J.J. Miller, Informacje i ciekawostki - RSR 34 - Oczyszczenie, część 3
 

***Komiksowi Rycerze Starej Republiki/Knights of the Old Republic - Centrum Wiedzy***
Zeszyty: TPB Inne pozycje:
Zetknięcie: 0 Początek 1, 2, 3, 4, 5, 6 Flashpoint 7, 8, 10 Powrót do domu 9 Spotkanie 11, 12 Dni strachu 13, 14, 15 Noce gniewu 16, 17, 18
Zaślepieni nienawiścią 19, 20, 21 Rycerze cierpienia 22, 23, 24
Wektor 25, 26, 27, 28 Wychwalany 29, 30 Zwrot 31
Oczyszczenie 32, 33, 34, 35 Handel przyszłością 36, 37 Wierne wykonanie 38 Starcie ambicji 39, 40, 41 Maski 42 Zbiory 43, 44 Niszczycielka 45, 46
Demon 47, 48, 49, 50 Wojna 01, 02, 03, 04, 05
#1: Początek , #2: Flashpoint,
#3: Dni strachu, noce gniewu ,
#4: Zaślepieni nienawiścią, rycerze cierpienia,
#4: Wektor , #6: Oczyszczenie ,
#7: Starcie ambicji ,
#8: Niszczycielka , #9: Demon ,
#10: Wojna
O Handbooku, O Campaign Guide
Opowiadania + ciekawostki:
Interferencja + ciekawostki
Sekretny dziennik Demagola + ciekawostki
Trudne początki + ciekawostki
Strony tekstwowe
Sylwetki twórców:
J.J Miller
Jak w przypadku wszystkich "notek z produkcji", tekst zawiera spoilery. Wpierw przeczytaj dzieło którego tekst dotyczy.

Podczas tworzenia tego co stało się pierwsza długą historią RSR poinformowałem swoich edytorów że chce zbadać różnice pomiędzy Jednoczącą Mocą a Żyjącą Mocą. Chociaż te słowa nawet nie padają w oryginalnej trylogii, zdajemy sobie sprawę że pewne różnice istnieją. Jednocząca Moc (upraszczając) związana jest z przeznaczeniem i z zagrożeniami, z przeszłości i przyszłości. Moc żyjąca dotyczy, co oczywiste, życia - stad widzieliśmy Obi-Wana i Yodę bojących się że Luke wszystko popsuje ratując swoich przyjaciół itd.

Podobał mi się ten temat więc w "początku" go 'zapoczątkowaliśmy'. Covenant nie skupia się jedynie na jednoczącej Mocy - oni oddali się jej do tego stopnia że wpływa to na ich postrzegania życia. W ciągu pierwszej miniserii widzimy jakie problemy to rodzi. Są oni "aktywnymi obserwatorami", że tak ich nazwę - nawet jeśli zdajemy sobie sprawę że te słowa są przeciwstawne. Powinny być jakieś zasady nieoznaczoności Heisenberga dla prognostyków - może już sam fakt obserwacji jest wpływaniem na obserwowany obiekt!

I tym sposobem docieramy do przedostatniego zeszytu "Oczyszczenia"- i całej masy przepowiedni która go dotyczy. Zwróćcie uwagę że nie powiedziałem "rozwiązuje" - jestem bowiem bardziej zainteresowany ukazaniem czytelnikom tego co postacie myślą co pozwala im ocenić ich, co z kolei pozwala ocenić na ile cała ta historia stanowi rozwiązanie proroctw. Ale, ciężko byłoby czytać to co pisałem wcześniej na temat napięcia jakiego doświadczają użytkownicy mocy bez bliższego przyjrzenia się samemu proroctwu Rogue Moon! Cirle of Seers, z zamkniętymi oczami, widzi zagrożenie w postaci której szczegółów nie są w stanie dojrzeć. Możesz wyciągnąć z tego wiele sytuacji zwłaszcza jeśli możesz rozważyć (a jak oni nie mogli) że skafander kosmiczny nie jest tak naprawdę skafandrem kosmicznym - ale metaforą czegoś innego. Czasami cygaro to po prostu cygaro, ale nie tym razem.

Jak powiedziałem, nie mam zamiaru wyjaśnić tu wszystkiego, to rola czytelnika. Jednakże historia, poprzez bardzo odmienne postacie Grypha i Kryndy dostarcza wielu podpowiedzi. Niestety, dla członków Covenants jest już troszkę za późno!

Pare slow jednak na temat proroctwa-które-nie-było-proroctwem. Nikogo nie zaskoczy jak powiem, że końcowa przemowa z "Początku" była jednym z moich najwcześniejszych pomysłów - ale nie było wiadomym że to czego dowiadujemy się w tym zeszycie zawarte zostało także w tamtym zakończeniu serii. To nie jest coś o czym zdecydowaliśmy później - wszystkie wskazówki były już wtedy na miejscu, od samego początku. Możesz oczywiście czytać ta przemowę jako chęć zemsty wynikająca z “życzenia śmierci”, oczywiście, dostarczyliśmy dość faktów by wydawało się to możliwym... ale zastanówmy się ile z wydarzeń stało się z powodu tych wydarzeń a ile z powodu paranoi mistrzów. I choć Gryph w rzeczywistości nie przemawia w tym zeszycie do czytelników, w miarę postępu serii wyobrażałem sobie że każdy kto obserwowałby Zayne';a ostrożnie doszedłby do prawidłowych wniosków. Niespodzianka która nie powinna być niespodzianką.

Do końca "Oczyszczenia" pozostał jeden zeszyt. Nie mamy podwójnej grubości zeszytów do jakich przywykliśmy w takich przypadkach, ale naprawdę odbieram 34 i 35 jako dwie części tego samego zeszytu. Ciekaw jestem jak w wydaniu TPB niewidoczne będzie przejście między nimi dwoma.

Ciekawostki:
• Nie zauważa się tego zanim się nie skończy ale okładka może być interpretowana jako ostatni kadr tego komiksu. Nie było to nasza intencja - gdy powstawała okładka wciąż nie byliśmy pewni gdzie nastąpi przerwa między 34 a 35.

• Staraliśmy się nie umieszczać kluczowych dla historii elementów nigdzie poza samymi komiksami - co częściowo wyjaśnia dlaczego, choć szczegóły na temat łańcucha Vanjervalis są wyjaśnione w Campaing Guide i Handbooku, mimo to przedstawiliśmy je w akcji w 31. Tak czy owak, możesz czytać wszystko co chcesz na temat samochodu, ale nic nie jest tak dobre jak prawdziwa jazda próbna!

• Jestem zadowolony z tego jak Brian Ching i Michael Atiyes przedstawili w tym zeszycie używanie Mocy i magię Sithów. Widzimy wirujące chmury otaczające Haazena - Brian powiedzial, że przypominają mu przeciwnika Spider-Mana, Mysterio, co myślę jest trafną myślą. Widzimy także zarówno efekt poświaty tworzonej przez Karwasz Kressha jak i nowy wygląd lewitacji. Świetne rzeczy!

• Zauważcie że błyskawice Mocy używane rzez Hazeena wychodzą z jego lewej, ludzkiej reki, nie z tej mechanicznej.

• Zwróćcie uwagę na ręce Luciena i co stało się z nimi po zakłóceniu działania jego miecza. Niech ktoś przyniesie Bactę! (Uuups. Zapomniałem jakie to czasy. Powinny być "Kolto".)

• imię Hayze nie jest, ironicznie, podpowiedzią jak należy wymawiać Haazen. To HAYZ i HAH-zhun.. Ale wiecie, zmienianie wymowy jest czymś co pasuje do tak podstępnej osoby jak Haazen.

• Zwróćcie uwagę że to co dał Haazen Lucienowiu to jego miecz świetlny-laska. Nie mam pojęcia co zrobił z druga połową!

• Biedny stary Ninebedee. Jej drugie pojawienie się, ale trzecie wspomnienie (inne było w #30)

• Wspomniałem już o wielu sposobach w jakie Wektor wpłynął na kierunek serii w tym roku. jednym z pomniejszych jest Crystal Oubliette. Od początku moim planem była zwykła medyczna komora zastoju... ale gdy Oubliette pojawiło się w 27, pasowała tak doskonale że nie mogłem tego tutaj nie użyć. Jest do dość unikatowa rzecz, stad wspomnienie o prototypie, ale zdecydowanie pasująca jako coś co Haazen mógłby trzymać pod ręką!

• W scenie z Oubliette możemy zobaczyć jak osobiście postrzegam działanie 'Widzenia Mocą" u Miraluka. Podczas gdy Crystal Oubliette blokuje możliwość dotarcia do znajdującego się wewnątrz umysłu, patrząca osoba może zobaczyć osobę wewnątrz. Jako że Miraluka mogą czytać jak normalnie widzący ludzie (Info z Campaign Guide) i ustaliliśmy że Q'anilia może powiedzieć jakiego koloru był czerwony kombinezon kosmiczny, całość musi być bardziej skomplikowana niż zwykły radar w stylu Daredevila (Albo darkvision, z SW RPG). Tym samym ona widzi Krynde jednak nie widzi prawdy. Tak, tamtego dnia dostałem niezłą zniżkę w "sklepie z metaforami".

• Z tyłu czapka Hazeena wygląda jakby miał na głowie kraba. Co zgrywa się z Lovecraftową przerażającą postawą tego gościa -co jest o tyle ironiczne że ma on alergie na żarcie morskie. (Co, nie czytaliście jego profilu w "Tiger Beat?")

• To kolejny zeszyt w którym możemy podziwiać pracę Brian i Michael Atiyeh’a. Zwróćcie uwagę jak detale postaci zanikają i pojawiają się w finałowej scenie, porównajcie także oczy Luciena z tymi dziecięcymi z #9. Śmieszna rzecz.

• Jestem zachwycony tym jak Brian stworzył "ognie" na szacie Luciena w finałowej scenie. Nie wiem czy od zawsze planował scenę tego typu, ale wyszła niesamowicie.

Autor: John Jackson Miller
Tłumaczenie: X-Yuri

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Kontakt: kontakt@mandayaim.com
Copyright © 2009-2023
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 22,244,160 unikalne wizyty