na Zewnętrznych Rubieżach, blisko Mandalory. A więc co tam robi Republika? Dowiadujemy się tego w końcu od kapitana Karatha - człowieka, którego widzimy później w grach. Niezbyt czyste motywy spowodowały, że Republika zainteresowała się Taris - i rzeczywiście, decyzja aby ją chronić jest "o jeden most za daleko".

Pozwoliło nam to pokazać ucieczkę Zayne'a od swoich Mistrzów jako wydarzenie z konsekwencjami na skalę galaktyczną, a także pokazać blitzkrieg Mandalorian jako większą niespodziankę niż byłaby w innym przypadku dla graczy zaznajomionych z historią. O ile wojny z nie należącymi do Republiki światami toczyły się od kilku lat, jeśli dobrze posłuchacie postaci w grze możecie spodziewać się niespodziewanej inwazji w 3963 BBY, rok po dacie rozpoczynającej komiksy. Jednak pokazaliśmy Republikę i Mandalorian już w trakcie niepokojów - i pokazaliśmy, że mieszkańcy Taris i Jedi czują, że są w trakcie wojny. I wszyscy mają rację!

Jak to? Jak wiemy z historii "wojna" jest pojęciem względnym - a to czy myślisz, że jesteś w trakcie wojny zależy często od miejsca w którym mieszkasz i co ci się przydarza. Pakt z Polską spowodował, że Wlk. Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom w początkowych dniach września 1939 r., ale większość ich walk aż do połowy następnego roku miała miejsce w odległych miejscach jak Afryka, Norwegia czy na Atlantyku. Po niespodziewanej inwazji na Francję i Niderlandy w 1940 r. wojna przeniosła się do domu - dosłownie. USA nie były, technicznie rzecz ujmując, w trakcie wojny aż do grudnia 1941 r., nawet jeśli dużo wcześniej wybrały sojuszników przez Land Lease i lotników gotowych latać dla Claire Chennaulta w Chinach.

A więc jest wojna i wojna - i to właśnie dzieje się w komiksach. Mieszkańcy Taris niedaleko granicy, gdzie zeszyt 0 pokazał jak Mandalorianie i Republika sprzeczają się bezsensownie niemal rok, czują, że są na wojnie. Ludzie z Coruscant? Nie bardzo.

To, co wynikło, jest bardziej skomplikowane dla tych, którzy próbują umieścić wydarzenia na prostej osi czasu - jak w przypadku ziemskich wojen, jest więcej niż jedna data rozpoczęcia wojny. Zaczyna się wtedy kiedy Mandalorianie zaczęli atakować światy nie należące do Republiki; wtedy kiedy Republika odparła te ataki; i teraz, kiedy Mandalorianie zaatakowali Republikę z całą siłą.

Ciekawostki:
• Laska elektryczna Jarael, którą miała w zeszycie 3 pojawia się ponownie; uważni czytelnicy dostrzegą, że nie miała jej w zeszycie 7. Powoduje znaczne uszkodzenia ciała i ma widoczny wpływ na mandaloriańską zbroję.

• Geneza nazwy statku Saula Karatha, "Odważny", jest tak skomplikowana, że nie spodziewam się, aby ktoś ją odkrył. Wcześniejszy statek, "Lewiatan" znany z gier, pochodzi od nazwy statku Marynarki Królewskiej o tej samej nazwie. Zgodnie z książką "Nelson's Navy", cztery statki klasy Lewiatan, mające 74 działa, zostały oparte na planach statku "Courageaux", francuskiego okrętu zdobytego w 1761 r. "Lewiatan" ze Star Wars nie jest statkiem tej samej klasy co "Odważny", więc na tym podobieństwo się kończy.

• Czytelnicy posiadający SW Galaxy Map zauważą, że Vanquo znajduje się niemal dokładnie między Mandalorą a Taris. Wspominamy o planecie znajdującej się na szlaku Jebble-Vanquo-Tarnith w zeszycie 0; tych dwóch pozostałych miejsc nie ma na mapie, ale można przypuszczać, że są blisko.

• Amerykańska wersja zeszytu miała w środku wkładkę SF Book Club.

• Flashpoint, ze swoimi niezwykle krótkimi dniami i bliskością słońca jest z pewnością nowym przybyszem w swoim systemie słonecznym - przynajmniej z punktu widzenia astrofizyki. Cechą małych ciał niebieskich (w tym naszego Księżyca) jest to, że zostają pływowo "zamknięte" przy większych ciałach niebieskich, kiedy rotacyjne i orbitalne okresy pasują do siebie. Jednak Flashpoint jest albo niedawno uformowany albo nowy - powoduje to, że jest atrakcyjnym obiektem do badań akademickich. Wkrótce jego dni wydłużą się do pełnego roku - jeśli jego słońce nie pochłonie go pierwsze!

• Imię Rohlan jest częściowo inspirowane podobnie brzmiącym imieniem innego wojownika, paladyna Karola Wielkiego. Demagol po prostu brzmi złowieszczo!

• Ulic Qel-Droma jest ważną postacią z komiksów TotJ.

• Zdarza się parę wpadek w jednym miejscu, chociaż niewielu może dostrzec błąd w mandaloriańskim słowie "manda" - tam powinno być "mando'ade". Ale moją ulubioną literówką jest moment, w którym Rohlan mówi o "zasadzkach na granicy tam, policyjnych aukcjach gdzie indziej". Oczywiście tam powinno być "akcjach". Wyobrażacie sobie gościa w zbroi licytującego zajęty przez policję pojazd typu Chevy Nova?

Autor: John Jackson Miller
Tłumaczenie: Urthona

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Kontakt: kontakt@mandayaim.com
Copyright © 2009-2023
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 22,244,575 unikalne wizyty