J.J. Miller, Informacje i ciekawostki - RSR 32 - Oczyszczenie, część 1
 

***Komiksowi Rycerze Starej Republiki/Knights of the Old Republic - Centrum Wiedzy***
Zeszyty: TPB Inne pozycje:
Zetknięcie: 0 Początek 1, 2, 3, 4, 5, 6 Flashpoint 7, 8, 10 Powrót do domu 9 Spotkanie 11, 12 Dni strachu 13, 14, 15 Noce gniewu 16, 17, 18
Zaślepieni nienawiścią 19, 20, 21 Rycerze cierpienia 22, 23, 24
Wektor 25, 26, 27, 28 Wychwalany 29, 30 Zwrot 31
Oczyszczenie 32, 33, 34, 35 Handel przyszłością 36, 37 Wierne wykonanie 38 Starcie ambicji 39, 40, 41 Maski 42 Zbiory 43, 44 Niszczycielka 45, 46
Demon 47, 48, 49, 50 Wojna 01, 02, 03, 04, 05
#1: Początek , #2: Flashpoint,
#3: Dni strachu, noce gniewu ,
#4: Zaślepieni nienawiścią, rycerze cierpienia,
#4: Wektor , #6: Oczyszczenie ,
#7: Starcie ambicji ,
#8: Niszczycielka , #9: Demon ,
#10: Wojna
O Handbooku, O Campaign Guide
Opowiadania + ciekawostki:
Interferencja + ciekawostki
Sekretny dziennik Demagola + ciekawostki
Trudne początki + ciekawostki
Strony tekstwowe
Sylwetki twórców:
J.J Miller
Jak w przypadku wszystkich "notek z produkcji", tekst zawiera spoilery. Wpierw przeczytaj dzieło którego tekst dotyczy.

Oto "Oczyszczenie" się zaczyna - i mamy kolejną interpretację tego, co "Oczyszczenie" może oznaczać. Zawsze chcę być ostrożny tworząc sytuacje, które mogą mieć potencjalne analogie w realnej historii, choćby dlatego, że te wydarzenia historyczne nie przekażą tego, co zamierzałeś opowiedzieć swoją historią. Wiedziałem, że Covenant będzie w stanie oblężenia, jednak szukałem sposobów, aby upewnić się, że nikt od razu nie powie: "Och, to jest Waco" lub inna sytuacja, w której użyto siły przez pewną określoną grupę.

Nie można uniknąć wszelkich porównania - tylko rozważyć wszystko co słowa takie jak "Związek" sugerują - ale miałem kilka innych rzeczy, które stanowią istotne różnice. Sam Kontratak Przymierza, jest dość dużą różnicą.

Przypadkowo, ta kwestia przypomina inną historyczną analogię taką, którą sam wspomniałem w pierwszej notatce serii. Opisując Jedi Covenant i to jak oni przekroczyli własne autorytet, zauważyłem, że niektórzy mogą powiedzieć, że to było w pewien sposób, takie Watergate dla Zakonu Jedi. Teraz zdałem sobie sprawę, że niektórzy urodzeni po 1960 roku nie mają dużego pojęcia, czym było Watergate - i że wielu z tych, którzy znają te wydarzenia zapewne ma wyrobione zdanie na temat tego, co to znaczyło, z jednej lub drugiej strony politycznej. Zrozumcie to, myślę można powiedzieć o tym neutralnie, że było to zaangażowane działanie w to, co mogliśmy uznać za działania w celu ochrony rządu - jednak poza granicami tego, co było zgodne z prawem.

Nasz Covenant robi coś takiego - chociaż, oczywiście, to wykracza daleko poza sferę naszego ziemskiego skandalu politycznego, zarówno jej zakres i działania. Ale w każdym dobrym skandalu, jest informator - i znajdujemy takiego tutaj, w końcu. (Kilka osób pytało, czy Xamar był w tym skandalu "Głębokim Gardłem", na przykładzie Watergate, kontynując analogię do ryzyka tortur w przyszłości, to pewnie bliżej mu do John Dean, który był dalej częścią konspiracji, nawet gdy zeznawał.)

Wewnętrzna walka Xamar'a również dała nam szansę na zabawę z oczekiwaniami generowanymi przez początkowe proroctwa. Nasi wieloletni czytelnicy dzięki nr 31 wiedzą, co go prawdopodobnie czeka, a my wprowadzimy nowszych czytelników w temat w nr 30. Główna intryga w tym temacie w "Zwrocie" jest prawdziwym "zwrotem" w tej sprawie - ale, jak widzimy tutaj, przyszłość może być czasem natarczywa.

Biorąc pod uwagę rolę Xamar'a w tej kwestii, powinienem powiedzieć coś o trudności napisania dla niego scenariusz. Ludzie chcą zobaczyć, zabawny styl mowy odzwierciedlony w dialogach, ale muszę przyznać, że sam się zmagałem z Xamar'em od początku. Khil mają syczący śpiewny wzór mowy, które postanowiłem odzwierciedlać przez potrojenie zgłoski "S". Nie zawsze - na ogół nie przy używaniu liczby mnogiej, i nigdy nie brzmi to jak miękkie "c" - ale wystarczyło by czytelnicy wczuli się w klimat.

Z czasem jak miał coraz więcej linii dialogowych, zdałem sobie sprawę, jak wiele jest używanego cholernego S w języku! (Wyjaśnij ssswój sssłaby wynik w Ssscrable, wydro). I w korektach scenariusza, znajdowałem podkreślone na czerwono coraz więcej miejsc, gdzie miały być potrojone "s" - tylko dlatego, że stawały się one uciążliwe i rozpraszające. Jest OK zrobić to dla niego raz w zdaniu, ale zbyt często, robi się trudne do przeczytania..

Więc zastosowałem jeden z trików i przeredagowałem go - wierny czytelnik może być w stanie to zobaczyć, jak często używam tego tricku. Prześledźmy jego dialogi: Ma mnóstwo linii dialogowych, w stylu "Nie wiem - nie jestem już dłużej kompetentny do orzekania. Jednak już nie będę, niech Lucien Draay decyduje. " Zdecydowanie czegoś tam brakuje - dialog nie cierpi na tym. (I to dużo łatwiejsze do zrobienia, niż w przypadku tego faceta, który napisał całą powieść bez litery "E"!).

Wreszcie w tym wydaniu widzimy powrót Brian Ching jako grafika - co oznacza, że prawie każda zaangażowana z nr 1 osoba była obecny tutaj. Dla "Oczyszczenia", wydaje się to odpowiednie.

Ciekawostki:
• Jak wcześniej wspomniano w nr 9, Vodo Siosk-Baas ma swój pierwszy występ w tej serii - jako posąg, hah!

• "Moje życie za jej." Jakoś to czytając słyszę szalonego Matt'a Frewer'a jadącego do Las Vegas z bombą atomową ...

• Myślałem, że to było naprawdę fajne, że Brian zrobił jesienią aranżację w przydomowym ogrodzie. Zakładam, że jeśli Draayowie mogli kupić własne niebo, mogli też prawdopodobnie uzyskać na Coruscant, niektóre pory roku ...

• Należy pamiętać, że fałszywy Talizman Muur musiał być nieco większy niż prawdziwy by trzymać miecz świetlny. The Covenant sam nie wiedział, jaki specyficzny rozmiar będzie miał, znali go tylko widząc obrazy z nim. Zakładamy, że Zakon Jedi miał jakiś zapis o nim, pozwalający go tutaj sfabrykować.

• Jedną z bardzo przydatnych rzeczy pochodzących z "Wektora" jest szereg elementów, które usprawniają przejście do "Oczyszczenia". Rozstanie Zayne'a z Celeste ukazuje nam jego powody zgody się na gambit - i trzymania się go, kiedy wszystko zaczyna się psuć. To co widzieliśmy co może się stać, gdy Talizman jest oddzielony od gospodarza zapewnia nam odpowiedni ą taktykę by zachować Zayne przy życiu przez wstępne spotkanie. A to sprawia, że obawy Pierwszego Kręgu, są o wiele łatwiejsze do zrozumienia.

• "To przyszło z góry." Znowu nieświadomie użyłem linii dialogowej z filmu Star Wars, ale czasem po prostu nie da się inaczej ...

• Należy pamiętać, że wyposażenie Haazen'a według zakończenia opowieści pochodzi z skrzyni dostarczonej z jego studium - jest w tle, ale jest.

• Kocham efekty Brian'a narysowane na zakończenie tego wydania. Oczywiście, nigdy nie wiesz, w rzeczywistości, czy podmuch przyszedł z góry lub okolicy - w filmach widzimy, że podmuchom zajmuje pewien czas dotarcie do swoich celów, ale tu mamy stosunkowo bliskie odległości.

• Dla mnie Haazen przypomina trochę Asgardian w strojach ze starego Thora. Zastanawiasz się jak oni przechodzą przez drzwi w tamtych komiksach.

• Mieliśmy wybór rozmaitych możliwych zwrotów akcji moment w tym wydaniu, w którym podstęp Zayne'a jest odkryty byłby mocnym zwrotem, ale to pojawia się on na okładce nr 34, więc napięcie nie trwało by długo. Jestem bardzo zadowolony ze zwrotu jaki wybraliśmy.

Autor: John Jackson Miller
Tłumaczenie: Radok

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Kontakt: kontakt@mandayaim.com
Copyright © 2009-2023
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 22,244,209 unikalne wizyty