J.J. Miller, Informacje i ciekawostki - RSR Wojna, część 2
 

***Komiksowi Rycerze Starej Republiki/Knights of the Old Republic - Centrum Wiedzy***
Zeszyty: TPB Inne pozycje:
Zetknięcie: 0 Początek 1, 2, 3, 4, 5, 6 Flashpoint 7, 8, 10 Powrót do domu 9 Spotkanie 11, 12 Dni strachu 13, 14, 15 Noce gniewu 16, 17, 18
Zaślepieni nienawiścią 19, 20, 21 Rycerze cierpienia 22, 23, 24
Wektor 25, 26, 27, 28 Wychwalany 29, 30 Zwrot 31
Oczyszczenie 32, 33, 34, 35 Handel przyszłością 36, 37 Wierne wykonanie 38 Starcie ambicji 39, 40, 41 Maski 42 Zbiory 43, 44 Niszczycielka 45, 46
Demon 47, 48, 49, 50 Wojna 01, 02, 03, 04, 05
#1: Początek , #2: Flashpoint,
#3: Dni strachu, noce gniewu ,
#4: Zaślepieni nienawiścią, rycerze cierpienia,
#4: Wektor , #6: Oczyszczenie ,
#7: Starcie ambicji ,
#8: Niszczycielka , #9: Demon ,
#10: Wojna
O Handbooku, O Campaign Guide
Opowiadania + ciekawostki:
Interferencja + ciekawostki
Sekretny dziennik Demagola + ciekawostki
Trudne początki + ciekawostki
Strony tekstwowe
Sylwetki twórców:
J.J Miller
Jak w przypadku wszystkich "notek z produkcji", tekst zawiera spoilery. Wpierw przeczytaj dzieło którego tekst dotyczy.

Pierwsza historia Rycerzy Starej Republiki, "początek", pozostawiała Zayne kompletnie bez kontroli nad wydarzeniami przez więcej niż pół historii. Gdyby nie jego przyjaciele, zostałby szybko złapany - nie wspominając nawet o przetrwaniu. Jego nowi przyjaciele zrobili na większą skalę to samo co zrobili jego koledzy studenci w pierwszym zeszycie płacąc za szkody jakie zrobił w restauracji - Zayne był dłużnikiem ich wszystkich. Studentom mógł odpłacić się jedynie odnajdując dla nich sprawiedliwość - ale nowym przyjaciołom mógł pomóc w walce z rzeczami przed którymi Ci uciekali. To był nadrzędny temat serii, od "Początku" do Demona. "Oczyszczenie" pozwoliło tylko spłacić dług wobec studentów. Dług z "początku" nie mógł być zapomniany nim nie pomoże wszystkim - i choć zabrał się do tego w błędny sposób, w końcu udało mu się pomoc Jarael.

Częścią pomysłu na 'Wojnę" było umieszczenie Zayne'a w podobnej niemożliwej sytuacji, ale bez przyjaciół którzy mogli by mu pomoc. Ponownie znalazł się w potrzasku pomiędzy potężnymi silami - Republiki, Mandalorian i zbuntowanych Jedi - ale tym razem nie ma nikogo na kim mógłby polegać. Jeśli #1 był o stawianiu Zayne w złej sytuacji przez Republikę, to #2 jest o tym samym tylko w wykonaniu Mandalorian. Nie ma więcej kontroli nad sytuacja niż dzieciak z "Początku"w podobnym punkcie historii - ale jak widzimy, nie jest już tym samym dzieciakiem z "Początku". Wie że nie będzie żadnego "Last Resort" który przybędzie by go uratować... ale jak widzimy, wszystko jest gotowe by zaczaj się kręcić. Zobaczymy tego sporo więcej w nadchodzących zeszytach.

Żartobliwie nawiązywaliśmy do tej historii jako "Tańcząc z Mandalorianami" (Tłum: Nawiązanie do Tańczący z Wilkami) jako że Zayne po raz pierwszy dowie się sporo więcej na temat Mandalorian i ich filozofii. Widzieliśmy dotychczas tylko kawałki na temat ich drogi życia... nic na temat tego dlaczego ktoś miałby chcieć być Mandalorianinem. Ten zeszyt dostarcza lepszego obrazu tej kwestii.

Ko Sornell, nawiasem mówiąc, jest kimś kogo już widzieliśmy wcześniej - a raczej, słyszeliśmy wcześniej. Pod jej pełnym imieniem Koblus Sornell, jest specjalistką od sygnału która potykała się z aktorem odgrywającym kapitana Goodvalora w krótkim opowiadaniu Interferencja. Sorness jest całkowicie Mandaloriańska i wie jak trafić do młodzików: "Do wszystkich nowych rekrutów "'Cui ogir’olar" to Mandaloriańskie określenie na 'To nieistotne". Albo, w moim klanie "Będziesz mocno krwawic jeśli jeszcze raz zapytasz". Więc żebyście nie mówili, że nie wiedzieliście".

Historia dotyczy tego jak Republika i Mandalorianie się tak naprawdę nie rozumieją nawzajem, a "Wojna" jest tylko kolejnym epizodem te historii. "Interferencja" nie jest już online (Tłum: Nieprawda, u nas jest) ale jest istotna dla zrozumienia co Ko myśli o Jedi i Republice. To byłoby ciekawe tło.

Poznajemy tez trochę filozofii Dorjandera Kace'a, i możemy zobaczyć, że nie wszyscy Mandalorianie są zachwyceni jego towarzystwem. Zanim ten zeszyt został wydany, pojawiały się niezadowolone głosy w społeczności kostiumowej twierdzące, że Mandaloriańscy Rycerze fundamentalnie zmienią to kim byli Mandalorianie - jak widzimy w tym zeszycie Kace nie reprezentuje nowego klanu, ale kabałę Jedi, podobna w pewnych aspektach do Covenant. A ich istnienie nie zmieniło w żaden sposób tego co oznacza bycie Jedi. Tak naprawdę ukazało co prawdziwy Jedi powinien a czego nie. Myślę, że czytelnicy zauważą podobną sprawę jeśli chodzi o Mandalorian.

W końcu musiałem zmierzyć się z kwestia ukazania wielu Mandalorian jednocześnie. Nie wiem czy Mandalorianie nie mogli znaleźć hełmów dla wszystkich rekrutów, ale to ważne że widzimy Zayne'a i jego ekspresję - i choć wiele da się osiągnąć dzięki mowie ciała (Jak w przypadku Demagola) to zbroja tez wiele skrywa (Jak w przypadku Demagola). Fakt, że większość nowych rekrutów jest w zbrojach Neo-Konkwistadorów czyni całość jeszcze bardziej zdradziecką. Ale udało się, Zayne w większości scen jest z Morvisem, który także jest bez hełmu oraz z Kra'ake, który z powodu swej rangi ma czerwoną zbroje.

Ciekawostki:
• Valorettes? Czym są Valorettes? Hmm...

• Hut'uun to słówko z Mando`a którego używaliśmy już w #8

• Zbroja Ko z #1 jest nieco inna niż jej zbroja Neo-Konkwistadora tutaj - jako weteran z przed czasów rozprzestrzenienia się ruchu Neo, z całą pewnością ma szereg części zbroi których może używać. Myślę że wielu ze starej gwardii, włączając Kra'ake jest pragmatyczna jeśli chodzi o te sprawy - nie zostawią zbroi którą już mieli jeśli ta wciąż jest dobra.

• Całe "błyskawiczne-miasto" jest czymś co bardzo chcieliśmy ukazać w kontekście Mandalorian - to coś czego spodziewasz się po Techno-nomadach. Byli tu godzinę i dom Ko już został zbudowany!

• Jednym z powodów wybrania Devaronian jako gatunku dla Sornellów są różnice w stylu życia płci, jak opisano w Ultimate Alien Anthology. Połowa gatunku jest opisana jako nigdy nie podróżująca - ale co oczywiste, Mandaloriańskie zasady zdominowały tą część ich kultury.

• Jebble to oczywiście miejsce które widzieliśmy w Wektorze. Nie ma wątpliwości, że to dziwny moment dla Zayne'a!

• Rodzice Morvisa po raz 1szy opisani byli w Handbooku. Jego ojciec pracował przy aktach finansowej wymiany, co jest także omawiane w Campaign Guide.

• Jedna z fajnych rzeczy odnośnie stylu Andrea Mutti jest ilość obcych dzikich zwierząt jakie widzimy na kadrach poprzez całą serię. Nadaje to miłego podróżniczego posmaku.

• Dowiadujemy się że Dorjander Kace został zastąpiony w radzie Jedi przez Luciena Draaya i może z tego wynikać, że Kace jest starszy niż Lucien. Zazwyczaj słyszę Kace'a jako Jamesa Coburna, krwisty, skwierczący głos bardzo poważnego gościa który widział już wszystko.

Autor: John Jackson Miller
Tłumaczenie: X-Yuri

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Kontakt: kontakt@mandayaim.com
Copyright © 2009-2023
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 22,103,257 unikalne wizyty