J.J. Miller, Informacje i ciekawostki - RSR 20 - Zaślepieni nienawiścią, część 2
 

***Komiksowi Rycerze Starej Republiki/Knights of the Old Republic - Centrum Wiedzy***
Zeszyty: TPB Inne pozycje:
Zetknięcie: 0 Początek 1, 2, 3, 4, 5, 6 Flashpoint 7, 8, 10 Powrót do domu 9 Spotkanie 11, 12 Dni strachu 13, 14, 15 Noce gniewu 16, 17, 18
Zaślepieni nienawiścią 19, 20, 21 Rycerze cierpienia 22, 23, 24
Wektor 25, 26, 27, 28 Wychwalany 29, 30 Zwrot 31
Oczyszczenie 32, 33, 34, 35 Handel przyszłością 36, 37 Wierne wykonanie 38 Starcie ambicji 39, 40, 41 Maski 42 Zbiory 43, 44 Niszczycielka 45, 46
Demon 47, 48, 49, 50 Wojna 01, 02, 03, 04, 05
#1: Początek , #2: Flashpoint,
#3: Dni strachu, noce gniewu ,
#4: Zaślepieni nienawiścią, rycerze cierpienia,
#4: Wektor , #6: Oczyszczenie ,
#7: Starcie ambicji ,
#8: Niszczycielka , #9: Demon ,
#10: Wojna
O Handbooku, O Campaign Guide
Opowiadania + ciekawostki:
Interferencja + ciekawostki
Sekretny dziennik Demagola + ciekawostki
Trudne początki + ciekawostki
Strony tekstwowe
Sylwetki twórców:
J.J Miller
Jak w przypadku wszystkich "notek z produkcji", tekst zawiera spoilery. Wpierw przeczytaj dzieło którego tekst dotyczy.

Pod nagłówkiem "Teraz już można o tym mówić" : Były mistrz Zayne'a, Lucien, nie tylko wprosił się na spotkanie z Lordem Adascą - wprosił się też do historii.

Moje najwcześniejsze pomysły na historię o Arkanian Legacy - środkową część "Days/Knights" - nie uwzględniały wcale Luciena. On i Zayne po prostu by się minęli, kiedy "Courageous" nie wylądował na Telerath. Ucieczka Zayne'a z więzienia mogłaby potoczyć się inaczej - nie sugeruję jak, ale miałby wielu potencjalnych sprzymierzeńców na statku w tym momencie.

Ale mielibyśmy rok bez Luciena, coś, czego nie chciałem. Scenka, w której Lucien czeka na więźnia, który nigdy nie przybędzie (co pojawiło się w zeszycie 18), nie wystarczała. Ale wiele się działo, a mieliśmy plany w stosunku do niego. Jakby teraz pasowało to spotkanie twarzą w twarz?

Wtedy wyobraziłem obrazek, na którym widać związanych razem Luciena i Zayne'a - i nagle wszystko nabrało sensu. Nie spotkanie twarzą w twarz, ale "plecy w plecy", uciekających tak jak w filmie "Ucieczka w kajdanach". Wszystko się zazębiło z tym, co wiedziałem o Draayach i Adascach - i możliwość ujrzenia zagrożenia w postaci Exogorthów przez Zakon.

Wyzwaniem było to, żeby wszystko było logiczne i pasowało. Przez natężenie wydarzeń w historii, które i tak było wysokie, kilka napędziło przybycie Luciena. Chcieliśmy zacząć ucieczkę "Deadweight" w kosmos pod koniec zeszytu 18 niż zobaczyć ją na początku. Próba ucieczki Jarael od Adaski z początku zeszytu 19, także musiała się zmieścić.

Kiedy już uzyskuję równowagę, nienawidzę poświęcać stron przeznaczonych na akcję dla stron przeznaczonych na historię i vice versa - ale w tym przypadku opłacało się. Zawsze mieliśmy pomysł, że rozpęd wydarzeń rozpoczynający się od "Flashpoint" mógłby zmienić plany Zayne'a co do oczyszczenia jego imienia i osiągnąłby najniższy punkt podczas jego uwięzienia. Teraz, kiedy sytuacja pozwoliła na wymianę dwóch bohaterów tego zeszytu, on i czytelnicy - muszą wrócić do historii.

Logistycznie rzecz biorąc, trzeba było rozważyć parę rzeczy, np. jak Lucien i cała galaktyka wiedzieli o losie Grypha z zeszytu 15. (Odpowiedź na to znajduje się tak w historii jak i na stronie tekstowej tego zeszytu).

To wymagało praktyki w kreowaniu losów bohaterów, ale było zgodne z tym, co robiliśmy w tym roku. Całe szczęście, że nie każda historia ma tak dużo postaci!

Ponownie dziękuję Jeremy'emu Barlowowi i zespołowi artystów za pomoc w stworzeniu tego, co było napakowanym akcją zeszytem!

Ciekawostki:
• Ten zeszyt wydrukowano na gładkim, grubym papierze, a okładka jest planszą z historii - albo powinna być tak traktowana.

• Nazywam Obserwatorium kopułą, mimo, że jest bardziej prostokątne; nie wiedziałem, jak inaczej to nazwać. Pomysł był taki, żeby miało rozmiar stadionu piłkarskiego, i wystawało nad resztę statku.

• Projekt mandaloriańskiego toporoostrza wywodzi się od Mandalore'a Niezwyciężonego, wiele, wiele komiksów temu. To jedno z kolejnych naszych powiązań z Tales of the Jedi... chyba projekt Dario Carrasco. Główną funkcją tej broni, jak tu widać, z ceremonialną laską, jest użycie na polu bitwy, a wielkie ostrze spełnia dobrze tą rolę (ale jak widzimy, ma też inne zastosowania, które zostaną opisane...)

• Jak się nazywał "ślimaczy" projekt Adascorp, który pojawił się w numerze 19 ? Mamy tu drugą część jego nazwy, kiedy Platforma Dowodzenia zaczyna 9 oficjalny test. Pięć punktów dla fana, który rozpozna, dlaczego "Czarne Żniwa" są odpowiednim kryptonimem dla sekretnego projektu w SW...

• Odkryłem gnomie kapelusze, jakie noszą faceci z Platformy Dowodzenia. I zwróćcie uwagę na logo korporacji na plecach koszuli Campera!

• Twarzowa płyta hełmu Mandalore'a zdaje się zmieniać w zależności od kąta patrzenia - w końcu jest trójwymiarowa, a ponieważ jest wysoki, możemy ją oglądać z różnych kierunków. To ciekawe, nadaje mu wyrazy twarzy, których w innym przypadku by nie miał.

• To, jak nomadowie-Mandalorianie przechodzą od wspaniałego chaosu różnych zbroi do takiego samego koloru z gier wideo, było dla mnie ciekawe od początku - i stało się jedną z tajemnic, którą Rohlan odkrywał w numerze 8. Teraz mamy kilka odpowiedzi. Widzicie, że nawet wśród zbroi Neo są różnorodności; są funkcjonalne, dostosowane do potrzeb noszącego je właściciela albo powodu, dla którego są ubierane (jak w przypadku shock trooperów). Więc nie są to jednakowi żołnierze-zabawki - ale jak widzicie z barw, jednolitość i surowość ubioru ciągle się rozprzestrzeniają.

• Jak zauważyli czytelnicy previewu zeszytu 21, który pojawił się niemal natychmiast jak wyszedł zeszyt 20, daliśmy Rohlanowi zły kolor zbroi w tym zeszycie. To moja wina, nie sprecyzowałem tego w scenariuszu. Dostał złotą zbroję, ale jak widzimy później, jest karmazynowa, bardziej pasująca do obecnej roli i tajności, jaką pragnie zachować (możecie nazywać ją czerwoną, ale pamiętajcie jak zaczynałem). Okazało się, że za późno, aby to zmienić, więc próbowaliśmy to zmienić w dialogach, ale w końcu zdecydowaliśmy się poprawić to inaczej. Wyobraźcie więc sobie, że prosi o inną zbroję.

• Stwierdzenie Mandalore'a, że to "nie jest zbyt mandaloriańska wojna" to przeróbka słów Squinta "nie jest to zbyt jedajska galaktyka" z zeszytu 0. Nawet między wrogami zdarzają się podobne obawy.

• Musieliśmy pamiętać nie tylko o tym, co wiedzą postacie ale i o umieszczeniu innych rzeczy. Bransoletka-nadajnik Jarael, którą miała w zeszycie 8, powraca. Naramienniki Zayne'a zostały z nim od numeru 13. Kiedy nie są aktywne, wyglądają jak ornament.

• Jednym z pomysłów Bonga, który mi się bardzo podoba, jest składowisko strojów kosmicznych na Platformie Kontrolnej. Wyobraziłem sobie mały, zamknięty pokój - on poddał pomysł na to, aby połączyć ten pokój dodatkowo z bąblem ze zdalnymi manipulatorami. To znowu pozwalało umieścić Exogrothy na zewnątrz, gdzie możemy je obserwować.

• Zayne na pewno miał zapędy jak Jack Torrance, kiedy się wściekł. Hej, w końcu się nie kąpał bardzo długi czas. Wy też byście się pewnie zirytowali.

• Co do droidów-służących: to seria GG. Adascorp posiada bank na Telerath, a tam widzieliśmy te modele w nr 11 i 18.

• Ach, magiczny talerz, który rozłupuje głowę droida. Pomysł talerza rzuconego dzięki Mocy, był bezpośrednim nawiązaniem do komiksu Franka Millera, Bullseye, w którym elementami udanych ucieczek były dobrze wymierzone ciosy zwykłymi przedmiotami, takimi jak pigułki czy karty do gry. Moim pomysłem było to, aby był to prosty strzał między oczy - co Jarael zrobiła z łańcuchem w nr 14; jak to opisano, byłoby to bardziej ogłuszające. Oczywiście odporność fabryczna modeli -24 jest teraz ustalona, więc może to być jeszcze jeden przedmiot z ewentualnego ubrania cywilnego Adascorp!

• Adasca demonstruje, co mogłyby zrobić Exogorthy jeśli się je rozpędzi i przetransportuje do miejsc, których nie lubicie. Nie mogłem użyć nazwy maszyn von Neumanna, ale tym właśnie są w pewnym sensie.

• Poznajcie Mandalore'a, politycznego filozofa. Jego przeróbka słynnego cytatu Carla von Clausewitza o polityce była bardzo na miejscu i dała przykład, jak myśli!

• Biedny asystent z lobotomią - lojalny do końca. Nie wiem jaki był prawidłowy kolor krwi, ale stonowaliśmy go do druku. Ale i tak jest to przerażające...

• Sędzia daje wskazówki co do rasy dziennikarza. Wychwyciliście to? A potraficie znaleźć, gdzie pojawił się koleś, którego wzięto za Kelvena Garnatrope'a? Kolejna fajna sprawa z Dark Horse!

Autor: John Jackson Miller
Tłumaczenie: Urthona

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Kontakt: kontakt@mandayaim.com
Copyright © 2009-2023
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 22,103,872 unikalne wizyty