J.J. Miller, Informacje i ciekawostki - RSR Handbook
 

***Komiksowi Rycerze Starej Republiki/Knights of the Old Republic - Centrum Wiedzy***
Zeszyty: TPB Inne pozycje:
Zetknięcie: 0 Początek 1, 2, 3, 4, 5, 6 Flashpoint 7, 8, 10 Powrót do domu 9 Spotkanie 11, 12 Dni strachu 13, 14, 15 Noce gniewu 16, 17, 18
Zaślepieni nienawiścią 19, 20, 21 Rycerze cierpienia 22, 23, 24
Wektor 25, 26, 27, 28 Wychwalany 29, 30 Zwrot 31
Oczyszczenie 32, 33, 34, 35 Handel przyszłością 36, 37 Wierne wykonanie 38 Starcie ambicji 39, 40, 41 Maski 42 Zbiory 43, 44 Niszczycielka 45, 46
Demon 47, 48, 49, 50 Wojna 01, 02, 03, 04, 05
#1: Początek , #2: Flashpoint,
#3: Dni strachu, noce gniewu ,
#4: Zaślepieni nienawiścią, rycerze cierpienia,
#4: Wektor , #6: Oczyszczenie ,
#7: Starcie ambicji ,
#8: Niszczycielka , #9: Demon ,
#10: Wojna
O Handbooku, O Campaign Guide
Opowiadania + ciekawostki:
Interferencja + ciekawostki
Sekretny dziennik Demagola + ciekawostki
Trudne początki + ciekawostki
Strony tekstwowe
Sylwetki twórców:
J.J Miller
Jak w przypadku wszystkich "notek z produkcji", tekst zawiera spoilery. Wpierw przeczytaj dzieło którego tekst dotyczy.

Przewodniki w formie wydawniczej komiksów, annały/roczniki jeśli tak wolicie je nazywać, dostarczające obraz tego jak wygląda świat w komiksie w danej chwili. Niemalże 25 lat po tym jak wydano taki pierwszy, The Official Handbook of the Marvel Universe, Dark Horse wypuścił podobny twór związany z RSR.

Zasugerowałem takiego Handbooka późnym 2006tym, zdając sobie sprawę że do czasu gdy zostanie on wydany będzie sporo materiału którym można by go wypełnić. To okazało się prawdą, choć mieliśmy sporo przestrzeni do wypełnienia. Musiałem także zmienić trochę swój styl działania - podczas gdy większość tego co pisze tworząc skrypt do komiksu skierowane jest do rysownika, tutaj 95% napisanych przezemnie rzeczy miało znaleźć się na stronach. To trochę podobne do pisania stron tekstowych dla normalnych zeszytów - 28 takowych stron!

Jako dodatek do opisania tego co wiadomo z serii staraliśmy się dodać do wpisów tak wiele nowych informacji jak mogliśmy. Rodzinny świat Zayne'a pojawia się tu po raz pierwszy, podobnie jak jego wiek i kolejność narodzin. Spora część historii Grypha oraz braci Moomo jest nowa. Byliśmy także w stanie nawiązywać do jeszcze-niewydanych wydarzeń, jak "Wektor".

Dustin Weaver stworzył dla zabawy przekrojowe rysunki Last Resortu i Moomo Williwaw, ale były tak fajne że zasugerowałem umieszczenie ich w tej pozycji - ciesze się że to się udało. Dustin stworzył jeszcze dwie nowe grafiki do tej pozycji - szkic Jarael oraz niesamowitą okładkę.

Wiele pojawiających się grafik było oryginalnymi projektami postaci autorstwa Briana Chinga, zarówno kolorowymi jak i tylko szkicami. Projektantka z Dark Horse, Krystal Hennes wykonała wspaniałą robotę zbierając to wszystko w jedną, kolorowa paczkę.

Naprawdę ciesze się z tego Handbooka - daje nam szansę wypełnienia pewnych luk do czego nie mielibyśmy okazji w najbliższym czasie. A tworzenie opisów takich rzeczy jak historia Moomo Williwaw było niczym pisanie bardzo krótkich opowiadań.

Ciekawostki:
• Handbook wydany został w tym samym dniu co zeszyt 22, i zawarte są w nim informacje dokładnie do tego zeszytu. Jest to rzadki przypadek gdy taka pozycja jest aktualna jeszcze w chwili gdy ją kupujesz.

• Chociaż Harvey Tolibao jest wypisany na liście twórców na wewnętrznej okładce, żadna z jego prac nie pojawia się tutaj. Myślę że stało się tak jakoś gdy pojawił się już cały tekst. Harvey jednakże pomógł ustalić wewnętrzny wygląd Arkanian Legacy i Moomo Williwaw.

• Końcowy slogan we wstępie (Przyszłość w ciągłym ruchu jest... podobnie jak poszukiwany Jedi, jeśli chce przeżyć!) był moja propozycja sloganu dla całej serii, pojawiającym się na okładce pierwszej wersji. Tutaj po raz pierwszy został on natomiast wydrukowany.

• Departament poprawek: Z wpisu o Rohlanie zniknął kawałeczek wpisu, powodując konflikt między dwoma zdaniami. Wpis powinien brzmieć “…joined in his day. He fought battles…”

• Gdy Dustin Weaver wysłał mi swój niesamowity rysunek przekrojowy Moomo Williwaw, zanotowałem że nie zawiera on łazienki. Zasugerowałem, że choć żyjący w SW z pewnością też "to" robią, higiena braci Moomo nie powinna być czymś w co się zagłębiamy.

• Pewnie niezrozumienie zaowocowało problemami z kwestia “The Onslaught" wspomniana przez siły Republiki w stronie tekstowej dla #13, nawiązującej do ataku mandalorian na republikę na 3 frontach. Niektóre wpisy nawiązują do tego włączając w to Serocco, podczas gdy inne mają miejsce już po. Ale zakładam że podobnie jak “The Blitz” trwał dłużej niż 1 dzień, tutaj ten termin ma podobne znaczenie i pokrywa dłuższy okres i ciąg wydarzeń.

• W końcu uporządkowaliśmy pewne nieścisłości związane z nazwa serii Elbee. Teraz powinno być jasne że nie ma on związku z żadnym późniejszej modelem T1 od Duwani a także że LB jest nazwa dawana wszystkim droidom z tej serii. Jest ogromna ilość T1-LB i żaden z nich nie ma specyficznego opisu - mogą być ich setki w każdym doku załadunkowym. Nie będziesz personalizował czegoś co chcesz używać jako wózek widłowy. Nasz Elbee, oczywiście, jest inny.

• Nawiązanie The Culu Center zabiera nas aż do serii komiksowej Tales of the Jedi.

• W handbooku po raz pierwszy wyjaśniamy który padawan przynależał do którego mistrza. O niektórych wiedzieliśmy, ale nie wszystkich.

• The Last Resort pojawia się w artykule pochylony, jako część nazwy statku - taki był mój zamysł ale przyznaje że nie-dopatrzyłem kwestii pochylania tej nazwy w odwołaniach do tego artykułu w innych miejscach. To jedna z tych rzeczy które inaczej wygląda w tekście a inaczej w komiksowych dymkach.

• Mogłem skorzystać podczas tworzenia że starych gier RPG West End Games, w tym z Player’s Guide to Tapani - pomogły mi przy opracowywaniu historii Moomo Williwaw.

• Nazwa klasy dla Courageousa nie czyta się w sposób w jaki jest napisana - częściowo inspirując krótką formę "Inexie" wspomnianą później. Z pewnością używano krótszych form gdy chodziło o nazwę wielu brytyjskich jednostek na których nazwach można było sobie połamać język. Horatio Hornblower był kadetem na Indefatigable ale w filmach BBC możecie zobaczyć że wszyscy poza kapitanem Pellew nazywają go "The Indy" (Ludzie służący na statku także mówią o sobie w krótszej formie - "Indies"). Jako fan marynarki z czasów napoleona, nie miałem problemu z wprowadzeniem takich nawiązań historycznych tutaj. Nie było w republice jednak nagród pieniężnych za pojmane jednostki wroga, jak sądzę.

• Wplotłem jeszcze więcej Marynarki Królewskiej w nazwy statków. Jak już gdzieś wspomniałem Leviathan, 74działowy okręt i kilkanaście innych tej klasy były dokładnymi kopiami francuskich Coerageaus z 1781. Gracze zauważa postać Karatha łączącego te nazwy. Tremendous i Swiftsure także miała 74 działa (Jednakże, to tyle - Indefatigable miał 44, choć czytałem gdzieś że początkowo miał 64 ale liczba została zmniejszona by dodać armaty i długie działa. Wydaje mi się że wspomniałem też już gdzieś w serii Reliance.

• Szpica Arkanian Legacy podobna jest do szpicy Neyland Stadium w the University of Tennessee (przynajmniej zanim dodali tam klubowe miejsca). Pracowałem w biurze dokładnie po przeciwnej stronie ulicy!

• Od dawna obiecywanym nazwiskiem Aleka jest sesquipedalian. (I choć dzieli wiele literek, nie jest to anagram)

• Mówiąc o długich nazwach, napisałem Vanjervalis na dwa różne sposoby. Cholernie podobnie brzmiące! Vanjervalis jest prawidłową formą.

• Myślę że kwestia wyglądu Cassusa Fetta została rozwiązana dość sprytnie. Jego pojawienie się w 8 nie było dość duże by zrobić reprodukcje a jego pojawienie się w 23 nie było jeszcze dostępne. A więc to co widzicie to przekolorowana postać z 20 (Chociaż Cassusa nie było w tym zeszycie)

• Mapa z tylu wzorowana jest na moich oznaczeniach na mapie jaka DarkHorse dało mi w San Diego w 2006.

Autor: John Jackson Miller
Tłumaczenie: X-Yuri

 

Społeczność
  *Newsy
*Nadchodzące wydarzenia
*Ostatnie komentarze
O nas
About us
Über uns
*Członkowie
*Struktura
*M`Y w akcji
*Historia Organizacji *Regulamin
*Rekrutacja
*Logowanie
M`y naInstagramie
M`y na Facebooku
Kontakt: kontakt@mandayaim.com
Copyright © 2009-2023
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 22,244,097 unikalne wizyty